انسان در پرتو تدبر در قرآن جان دوباره می‌گیرد/ مفاهیم آیات قرآن کریم مورد توجه قرار گیرد

سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۵
انسان در پرتو تدبر در قرآن جان دوباره می‌گیرد/ مفاهیم آیات قرآن کریم مورد توجه قرار گیرد

استاد حوزه علمیه قم گفت: انسان در پرتو تدبر در قرآن کریم جان دوباره می‌گیرد و مفاهیم آیات الهی امروز باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد اسماعیلی صبح امروز در آستانه برگزاری مسابقات قرآن کریم اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان تأکید کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص) باز فرموده‌اند که «قرآن ظاهر و باطنی دارد که ظاهرش حکم و دستور و باطنش علم و دانش است و ظاهری زیبا و باطنی ژرف دارد و قرآن ستارگانی دارد و ستارگان آن هم ستارگانی و شگفتی‌هایش به شماره نیاید و عجایبش کهنه نشود»

وی اظهار کرد: هر کسی قادر نیست به تدبر قرآن بپردازد، حداقل باید با تلاوت آن، به مفاهیم آیات قرآن کریم نزدیک شود؛ تفسیر قرآن هم مهم بوده و انسان باید شناخت کافی از مفاهیم داشته باشد.

استاد حوزه علمیه قم، تدبر در قرآن را از مراحل دیگر انس با قرآن کریم دانست و با بیان اینکه امام علی (ع) ژرف‌اندیشی در قرآن کریم را بهار دل‌ها دانسته‌اند، اضافه کرد: امام علی (ع) فرمودند «قرآن را بیاموزید که آن زیباترین سخن است و در آن ژرف بیندیشید که بهار دل‌هاست».

اسماعیلی با بیان اینکه انسان در پرتو تدبر در قرآن جان دوباره می‌گیرد و اسرار نهفته در کلام الهی نیز آشکار می‌شود، اظهار کرد: مقام معظم رهبری درباره قرآن کریم می‌فرمایند که «انس با قرآن معرفت اسلامی را بین ما عمیق‌تر می‌کند».

وی با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری بدبختی جوامع اسلامی را دور شدن مردم از قرآن و حقایق آن برشمرده‌اند، تصریح کرد: کسانی که معانی قرآن را نمی‌فهمند و با آن انس ندارند، تکلیفشان مشخص بوده و کسانی که زبانشان قرآن است، ولی تدبر در آن ندارند، با قرآن انس نمی‌گیرند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه خداوند مؤمنان را زیردست و زبور کفار قرار نداده است، اظهار کرد: قرآن توسط مردم عرب‌زبان خوانده می‌شود؛ ولی به آن عمل نمی‌شود. کشورهای اسلامی از این جهت در عمل به فرمایش مقام معظم رهبری عقب مانده‌اند.

انسان در پرتو تدبر در قرآن جان دوباره می‌گیرد/ مفاهیم آیات قرآن کریم مورد توجه قرار گیرد
jkkjkjkjkj