قاچاق سالانه یک‌ میلیارد دلار لوازم آرایشی‌ بهداشتی به کشور

شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۵
قاچاق سالانه یک‌ میلیارد دلار لوازم آرایشی‌ بهداشتی به کشور

قائم‌مقام اداره‌کل غذا و آرایشی‌ بهداشتی سازمان غذا و دارو از واردات قاچاق سالانه یک‌ میلیارد دلار لوازم آرایشی‌ بهداشتی به کشور خبر داد و گفت: سالانه 500 میلیون دلار واردات قانونی این کالا است.

منوچهر دادگرنژاد امروز در حاشیه گردهمایی و نشست دو روزه سیستم‌های مدیریت ایمنی مواد غذایی و بهداشتی با حضور مدیران و کارشناسان تخصصی سازمان غذا و دارو و معاونت‌های غذا و دارو در دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی سراسر کشور در فومن در گفت‌وگو با خبرنگار فارس برگزاری این گردهمایی را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل عنوان کرد.

وی با بیان اینکه توجه به تولید و بازار داخلی از اهداف برنامه مذکور است، افزود: در راستای اقتصاد مقاومتی باید کاری کنیم که توسعه بازار داخلی و افزایش تولید و کاهش واردات را برای اشتغالزایی داشته باشیم.

قائم‌مقام اداره‌کل غذا و آرایشی‌ بهداشتی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سامانه رهگیری و ردیابی کالا وجود دارد، ادامه داد: از طریق این سامانه و کد رهگیری کالای قاچاق به شدت پیگیری می‌شود.

وی اضافه کرد: با یک سیاست می‌خواهیم به سمت کاهش قاچاق و نهادینه شدن کالای ایرانی برویم و به اشتغالزایی در کشور کمک کنیم تا هر شهروند از فضای سالم برخوردار شود.

دادگرنژاد با تأکید بر اینکه مردم به برچسب غذا دقت کنند، تصریح کرد: برچسب مواد غذایی و کالا آرم سازمان غذا و دارو قرار دارد و مردم باید از فروشنده بخواهند اقلامی عرضه کند که آرم غذا و دارو داشته باشد.

وی قاچاق کالا را موجب متزلزل کردن اقتصاد کشور دانست و خاطرنشان کرد: به شدت پیگیر هستیم که جلوی قاچاق گرفته شود.

قائم‌مقام اداره‌کل غذا و آرایشی‌ بهداشتی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه آمار دقیقی از کشفیات قاچاق کالا در حوزه غذا نداریم، خاطرنشان کرد: کمتر از 10 درصد آنچه که قاچاق کالا به‌ ویژه در حوزه غذا وجود دارد، کشف می‌شود.

وی با تصریح بر اینکه در حوزه آرایشی‌ بهداشتی سالانه حدود بیش از یک‌ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود، یادآور شد: سالانه حدود 500 میلیون دلار واردات قانونی لوازم آرایشی‌ بهداشتی است.

دادگرنژاد راه‌اندازی فرآورده‌هایی که از قاچاق جلوگیری می‌کند را راهبرد مهمی در سازمان غذا و دارو عنوان کرد و افزود: این راهبرد امسال با شدت پیگیری می‌شود.

وی درباره گردهمایی مذکور خاطرنشان کرد: از تمام استان‌ها نمایندگان و کارشناسان غذا و دارو در گردهمایی حضور دارند و پیشنهادهایی برای سیستم مدیریتی ارائه شده است و امیدواریم این روند در جهت خوب تداوم یابد.

از: خبرگزاری فارس
قاچاق سالانه یک‌ میلیارد دلار لوازم آرایشی‌ بهداشتی به کشور