۶۳ درصد رتبه های اول امتحان نهایی تهران به دانش آموزان مدارس غیردولتی اختصاص دارد

چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۵
۶۳ درصد رتبه های اول امتحان نهایی تهران به دانش آموزان مدارس غیردولتی اختصاص دارد

مدیرکل مدارس غیردولتی آموزش و پرورش با اشاره به نمرات کمی دانش آموزان مدارس غیردولتی در امتحانات نهایی، گفت: در شهر تهران، ۶۳ درصد رتبه های اول مربوط به مدارس غیردولتی است.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ مجتبی زینی وند مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در یکی از مدارس غیردولتی شهر تهران برگزار شد، اظهار داشت: در هیچ جای دنیا، آموزش و پرورش به خودی خود نمی تواند متکی به خود باشد و در اسناد بالادستی، نقشه علمی کشور و سند تحول آموزش و پرورش بحث استفاده از مشارکت مردم در آموزش و پرورش و در قالب مدارس غیردولتی تکلیف شده است. 

 وی با اشاره به استقبال مردم از مدارس غیردولتی، گفت: نوع کار در آموزش و پرورش کیفی است و سنجش آن تخصص می خواهد و در بحث امور مربوط به آموزش و پرورش، تمامی بازخوردهایی که در طول سه سال گذشته در خصوص مدارس غیردولتی، وجود داشته، مثبت بوده است.

زینی‌وند با اشاره به نمرات کمی دانش آموزان در امتحانات نهایی بیان داشت: در شهر تهران، 63 درصد رتبه های یک تا 100، مربوط به مدارس غیردولتی است؛ رتبه یک تا ۷ تهران نیز محتص به دانش‌آموزان مدارس غیردولتی است.

مدیرکل مدارس غیردولتی آموزش و پرورش افزود: اکثر قریب به اتفاق موسسان مدارس غیردولتی ، بازنشسته آموزش و پرورش هستند.

وی در خصوص برنامه‌های اجرایی در مدارس غیردولتی اظهار داشت: از سه سال پیش، ۴ برنامه در دستور کار قرار گرفت، اول ساماندهی الگوی تعیین شهریه بود که در کل کشور اجرا شد و در سال‌جاری به جز در تعداد معدودی از شهر تهران، اکثر قریب به اتفاق موسسان الگوی تعیین شهریه را رعایت کردند. 

زینی‌وند از ابلاغ برنامه نظارت جامع خبر داد و گفت: هفته آینده اجرای سامانه نظارت جامع را خواهیم داشت که شامل ۴ سطح به ترتیب در مدرسه، منطقه، استان و در نهایت ارزیابی نهایی در وزارت آموزش و پرورش است.

وی با بیان اینکه برنامه سوم، کیفیت بخشی به آموزش و پرورش بود، ادامه داد: در سال گذشته برای تک تک مدارس غیردولتی در امتحانات نهایی، کارنامه آموزشی صادر کردیم که معدل همه دانش‌آموزان در ورقه، مدرسه، منطقه و استان مشخص شد.

مدیرکل مدارس غیردولتی آموزش و پرورش تأکید کرد: بر اساس این فرایند، با توجه به شاخص‌های اعلام شده، تمام مدارس غیردولتی باید خود را به این شاخص‌ها برسانند و برای مدارسی که انتظارات را برآورده نکردند، راهکارهایی در نظر گرفته شده است تا منجر به ارتقای سطح توانمندی علمی و عملی دانش‌آموزان شود.

وی از برنامه سنجش صلاحیت حرفه‌ای معلمان خبر داد و گفت: از سال گذشته، این برنامه شروع شده است و اطلاعات کاملی از همه عوامل و نیروهای انسانی مدارس، تهیه شده و در اختیار ما قرار دارد.

زینی‌وند در تشریح این برنامه گفت: این برنامه بر اساس شاخص‌های دانش تربیتی، موضوعی، مهارت عمومی و تخصصی است و وضعیت مدارس غیردولتی را بررسی می‌کند تا مدارسی که نیاز به ارتقای نیروی انسانی دارند، طی دوره‌های آموزشی، آموزش ببینند؛ این آموزش‌ها از ۳ سال گذشته انجام شده و آی‌دی کارت یا گواهینامه صلاحیت برای تمام معلمان صادر شده است.

وی با بیان اینکه الگوی تعیین شهریه از دو سال پیش تعیین شده بود و سال گذشته نیز کمیته‌ای تشکیل شد، اظهار داشت: این الگو بر اساس ماده ۱۵ و ۱۶ در 11 فرایند و 13 شاخص تدوین شده است. 

مدیرکل مدارس غیردولتی آموزش و پرورش ادامه داد: اکثریت قریب به اتفاق مؤسسان از وضعیت الگو رضایت دارند و بازرسان نیز در خصوص اجرای درست الگو، آموزش‌های خوبی به مؤسسان دادند.

وی اضافه کرد: امسال نیز این کمیته مانند سال گذشته، کار خود را از اول مهر شروع کرده است و وضعیت اجرای شاخص‌هایی مانند برنامه هفتگی، فوق برنامه و پرداخت حق‌الزحمه معلمان که باید رعایت شود، کنترل و نظارت می‌کند.

زینی‌وند در خصوص شهریه مدارس غیردولتی گفت: از ابتدای تأسیس مدارس غیردولتی تا سال گذشته، شهریه به صورت درصدی ابلاغ می‌شد؛ در برخی مدارس شهریه ۶۰۰ هزار تومان و در برخی مدارس تهران، شهریه ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان بود؛ سال گذشته تا منفی ۱۷ درصد شهریه را در مدارس داشتیم و امسال نیز تعدیل شهریه انجام شد اما چون بر اساس هزینه تمام شده و برنامه‌های ارائه شده در مدارس تعیین می‌شود، وضعیت خوبی داریم.

وی در خصوص آمار دانش‌آموزان مدارس غیردولتی در کسب رتبه‌های برتر کنکور سال‌جاری، یادآور شد: امسال نفر گروه ریاضی، از دانش‌آموزان مدارس غیردولتی بود و در سال گذشته بیش از ۳۵ درصد رتبه‌آورندگان المپیادهای جهانی نیز از این مدارس بودند.

مدیرکل مدارس غیردولتی آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که کف پایین نمرات دانش‌آموزان مربوط به دانش‌آموزان مدارس غیردولتی است، افزود: یکی از آفت‌هایی که منجر به سیاه‌نمایی عملکرد این مدارس می‌شود، نگاه‌های غیرتخصصی به آموزش و پرورش است اما در رتبه‌های پایین امتحانات نهایی، مدارس غیردولتی وضعیت مناسبت‌تری نسبت به سایر مدارس دارند؛ ضمن اینکه رتبه‌های پایین‌تر نمرات امتحانات نهایی دانش‌آموزان مدارس غیردولتی کمتر از ۹ درصد در کل کشور است و ۶۳ درصد نمره دانش‌آموزان مدارس غیر دولتی در امتحانات نهایی بالای ۱۸ است.

وی در خصوص حق بیمه‌ای که معلمان مدارس غیردولتی باید پرداخت کنند، گفت: کارفرما باید مبلغی که تعیین می‌شود را پرداخت کند اما مشکل در پرداخت حق‌ بیمه از سوی معلم است که در ماده ۲۵ قانون مدارس غیردولتی به آن اشاره شده است که اگر به تصویب برسد، بخشی در قالب صندوق حمایت پرداخت می‌شود.

زینی‌وند با اشاره به بحث بازدید در مدارس غیردولتی اظهار داشت: در سال تحصیلی ۹۵ـ۹۴، مجموع بازدید صورت گرفته از مدارس در شهر تهران 3022 مورد بوده است؛ ضمن اینکه امسال در بحث کیفیت بخشی به این نتیجه رسیدیم که ارزیابانی را در استان‌ها آموزش دهیم و از نگاه سنتی در بحث نظارت فراتر می‌رویم و به صورت تخصصی تا پایان اسفند، این مدارس باید الزاماتی را انجام دهد.

وی در خصوص دستورالعمل حقوق و دستمزد کارکنان مدارس غیردولتی تصریح کرد: دستورالعمل یادشده تدوین و آماده شده است و باید به تصویب هیأت دولت یا شورای نظارت مرکزی برسد.

۶۳ درصد رتبه های اول امتحان نهایی تهران به دانش آموزان مدارس غیردولتی اختصاص دارد