شکوفه‌های قروه‌ای به کلاس اول رفتند

چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵
شکوفه‌های قروه‌ای به کلاس اول رفتند

آغاز فصل برگ‌ریزان، فصل رویش شکوفه‌هایی است که رنگ تعلیم و تربیت دارند، شکوفه‌هایی که برای اولین بار وارد باغ علم و دانش می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از قروه، اگر در روزهای اخیر سری به بازار زده باشید، حتما شاهد حضور دانش‌آموزان و والدین آنان در فروشگاه های کیف و کفش و لوازم التحریر بوده‌اید.

روزهای پایانی تابستان، همواره با خود صحنه‌های به یاد ماندنی از اصرار فرزندان و انکار والدین دارد و با پایان روزهای داغ خرید ملزومات مدرسه، فصل دیگری از تلاش آغاز می‌شود.

اگرچه پایان تابستان برای بسیاری پایان فصل فراغت از کار و تلاش است و شاید چندان هم خوشایند نباشد، اما بسیاری از جمله دانش‌آموزان در تکاپوی راه یافتن به محیط مدرسه و دیدار با دوستان موجب می‌شوند تا هیجان در این روزها به اوج خود برسد.

در این میان ذوق و شوق آنهایی که برای بار نخست گام در مدرسه می‌گذارند دیدنی است، لباس نو، کیف و کفش تازه و شاخه‌ای گل یا چند بادکنک در دست، این‌ها ویژگی هر کلاس اولی است البته برخی با قیافه اخمو و خواب آلود و برخی با شیطنت‌هایی کودکانه.

در چند سال اخیر رسم بر این شده که کلاس‌اولی‌ها زودتر از سایر دانش‌آموزان به مدرسه بروند تا با محیط آموزشی آشنا شوند و امروز هم دانش‌آموزان کلاس اولی با همراهی والدین خود به بوستان علم و دانش پا گذاشتند تا یک روز قبل از سایر دانش‌آموزان مسیر تعلیم و تربیت را گام به کام به پیش بروند.

 در چهره‌هایشان ترس و شادی و هیجان و شور را می‌شد به خوبی دید، اما یک نگرانی در عمق نگاهشان بود که نمی‌توانستند آن را پنهان کنند و آن هم دل کندن از خانواده هرچند برای ساعاتی اندک بود، اما این آغاز راهی بود که باید تا تکامل به پیش بروند.

با خودشان گل به همراه داشتند، گل‌هایی از هر رنگ، یکی گل طبیعی آورده بود آن دیگری مصنوعی فرقی هم نداشت چون در میان لباس یکرنگ و دل‌های تک رنگ این کودکان تنها صفا و صمیمت بود که موج می‌زد.

نگرانی از قیافه خیلی هایشان می‌بارد، می‌دانستم اگر سر صحبت را با او بازکنم گریه امانش نخواهد داد، لبخندی زدم اما او نگاهش را برگرداند.

 در میان شعری کودکانه که از بلندگوی مدرسه پخش می‌شود به دورانی می‌روم که خودم هم این نگرانی و دلهره را تجربه کرده بودم، در روزی که مادرم برای اولین بار مرا در محیطی ناآشنا تنها گذاشت و دنیای کودکانه من در آن روز به پایان رسید.

دیگر کلاس اولی شده بودم

امروز اگرچه گرمای خورشید کم‌رمق آخرین روزهای تابستان، بزرگترها را اذیت می‌کرد، اما در دنیای کودکی نور امید می‌پاشید و کودکان فارغ از هر گرما و بهانه‌ای به گفت‌وگوی دوستانه مشغول بودند و برای خود دوستان جدید پیدا می‌کردند.

مسئولان شهرستان قروه، امروز به مدرسه آمدند تا شکوفه‌ها را تا کلاس درس بدرقه کنند، کلاسی که مهد پرورش نسل آینده‌ساز این مرز و بوم است.

برنامه‌هایشان که تمام شد از زیر قرآن گذشتند و به کلاس رفتند تا با نام و یاد خدا، اولین تجربه دانش آموزی خود را در کلاس کسب کنند.

آغاز سال تحصیلی هزار و 760 شکوفه کلاس اولی

در دو سال گذشته تعداد دختران کلاس اولی در قروه از پسران بیشتر بوده است اما امسال این طلسم شکسته شد و پسران از دختران بیشتر هستند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش قروه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در حاشیه جشن شکوفه‌ها که در دبستان شکوفه‌های قروه برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: امسال دو هزار و 10 دانش‌آموز کلاس اولی در قروه به تحصیل خواهند پرداخت.

صدیق قادری افزود: از این تعداد هزار و 42 دانش آموز پسر و 968 دانش آموز نیز دختر هستند.

وی تعداد آموزشگاه‌هایی را که پذیرای شکوفه‌ها هستند، 118 مدرسه اعلام کرد و افزود: 54 مدرسه به صورت کلاس‌های چند پایه و 68 مدرسه هم کلاس‌های مستقل هستند.

به گفته این مسئول، هزار و 401 دانش آموز شهری و 609 دانش آموز کلاس اولی هم روستایی هستند.

قادری با بیان اینکه دانش‌آموزان سرمایه‌های بزرگ کشور ما هستند، گفت: والدین و مربیان نقش ارزنده‌ای در نگهداری و تربیت این سرمایه‌ها دارند.

شکوفه‌های قروه‌ای به کلاس اول رفتند
jkkjkjkjkj