نشست خبری وزیر آموزش و پرورش آغاز شد

یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵
نشست خبری وزیر آموزش و پرورش آغاز شد

در آستانه سال تحصیلی جدید، وزیر آموزش و پرورش قرار است در خصوص فعالیت‌های انجام شده در این وزارتخانه، توضیح دهد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز به مناسبت آغاز سال تحصیلی در ساختمان مرکزی این وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: 13.5 میلیون دانش‌آموز، 26 میلیون اولیای دانش‌آموزان و یک میلیون فرهنگی و معلم که جمع آنها بیش از 40 میلیون نفر می‌رسد، از ابتدای سال تحصیلی، مخاطب آموزش و پرورش هستند.

وی افزود: امسال روز چهارشنبه 31 شهریور روز جشن شکوفه‌ها و غنچه‌هاست و چون اول مهر، روز پنج‌شنبه است و مدارس، پنج‌شنبه‌ها تعطیل هستند، «سوم مهر» آغاز سال تحصیلی است که با حضور رئیس‌جمهور، مراسم سال تحصیلی جدید شروع می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: برای بازگشایی مدارس از اواسط بهمن ماه سال گذشته، پروژه مهر را آغاز کردیم و این کار در سطح وزارتخانه شروع شد و شورای پروژه مهر در استان‌ها و مناطق تمهید مقدمات آغاز سال تحصیلی را دنبال کردند.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود سال تحصیلی جدید بیش از 13.5 میلیون دانش‌آموز داشته باشیم؛ البته در حال حاضر در سامانه سناد، اطلاعات 12.5 میلیون دانش‌آموز ثبت شده است.

* تحصیل 7 میلیون و 600 هزار دانش‌آموز در ابتدایی و 5 میلیون و 300 هزار دانش‌آموز در متوسطه

فانی افزود: امسال پیش‌بینی می کنیم که 700 هزار نوآموز پیش دبستانی داشته باشیم؛ در دوره ابتدایی 7 میلیون و 600 هزار دانش‌آموز، در دوره متوسطه اول و دوم 5 میلیون و 300 هزار دانش آموز و 73 هزار دانش‌آموز در مدارس استثنایی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان در 107 هزار واحد آموزشی تحصیل می‌کنند، گفت: امسال 134 میلیون جلد کتاب درسی در بیش از یک هزار عنوان جلد چاپ شده است و 947 هزار فرهنگی در آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند.

* کتاب ریاضی پایه ششم تغییر کرد

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: به دلیل استقرار پایه دهم، بالغ بر 140 عنوان کتاب جدیدالتألیف در این پایه خواهیم داشت؛ همچنین در پایه دهم کتاب «اقتصاد» با رویکرد اقتصاد مقاومتی برای دانش‌آموزان تألیف شده است و ضمن اینکه در پایه ششم ابتدایی، کتاب ریاضی تغییر کرد.

وی با اشاره به هدایت تحصیلی و تغییر بافت دانش‌آموزان در پایه دهم عنوان کرد: سایت الکترونیکی برای فروش کتب متوسطه وجود دارد و افرادی که تاکنون موفق به ثبت‌نام و ثبت‌ سفارش کتب نشده‌اند، می‌توانند از طریق این سامانه، کتب درسی را درِ منزل تحویل بگیرند.

* بهره‌برداری از 5255 کلاس درس جدید در مهر امسال

فانی با اشاره به ساخت فضاهای آموزشی در سه سال اخیر تصریح کرد: از ابتدای دولت یازدهم تا کنون، 5822 پروژه با 33 هزار و 66 کلاس درس و زیربنای 4 میلیون و 632 هزار و 710 مترمربع به بهره‌برداری رسید؛ همچنین در سال‌جاری همزمان با افتتاح مدارس در مهر، 5255 کلاس درس به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی در خصوص کلاس‌های درس دارای سیستم گرمایشی غیراستاندارد، گفت: از مجموع 211 هزار و 963 کلاس درس فاقد سیستم گرمایشی استاندارد، موفق شدیم 152 هزار و 877 کلاس درس را به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز کنیم.

* احداث 30 درصد از کلاس‌های درس کشور توسط یا با مشارکت خیرین‌ مدرسه‌ساز

فانی به مشارکت خیرین در مدرسه سازی اشاره کرد و بیان داشت: حدود 30 درصد از کلاس‌های درس کشور توسط خیرین یا با مشارکت دولت و خیرین احداث شده است؛ میزان مشارکت مردم و خیرین مدرسه‌ساز در 3 سال اخیر 29 هزار و 143 میلیارد ریال معادل 2900 میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه سهم اعتبارات دولتی برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در دولت یازدهم، 40 درصد افزایش داشته است، گفت: سرانه فضای آموزشی 4.86 مترمربع برای هر دانش‌آموز به 5.14 مترمربع برای هر دانش‌آموز افزایش داشته است؛ در ابتدای دولت یازدهم 7403 پروژه نیمه‌تمام داشتیم که حدود 3 هزار پروژه نیمه‌تمام را به اتمام رساندیم.

* ورود 26 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان به مدارس از مهر امسال

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تألیف کتب جدید در مقطع متوسطه خاطرنشان کرد: درس «انسان و محیط زیست»،« تفکر و سواد رسانه‌ای»، «کارآفرینی و کارگاه تولید» و «انسان و سلامت» به عنوان دروس اضافه شده به متوسطه هستند که به میزان 2 ساعت برای هر درس پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به ورود نیروی انسانی جدید به مدارس کشور گفت: امسال 26 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش و پرورش می‌شوند که 13 هزار نفر آنها در دوره ابتدایی و متوسطه مشغول خواهند شد ضمن اینکه 9 هزار نفر که قرار بود در بهمن ماه امسال فارغ‌التحصیل شوند، از مهر ماه وارد مدارس خواهند شد؛ همچنین 4 هزار نفر از افرادی که در آزمون استخدامی سال گذشته پذیرفته شده و دوره یک‌ساله دانشگاه فرهنگیان سپری کردند نیز به نیروهای ورودی به مدارس اضافه می‌شوند.

* استخدام 20 هزار نفر در آموزش و پرورش

فانی در خصوص استخدام در این وزارتخانه اظهار داشت: امسال 10 هزار نفر از طریق کنکور سراسری جذب شدند و در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی تحصیل خواهند کرد که مراحل گزینش آنها انجام شده است و اسامی نهایی آنها به همراه نتایج کنکور سراسری توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود.

وی تصریح کرد: 10 هزار نفر نیز امسال از طریق آزمون استخدامی و ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان پذیرش شده و دوره یک‌ساله آموزشی را طی خواهند کرد و از مهر ماه سال 96 در آموزش و پرورش جذب می‌شوند. 

نشست خبری وزیر آموزش و پرورش آغاز شد
jkkjkjkjkj