رسانه‌ها به توسعه نذورات فرهنگی در مراسم اربعین کمک کنند/ ظرفیت کنگره اربعین انسجام مسلمان جهان است

یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵
رسانه‌ها به توسعه نذورات فرهنگی در مراسم اربعین کمک کنند/ ظرفیت کنگره اربعین انسجام مسلمان جهان است

معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: نذر فرهنگی به‌طور مناسب و کامل در جامعه نهادینه نشده است و رسانه‌ها باید به توسعه نذور فرهنگی در مراسم اربعین کمک کنند.

به گزارش خبرنگار گروه جامعهخبرگزاری فارس، علی‌اکبر کاظمی در بازدید اعضای ستاد اربعین استان سمنان از شهرهای نجف و کربلا با اشاره به مأموریت‌های این معاونت گفت: مستندسازی پروژه‌های عتبات مقدسه، اطلاع‌رسانی به مردم در خصوص ضرورت بازسازی عتبات و هماهنگی با روابط عمومی‌های استانی مهم‌ترین اقدامات این معاونت در طول سال است.

وی افزود: این معاونت برنامه‌های ویژه‌ای را برای مراسم پیاده‌روی اربعین امسال در نظر گرفته است که جزئیات آن به‌زودی به اطلاع مردم خواهد رسید.

معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به عضویت این معاونت در کمیته فرهنگی و کمیته مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین تأکید کرد: هماهنگی بسیار مناسبی بین این ستاد و بعثه مقام معظم رهبری، صداوسیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق در خصوص مراسم پیاده‌روی اربعین امسال صورت گرفته است.

معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: پشتیبانی از برنامه‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی مستمر به افکار عمومی مهم‌ترین اولویت این معاونت در طول برگزاری مراسم اربعین امسال خواهد بود.

کاظمی تأکید کرد: یکی از اهداف این معاونت، فرهنگ‌سازی برای انجام نذورات فرهنگی در مراسم اربعین حسینی است چرا که در حال حاضر بیشتر نذور مردمی جنبه رفاهی و خدماتی دارد و کمتر به مسائل فرهنگی زوار توجه می‌شود.

وی با اشاره به نقش رسانه‌ها در تنویر افکار عمومی تصریح کرد: نذر فرهنگی یکی از مسائلی است که هنوز به‌طور مناسب در جامعه تثبیت نشده است لذا از رسانه‌ها انتظار داریم اطلاع‌رسانی بیشتری در این خصوص انجام دهند.

معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه اربعین حسینی فرصت مناسبی برای تحکیم پیوند میان فرق گوناگون جهان اسلام و عالم تشیع است افزود: کنگره بزرگ اربعین حسینی ظرفیت بسیار ویژه‌ای را برای انسجام مسلمان جهان و مستضعفان عالم فراهم کرده که باید از آن نهایت استفاده را صورت داد.

کاظمی به تدوین و ابلاغ دستورالعملی به دستگاه‌ها و نهادهای حاضر در مراسم اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: یکی از مسائلی که در این بخش‌نامه‌ها به‌صورت خاص مورد تأکید قرار دارد میزبانی مردم و ملت عراق در طول برگزاری این مراسم است.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر مبلغان، مداحان و روحانیونی که در این مراسم حضور خواهند یافت نیز نسبت به مسائل و چارچوب‌های کشور عراق کاملاً توجیه شده‌اند.

معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات تأکید کرد: توصیه‌های ما به عموم مردم کاملاً منطقی و عقلانی است و خوشبختانه زوار نیز به‌خوبی آنها را رعایت می‌کنند.

کاظمی با بیان اینکه برنامه‌های فرهنگی این ستاد از هنگام سفر زوار تا بازگشت آنها ادامه خواهد داشت، تشریح کرد: از رسانه‌ها و مطبوعات تقاضا می‌کنیم برای پوشش خبری این مراسم بزرگ با کمیته فرهنگی و نیز کمیته اطلاع‌رسانی ستاد اربعین کشور هماهنگ شوند.

آیت الله سیدمحمدشاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان به همراه محمدرضا خباز استاندار سمنان و جمعی از مسوولین استان جهت بازدید از پروژه‌ها به کشور عراق سفرکرده و از پیشرفت فیزیکی طرح های ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف اشرف بازدید کردند.

رسانه‌ها به توسعه نذورات فرهنگی در مراسم اربعین کمک کنند/ ظرفیت کنگره اربعین انسجام مسلمان جهان است