سهم دولت در سرمایه‌گذاری‌های خارجی کاهش یافته است

پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۵
سهم دولت در سرمایه‌گذاری‌های خارجی کاهش یافته است

وزیر راه و شهرسازی گفت: در گذشته تفاهم‌های سرمایه‌گذاری به‌صورت نصف بود اما اکنون برای جذب بیشتر سرمایه‌گذار خارجی سهم دولت را به 30 درصد کاهش داده‌ایم و پروژه آزادراه شرق اصفهان نیز با قرارداد 70 به 30 منعقد شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، عباس آخوندی صبح امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی آزادراه شرق اصفهان اظهار کرد: پروژه آزادراه شرق اصفهان کریدور شمال به جنوب است که تهران را به آزادراه اصفهان ـ شیراز متصل می‌کند.

وی افزود: خوشحال هستیم این پروژه زمانی آغاز شده که آزادراه اصفهان به شیراز به طول 240 کیلومتر شروع شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: امیدواریم این دو پروژه به طول بیش از 300 کیلومتر همزمان فعال شود تا مسیر کریدور شمال به جنوب را به هم متصل کند.

آخوندی ادامه داد: در گذشته تفاهم‌های سرمایه‌گذاری به‌صورت نصف بود اما اکنون برای جذب بیشتر سرمایه‌گذار خارجی سهم دولت را به 30 درصد کاهش داده‌ایم و این پروژه نیز با قرارداد 70 به 30 منعقدشده است.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: خوشحالم که شهر اصفهان حضور پیدا کردم و اصفهان شهری است که به اسلام و تشیع خدمات زیادی کرده است.

وی افزود: استاندار اصفهان مرتباً پیگیر این پروژه بود و این پروژه کریدور شمال به جنوب است که تهران را به آزادراه اصفهان ـ شیراز متصل می‌کند.

آخوندی تاکید کرد: افراد مختلفی در این پروژه زحمت کشیدند و این پروژه ابتدا در سال 82 شروع شد اما در اوایل سال 90 دیگر ادامه پیدا نکرد تا درگیر مسائل اداری و حقوقی شد؛ با توافق با سرمایه‌گذار پیشین مشکلات مربوط به آن را حل کردیم و این پروژه مجدداً آغاز به کار خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه آقای اسلامیان برای ادامه این پروژه پا پیش گذاشت؛ پیمانکار این پروژه انتخاب شده و تمام کارها و اقدامات مربوط به سرمایه‌گذار پیشین حل شده است تا شاهد توقف مجدد این پروژه نباشیم.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: برای 30 کیلومتر قطعه سوم این پروژه نیز فراخوان زده‌ایم و اگر شرکت آتیه صبا آماده همکاری باشد، با همین سرمایه‌گذار ادامه می‌دهیم.

وی گفت: افتتاح این پروژه به همراه آزادراه اصفهان ـ شیراز خواسته مردم دو قطب بزرگ کشور یعنی اصفهان و شیراز است.

آخوندی درباره کنار گذر غرب اصفهان نیز اذعان کرد: در حال پیگیری مسائل این پروژه هستیم و تا 3 ماه آینده تا میدان کرکوند افتتاح خواهد شد؛ همچنین برای ادامه آن باید ماده 2015 را اجرا کنیم.

وی با اشاره به اثر پروژه کنار گذر شرق و غرب اصفهان تصریح کرد: این دو پروژه هم از جهت آلودگی هوا و هم از جهت ایمنی و ... اثر دارد که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ابراز داشت: مدتی است که معماری راه‌ها را مطرح کرده‌ایم و معتقدیم راه‌ها باید ایمنی داشته باشند؛ اصفهان جایگاه معماری است و باید در ساختن پل‌ها و حاشیه جاده‌ها به این موضوع دقت کنیم که از سرمایه‌گذار درخواست می‌کنم در آغاز راه از یک مشاور معمار استفاده کند.

وی ادامه داد: زیباسازی جاده‌ها باعث عدم خستگی رانندگان می‌شود و این موضوع علاوه بر زیباسازی در ایمنی نیز تاثیر دارد و حوادث را کاهش می‌دهد.

آخوندی در خصوص پروژه قطار سریع‌السیر اصفهان ـ تهران اظهار کرد: این پروژه آرزوی تاریخی مردم بوده و یک فناوری جدید از قطار سریع‌السیر است؛ مسائل مربوط به این پروژه حل شده است و قرارداد تأمین مالی آن با یک شرکت چینی منعقد شده است.

وزیر راه و شهرسازی متذکر شد: پیمانکار ایرانی و گروه چینی برای اجرای پروژه مستقر شده‌اند و امیدواریم ظرف 44 ماه آینده به بهره‌برداری برسد؛ این پروژه قدرت رقابت‌پذیری با هواپیما دارد.

وی ابراز داشت: چند تغییر در این پروژه انجام داده‌ایم و ایستگاه قم را از جمکران به شهر قم و نزدیک به حرم آوردیم و مسیر تهران نیز که در این طرح نبود، به آن اضافه کردیم؛ این پروژه از قم به فرودگاه امام خمینی می‌رود و در اصفهان نیز به جز شاهین‌شهر که باید ایستگاه داشته باشد، در خود شهر اصفهان نیز باید یک ایستگاه داشته باشد.

آخوندی خاطرنشان کرد: امروز به مجموعه هسا می‌رویم که در پسابرجام، به کارگیری توان ملی و عزم دولت را برای رشد کشور شاهد باشیم.

سهم دولت در سرمایه‌گذاری‌های خارجی کاهش یافته است
jkkjkjkjkj