پرز زیر خاک رفت اما غزه زیر آب نرفت

چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۵
پرز زیر خاک رفت اما غزه زیر آب نرفت

از او و یا اسحاق رابین دوست و همکار قدیمی اش ضرب المثلی درباره فلسطینی ها خصوصا منطقه غزه نقل زبان‌ها است که گفته بودند «آرزو می کنیم روزی از خواب بیدار شویم و ببینیم که غزه زیر آب رفته باشد.»

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، شیمون پرز رئیس پیشین رژیم صهیونیستی پس از سالها جنایت علیه مظلومان فلسطینی بالاخره در چنگال مرگ گرفتار آمد. او در نیم قرن اخیر تنها صهیونیست مهاجری بوده که تقریبا در همه پست های حساس سیاسی، اقتصادی و نظامی این رژیم مشغول به فعالیت بوده است. پرز از سیاستمداران نسل اول این رژیم و از معدود کهنه صهیونیست های اسراییل محسوب می شود که به این ترتیب با مرگش اسراییل را در بحران عمیق رهبری فرو خواهد برد.

او را پیرایشگر چهره رژیم سفاک و خونریز صهیونیستی  در محیط خارجی نیز لقب داده اند. این مهارت او به حدی بود که پس از ثبت جنایاتی چون،‌ فاجعه دیر یاسین،‌کفر قاسم، قانا ، جنین و... در تاریخ این رژیم  توانست با طراحی طرح صلح اوسلو که در واقع سراب صلح بود جایزه صلح نوبل را از آن خود کند.

 روباه و جلاد از دیگر القابی بود که ملت های منطقه در توصیفش بکار می بردند. پرز پس از یک دوره اقدامات جنایتکارانه در گروههای تروریستی چون هاگانا و شیترن پیش از تاسیس رژیم اسراییل  و تصدی مسئولیت های سیاسی و نظامی پس از موجودیت این رژیم علاقه وافری به سازش با فلسطینی ها نشان داد. او در کنار اسحاق رابین پروژه صلح با فلسطینیان را پس از اشغال تمامی سرزمین های انان طراحی کرد و در قالب طرح اوسلو تقدیم فلسطینیانی کرد که به دلیل ضعف اعتقادی حاضر شده بودند در سایه اشغالگری حکومتی داشته باشند.

پرز به همراه دوست قدیمی اش رابین با اطلاع از ضعف گروههای فلسطینی سازشکار چون فتح و درماندگی رژیم های عربی با ارائه طرح صلح اوسلو در سال 1993 زبانه های آتش انتفاضه اول فلسطینی ها را که در سال 1987 آغاز شده بود، مهار کرد.

ماموریت بعدی او پس از مهار ناآرامی های درون فلسطین، طراحی پروژه صلح با اعراب بود که در قالب کتابی تحت نام «خاورماینه جدید» در سال 1996 منتشر کرد.  این طرح که  نوعی عادی سازی رابطه با اعراب از راه مشارکت اقتصادی  کشورهای منطقه غرب اسیا بود پیشنهاد می داد که در منطقه ای که اسراییل موجودیت یافته است بازار مشترک اقتصادی ایجاد گردد.

پرز طراح طرح «مارشال خاورمیانه» و از بارزترین حامیان طرح «بازار مشترک خاورمیانه» است. پرز کتاب‌هایی را تالیف کرده که آخرین آن تا قبل از فوریه 1995 کتاب «خاورمیانه جدید» می‌باشد.

از او و اسحاق رابین دوست و همکار قدیمی اش ضرب المثلی درباره فلسطینی ها خصوصا منطقه غزه نقل زبان است که عمق کینه و حقدشان نسبت به مسلمانان فلسطینی از یک سو و عمق هراسشان از گروههای مقاومت و جهادی فلسطینی را نشان می دهد. نقل است از او یا اسحاق رابین که گفته بودند «آرزو می کنیم روزی از خواب بیدار شویم و ببینیم که غزه زیر آب رفته باشد.»

غزه با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و800 هزار نفر پرتراکم ترین نقطه جمعیتی جهان و پایگاه اصلی گروههای جهادی فلسطینی است که پس از 38 سال اشغالگری از سوی رژیم صهیونیستی در اگوست سال 2005 توانست در پی عملیات های مقاومت صهیونیست ها را وادار به خروج از این منطقه کند. حضور متعدد گروههای جهادی فلسطینی در این منطقه چنان هزینه های امنیتی حضور صهیونیست ها را در این منطقه از فلسطین بالا برد که آنها چاره ای جز فرار نداشتند. پس از آن غزه به نماد مقاومت فلسطینی ها و خار چشم صهیونیستها تبدیل شد. شاهکارهای مقاومت در جنگ های 22 روزه (2008) هشت روزه (2012) و 51 روزه (2015) مصداقی براین توصیف غزه است.

اینک رابین و پرز در حالی در چنگال مرگ اسیر آمدند که غزه مقاوم نه تنها زیر آب نرفته است بلکه مجاهدان سرفراز آن به دنبال ازاد سازی سایر نقاط اشغالی در فلسطین از چنگال صهیونیست ها هستند.

پرز زیر خاک رفت اما غزه زیر آب نرفت