در ۳ سال گذشته ۱۴۰ پروژه به ارزش ۲ میلیارد یورو واگذار شده است/ برداشت آب از منابع زیرزمینی کنترل خواهد شد

سه شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵
در ۳ سال گذشته ۱۴۰ پروژه به ارزش ۲ میلیارد یورو واگذار شده است/ برداشت آب از منابع زیرزمینی کنترل خواهد شد

وزیر نیرو با اشاره به اینکه شرایط جدید اقلیمی و مسائل اجتماعی و اقتصادی کشور باعث شده در ۳ سال گذشته تغییر رویکردی در ارتباط با اقدامات در بخش آب صورت گیرد، گفت: در ۳ سال گذشته ۱۴۰ پروژه به ارزش ۲ میلیارد یورو واگذار شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حمید چیت‌چیان امروز در همایش بین‌المللی آب در تهران با اشاره به اینکه گستردگی اقدامات در طرح‌های آب و فاضلاب بعد از برداشته شدن تحریم‌ها و اجرای برجام شرایط خوبی را برای فعالیت شرکت‌های خارجی و داخلی فراهم کرده است، گفت: قطعاً با توجه به تغییر رویکرد که در ارتباط با اقدامات ما در 3 سال گذشته در بخش آب به خاطر شرایط جدید اقلیمی در مسائل اقتصادی و اجتماعی کشور صورت گرفته است، بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم تحولات بزرگ‌تری در انتظار بخش آب باشد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه برای این تغییر رویکرد در بخش آب 7برنامه مهم پیش‌بینی شده است، گفت: سازگاری با شرایط اقلیم جدید یکی از این رویکردها است، چرا که ما اعتقاد داریم با این تغییر اقلیم نمی‌توان جنگ کرد.

وی افزود: مدیریت مصرف و کاهش مصرف آب با توسعه تجهیزات کاهنده مصرف آب باید گسترش پیدا کند و بهره‌وری و راندمان آب به ویژه در بخش کشاورزی با استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری میسر خواهد شد.

چیت‌چیان خاطرنشان کرد: کنترل برداشت‌ها از منابع زیر زمینی و آبهای سطحی ایجاب می‌کند که در تمام زمینه‌ها وسیله اندازه‌گیری نصب شود بنابراین باید از داده‌های ماهواره‌ای برای این روش کمک بگیریم، تا برداشت آب از منابع زیرزمینی را کنترل کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه برای کاهش میزان آب به حساب نیامده نیازمند بازسازی و ترمیم شبکه آب هستیم، گفت: این اقدام کار فنی وسیعی را ایجاب می‌کند، بنابراین هوشمندسازی شبکه آب و استفاده و نصب تجهیزات اندازه‌گیری می‌تواند ما را به اهداف خود نزدیک کند.

وی افزود: با استفاده از وسایل و ابزار ICT می‌توانیم مصرف آب را در نقطه مصرف و منابع و مخازن اندازه‌گیری کنیم و این دیتاها را به مراکز کنترل و تلمتری منتقل کنیم، تا بتوانیم کنترل هوشمند شبکه آب را داشته باشیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ارتقا سیستم‌ها و تصفیه آب و فاضلاب از جمله اقداماتی است که باید توسعه پیدا کند، گفت: همزمان با رشد شهرنشینی در کشور همواره موضوع آلوده شدن منابع آب نیز مطرح است بنابراین تمرکز بر روی این موضوع بسیار حیاتی است، چرا که باید برای تامین آب شرب در حذف نیترات و فلزات سنگین در آب سرمایه‌گذاری وسیعی صورت گیرد، چرا که نباید صرفاً به سیستم‌های فاضلاب بزرگ فکر کنیم.

وی افزود: استفاده از منابع غیر متعارف آب یکی از اهداف و برنامه‌های ما است که می‌تواند با بازچرخاندن آب و استفاده از پساب و آب شیرین‌کن‌ها در شمال و جنوب کشور که سواحل طولانی در آنجا داریم، نیاز مردم آن منطقه را در بخش آب تأمین کنیم.

به گفته وی، استفاده از آب‌های ژرف نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وزیر نیرو، انتقال آب را یکی از ویژگی‌ها و برنامه‌های مهم وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: 75 درصد کشور جزء مناطق خشک و نیمه خشک است و تنها در مناطق شمالی و غربی کشور منابع آب خوبی وجود دارد، پس می‌توانیم مناطقی که دارای آب کافی نیست و جمعیت زیادی دارد، را با استفاده از آب شرب مناسبی که در مناطق شمالی و غربی کشور وجود دارد، تامین آب کنیم.

وزیر نیرو به مشارکت بخش دولتی و خصوص اشاره کرد و گفت: مشارکت بخش دولتی و خصوصی موضوعی است که در سالهای اخیر به آن توجه جدی شده است، چرا که قبلاً تمام اتکاء منابع مالی بر روی بودجه دولت بوده است، اما الان نیازمند این هستیم که بخش خصوصی وارد بخش آب شده و با خود مدیریت، انتقال فناوری و منابع مالی به همراه بیاورد.

وی خاطرنشان کرد: در 3 سال اخیر 140 پروژه به بخش خصوصی واگذار شده است که ارزش آن بیش از 2 میلیارد یورو است، هرچند به همین میزان نیز پروژه به روش‌های BOT ، BOO و بیع متقابل آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

به گفته چیت چیان، یکی دیگر از رویکردهایی که به شدت به دنبال آن هستیم موضوع استفاده از همکاری و مشارکت شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های خارجی است، چرا که معتقدیم این موضوع می‌تواند برای هر دو طرف یک روش برد-برد باشد.

در ۳ سال گذشته ۱۴۰ پروژه به ارزش ۲ میلیارد یورو واگذار شده است/ برداشت آب از منابع زیرزمینی کنترل خواهد شد
jkkjkjkjkj