نسبت به دفاع مقدس احساس دِین می‌کنم/ حدس میزنم نادر فلاح یک سوپراستار شود

جمعه ۰۲ مهر ۱۳۹۵
نسبت به دفاع مقدس احساس دِین می‌کنم/ حدس میزنم نادر فلاح یک سوپراستار شود

مریم دوستی گفت: از آنجایی که پدرم نظامی و ایثارگر بوده است همواره به دفاع مقدس احساس دِین می کنم و فکر می کنم تاچندین فیلم بعدی خود را در این عرصه بسازم.

خبرگزاری فارس گروه سینما و تئاتر: همواره گمان می شد که جنگ مختص مردان است، اما واقعیت چیز دیگری است. اگر زن ها در قالب مادران مهرمان، خواهران دلسور، دختران صبور و ... نبودند هیچ مردی نمی توانست برای احقاق حق خود تاب جنگ و دفاع را بیاورد. در زمان هشت سال دفاع مقدس این زن ها بودند که شانه به شانه مردها روح، و لطافت خود را در پس پرده های اعتقاد قلبی خود بر خدای مهربان پنهان کردند تا مردهای شان در آن طرف خاکریز برای دفاع از سرزمین مادری خود به نام ایران سینه های شان را چاک چاک مقابل گلوله های سربی زمینی کنند. اگر زن ها صبوری نمی کردند، اگر زن ها همراه نبودند و اگر... امروز پیروز میدان نبودیم.

حالا بعد از گذشت سالها از جنگ تحمیلی این زن ها هستند که در بسیاری از حرکت های اجتماعی حضورشان معنای کامل تری را به آن محفل می دهد. امروز اگرچه سینمای ایران در ساخت آثار دفاع مقدسی از خودش جا مانده اما زنانی در مقام کارگردان وارد این عرصه شدند تا نگاه زنانه خود و رنجی را که برده اند و خون دلی را که خورده اند به تصویر بکشند. به همین منظور با مریم دوستی کارگردان جوانی که قرار است اولین فیلمش را در حوزه دفاع مقدس بسازد مصاحبه کوتاهی داشتیم که در پی می خوانید.

مریم دوستی کارگردان سینما در گفت‌وگو با خبرنگار سینما و تئاتر خبرگزاری فارس، در ارتباط با مراحل ساخت فیلم سینمایی «دریاچه ماهی»، گفت:‌ همچنان در مرحله پیش تولید این فیلم سینمایی هستیم و به دلیل اینکه تهیه‌کننده فیلممان تغییر کرد، به نوعی باید پیش‌تولید مجددی را قبل از فیلمبرداری فیلم انجام دهیم گرچه بازنویسی نهایی فیلمنامه نیز زمان قابل توجهی را به خود اختصاص داد که متأسفانه باعث تأخیر در کار شد.

وی در ارتباط با قرارداد دو بازیگر اصلی فیلمش که یکتا ناصر و نادر فلاح بودند در پیش‌تولید جدید فیلم، گفت: هر دو این بازیگر در فیلم حضور خواهند داشت، از آنجایی که نقشی که یکتا ناصر قرار است آن را ایفا کند کاراکتر یک زن باردار است و خود او در این شرایط قرار دارد، یکی از بهترین گزینه‌ها برای ایفای چنین نقشی بود که البته اگر در ادامه همچنان شرایط وی مساعد باشد، حتماً در فیلم سینمایی «دریاچه ماهی» حضور خواهد داشت. یکی از دلایلی که به یکتا ناصر این کاراکتر را پیشنهاد دادم، دلیل نزدیکی شرایطش به نقشی بود که در فیلمنامه وجود دارد. 

دوستی در ادامه در ارتباط با سختی‌های پیش رو برای ساخت یک اثر دفاع مقدسی که قطعاً برای یک بانو این سختی‌ها دو چندان خواهد شد، گفت: من از طرف سازمان سینمایی به عنوان سومین زنی انتخاب شدم که در ارتباط با حوزه دفاع مقدس برای یک فیلم سینمایی پروانه ساخت دریافت کردم. البته باید در نظر بگیرید که بنده هم نسبت به فضا و شرایط دفاع مقدس بیگانه نیستم چرا که پدر من یک نظامی بود که علاوه بر این جزو رزمندگان 8 سال دفاع مقدس نیز بوده است. در واقع فیلمنامه‌ای که با عنوان «دریاچه ماهی»، نوشتم به نوعی برگرفته از خاطراتی است که پدرم از آن دوره برایم تعریف کرده است. این فیلم سینمایی درباره عملیات کربلای 5 است و فیلم به شب این عملیات می‌پردازد و کم کم تا زمان امروز ادامه پیدا می‌کند.

دوستی ادامه داد: در واقع به نوعی نسبت به دفاع مقدس احساس دین می‌کنم و از همین حالا که فکر می‌کنم احتمال می‌دهم چندین فیلم بعدی خود را در ارتباط با دفاع مقدس بسازم. قطعاً «دریاچه ماهی» به دلیل داشتن صحنه‌های جنگی فیلم سخت و سنگینی است اما با شناختی که از خود و شرایط دارم، می‌دانم که از عهده‌اش برمی‌آیم. 

این کارگردان فیلم اولی درباره نقشی که قرار است نادر فلاح به عنوان بازیگر اصلی فیلم آن را بازی کند، گفت: نادر فلاح در واقع با یک نقش متفاوت و ویژه روبه‌رو است و به خودش گفته‌ام که به امید خدا با ایفای این نقش و انجام درست همه مراحل فیلم نادر فلاح به یک سوپراستار در سینما تبدیل خواهد شد. در واقع این فیلمنامه را هر بازیگر دیگر که خوانده است،‌آمده و پیشنهاد داده که اگر می‌شود این نقشی که ایفای آن به نادر فلاح محول شده است را بازی کند. حتی در موارد بسیاری از بازیگران چهره و مطرح سینما که به آنها پیشنهادی داده نشده بود تماس گرفتند و برای بازی در این نقش اعلام آمادگی کردند.

دوستی در پایان خاطر نشان کرد: این فیلم سینمایی 40 بازیگر و تعداد بسیار زیادی هنرور دارد. 40 بازیگری که در موردشان صحبت می‌کنم نقش‌هایی هستند که واقعاً در فیلم تأثیرگذار خواهند بود. 

نسبت به دفاع مقدس احساس دِین می‌کنم/ حدس میزنم نادر فلاح یک سوپراستار شود