کشف و ضبط بیش از 16.5 تن انواع مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵
کشف و ضبط بیش از 16.5 تن انواع مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 16 تن و 590 کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف و ضبط شده است.

علی زندی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: مواد مخدر پدیده شومی است نتیجه‌ای جر فقر به دنبال ندارد.

وی با بیان اینکه اعتیاد مساوی با فقر بوده که حتی برای قاچاقچیان فقر را به دنبال دارد، تصریح کرد: افراد زیادی از جامعه دارای مشاغل آبرومندی بوده‌اند که متاسفانه به واسطه اعتیاد به مواد مخدر شغل خود را از دست داده‌اند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه اعتیاد کانون و بنیان خانواده‌ها را نابود می‌کند، یادآور شد: مسأله گرایش به سمت مواد مخدر از دو بعد خانواده و اجتماع قابل بررسی است.

زندی ادامه داد: در خانواده‌هایی که روابط عاطفی بین اعضاء سست و سرد است و فرزندان براساس آموزهای دینی تربیت نمی‌شوند اگر وارد اجتماع شده و در اجتماع نیز مدیریت صحیحی توسط دستگاه‌های دولتی و غیردولتی ذیربط صورت نگیرد احتمال گرایش این گونه افراد به سمت مواد مخدر زیاد است.

وی افزود: اگر نتوانیم برای غرایض جوانان در جامعه و خانواده برنامه‌ریزی درستی ارائه دهیم به طور قطع جوانان درگیر ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی می‌شوند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در بحث آسیب‌های اجتماعی پنج موضوع را جزو اولویت‌ها برشمرده‌اند که یکی از آنها پدیده شوم اعتیاد و مواد مخدر است، اضافه کرد: با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری همه افراد جامعه در راستای صیانت از نگهداشت انسانیت به سمت این پدیده شوم تکلیف‌مند هستیم.

زندی با بیان اینکه خراسان‌جنوبی 460 کیلومتر مرز مشترک با بزرگترین کشور تولیدکننده مواد مخدر دارد، یادآور شد: خوشبختانه با اقتدار و تلاش نیروهای نظامی و انتظامی در مرز هیچ مشکلی در بحث مبارزه با ورود مواد مخدر از مبادی مرزی استان نداریم و مرزهای استان از امنیت کافی برخوردار هستند و حتی کشفیاتی که وجود داشته در حوزه مرزها نبوده است.

وی ادامه داد: امنیت ایجاد شده در مرزهای استان مقطعی نبوده و به صورت حلقه‌وار توسط دستگاه‌های مرتبط مدیریت می‌شود که اگر کمترین خدشه‌ای در اتصال این حلقه‌ها به یکدیگر وارد شود امنیتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم وجود نخواهد داشت.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌جنوبی با بیان اینکه بیش‌از 97 نفر در عرصه مبارزه با مواد مخدر در خراسان‌‌جنوبی شهید شد‌ه‌اند، گفت: همچنین بیش‌از 85 نفر جانباز در عرصه مبارزه با مواد مخدر استان ایفای نقش کرده‌اند و خراسان‌جنوبی از نظر نیروی انسانی هزینه زیادی در راستای مبارزه با مواد مخدر متحمل شده است.

زندی با بیان اینکه براساس برآورد نرخ شیوع اعتیاد تعداد 19 هزار نفر در خراسان‌جنوبی در دام اعتیاد گرفتار هستند، اضافه کرد: از این تعداد 16 هزار نفر مرد و 3 هزار نفر زن هستند؛ همچنین لازم به بیان این موضوع است که نرخ جدید شیوع اعتیاد در استان در دست اقدام است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌‌جنوبی با بیان اینکه در پنج ماهه سال جاری 15 تن و 592 کیلوگرم انواع مواد مخدر در سطح استان کشف و ضبط شده است، یادآور شد: میزان کشفیات در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 53 درصد رشد داشته است.

زندی خاطرنشان کرد: همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 16 تن و 590 کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف و ضبط شده است.

از: خبرگزاری فارس
کشف و ضبط بیش از 16.5 تن انواع مواد مخدر در خراسان‌جنوبی