توزیع ۲۵ میلیارد تومان کمک سرانه آموزشی در آستانه سال تحصیلی بین مدارس

یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵
توزیع ۲۵ میلیارد تومان کمک سرانه آموزشی در آستانه سال تحصیلی بین مدارس

وزیر آموزش و پرورش گفت: ۲۵ میلیارد تومان کمک سرانه آموزشی برای سال تحصیلی جدید بین مدارس توزیع شد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در ادامه نشست خبری که امروز در ساختمان مرکزی این وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به آموزش‌های معلمان کتب جدید برای پایه دهم، اظهار داشت: در تابستان بیش از 70 دوره آموزشی برای 2200 معلم برگزیده استان‌ها برگزار شد تا مشکلی برای تدریس کتب جدیدالتألیف پایه دهم نداشته باشند؛ همچنین 140 هزار نفر در استان‌ها کار آموزش به معلمان را انجام داده‌اند.

وی با اشاره به طرح خرید خدمات آموزشی در آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی گذشته 8 هزار کلاس با پذیرش 180 هزار دانش‌آموز در مناطق دورافتاده و روستایی از طرح خرید خدمات آموزشی استفاده و این طرح با همین ظرفیت ادامه پیدا می‌کند.

* برگزاری کلاس‌های جبرانی برای دانش‌آموزان دیرآموز از امسال

فانی با بیان اینکه توسعه فناوری اطلاعات از اهمیت بسیار زیادی در مدارس برخوردار است، گفت: هوشمندسازی مدارس توسعه خواهد داشت و تأکید ما بر توانمندسازی معلمان و تولید محتوای الکترونیکی خواهد بود؛ ضمن اینکه ما موفق به استقرار سامانه یکپارچه آموزش و پرورش و سامانه یکپارچه منابع انسانی شدیم.

وی حمایت از دانش‌آموزان مناطق محروم را در اولویت‌های فعالیت‌های آموزش و پرورش دانست و اظهار داشت: مدارس در مناطق روستایی با فاصله زیادی از هم قرار دارند و لازم است با استفاده از راهبران آموزشی که امسال 3 هزار نفر از آنها، کار بازرسی و هدایت معلمان را انجام دادند، توسعه یابد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: برگزاری کلاس‌های جبرانی ویژه دانش‌آموزان دیرآموز در مناطق روستایی را دنبال می‌کنیم و با توجه به اینکه تعدادی دانش‌آموز در شهرها و روستاها، دیرآموز هستند، از امسال کلاس‌های جبرانی برای این دسته از دانش‌آموزان پیش‌بینی شده است.

* پیش‌بینی ۴ ساعت فوق برنامه جدید برای شبانه‌روزی‌ها

فانی ادامه داد: در سال گذشته 400 هزار دانش‌آموز در کلاس‌های شبانه‌روزی متوسطه اول و دوم تحصیل می‌کردند و از امسال 4 ساعت فوق برنامه علاوه بر برنامه‌های شبانه‌روزی، اضافه کردیم.

وی با اشاره به در نظر گرفتن 3 روش برای دانش‌آموزان در روستاها اظهار داشت: 3 طرح روستامرکزی، خوابگاه مرکزی و شبانه روزی اجرا می‌شود که در سال تحصیلی جدید، توسعه خوابگاه‌های مرکزی را در برنامه‌ها قرار دادیم. 

* هزینه ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی در مناطق محروم رایگان است

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: توسعه فضاهای عشایری و صعب‌العبور با استفاده از مدارس پیش‌ساخته و سریع‌الاحداث انجام می‌شود البته برخی از مدارس عشایری نیازمند بازسازی هستند که ما در موارد اضطراری از کلاس‌های پیش‌ساخته استفاده می کنیم.

وی با اشاره به پاره‌ای از فعالیت‌ها در آموزش و پرورش گفت: توسعه مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان دانش‌آموزان با همکاری وزارت بهداشت، ارتقای کیفیت کلاس‌های چند پایه، بهبود پوشش تحصیلی در مناطق روستایی و عشایری، افزایش مراکز آموزشی و توانبخشی در بخش غیردولتی و دولتی، تهیه و تدوین راهنمای آموزشی برای والدین دارای دانش‌آموز دیرآموز و توجه به آموزش تلفیقی و ثبت‌نام دانش‌آموزان تلفیقی در مدارس عادی از برنامه‌های آموزش و پرورش است.

*اعزام ۷۰۰ هزار دانش‌آموز به اردوهای راهیان نور

فانی با بیان اینکه تمام بچه‌های 6 ساله که می‌خواهند وارد مدارس شوند را تست و سنجش می‌کنیم، خاطرنشان کرد: امسال یک میلیون و 250 هزار نوآموز بدو ورود به پایه اول دبستان و دوره پیش‌دبستانی مورد سنجش سلامت قرار گرفتند؛ در مناطق محروم تمام هزینه ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی توسط آموزش و پرورش و در مناطق نیمه برخوردار، 70 درصد را دولت تأمین می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت‌های پرورشی آموزش و پرورش اظهار کرد: 650 مرکز دارالقرآن احیا شد و برای سال تحصیلی جدید، 100 مرکز دارالقرآن اضافه کردیم که مجموعاً سال تحصیلی پیش‌رو، 750 دارالقرآن خواهیم داشت؛ ضمن اینکه موفق به اعزام 700 هزار دانش‌آموز به اردوهای راهیان نور شدیم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: نسبت کتاب‌های غیردرسی به دانش‌آموزان در کتابخانه مدارس از 4 کتاب در سال 92 به 10 کتاب در سال 95 افزایش یافت؛ احیای اردوهای دانش‌آموزان مناطق مرزی، برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن دانش‌آموزان و طرح حفظ موضوعی قرآن از دیگر برنامه‌های حوزه پرورشی است.

وی با اشاره به اینکه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از دیگر اولویت آموزش و پرورش محسوب می‌شود، عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه سیار در مدارس، حمایت و توسعه تشکل‌های دانش‌آموزی در بحث اوقات فراغت، اجرای طرح مدارس عاری از خطر در دوره متوسطه دوم و اجرای طرح مداخلات ویژه دانش‌آموزان که مصرف مواد داشته‌اند، از دیگر برنامه‌های این حوزه محسوب می‌شود.

فانی با اشاره به برنامه‌های حوزه تربیت‌بدنی در آموزش و پرورش تصریح کرد: اجرای طرح المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای با مشارکت 4.5 میلیون دانش‌آموز، اجرای طرح حیاط پویا، اضافه شدن ساعت درس تربیت‌بدنی در دوره دوم متوسطه، شکل‌گیری نهضت داوطلبی، کانون‌های ورزشی درون و برون مدرسه‌ای، برگزاری مسابقات ورزشی و 1200 مدرسه تخصصی ورزش از فعالیت‌های حوزه تخصصی تربیت‌بدنی محسوب می‌شود.

* پوشش ۹۰۰ هزار دانش‌آموز در طرح شهاب در سال تحصیلی جدید

وی با اشاره به اجرای طرح شهاب از سال تحصیلی 94ـ93 گفت: در ابتدا 134 هزار دانش‌آموز را تحت پوشش قرار دادیم و در سال گذشته این عدد به 400 هزار نفر رسید که پیش‌بینی می‌کنیم در سال تحصیلی آینده 900 هزار دانش‌آموز در طرح شهاب داشته باشیم و همچنین در سال تحصیلی 96ـ95، 145 هزار دانش‌آموز در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به توزیع اعتبارات در بخش‌های مختلف اظهار داشت: برای سال تحصیلی جدید 25 میلیارد تومان کمک سرانه آموزشی بین مدارس توزیع می‌شود.

وی ادامه داد: امسال 40 میلیارد تومان یارانه تغذیه رایگان، 35 میلیارد تومان برای توسعه و تقویت فعالیت‌های تربیت بدنی و 35 میلیارد تومان برای توسعه کمی و کیفی آموزش پیش‌دبستانی مناطق محروم و دوزبانه اختصاص یافته است؛ همچنین امسال 50 میلیارد تومان برای توسعه پیش‌دبستانی برای نخستین بار پیش‌بینی شده است که تاکنون 35 میلیارد تومان به توسعه پیش‌دبستانی اختصاص دادیم.

وی تصریح کرد: 300 کتاب در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با تیراژ 3 میلیون جلد ویژه کودکان و نوجوان تولید شده است.

توزیع ۲۵ میلیارد تومان کمک سرانه آموزشی در آستانه سال تحصیلی بین مدارس