آغاز سال تحصیلی و بازگشت تکاپو به دانشگاه‌ها/ از تجمع سنواتی‌ها تا معرفی برترین‌ها

جمعه ۰۹ مهر ۱۳۹۵
آغاز سال تحصیلی و بازگشت تکاپو به دانشگاه‌ها/ از تجمع سنواتی‌ها تا معرفی برترین‌ها

سال تحصیلی به طور رسمی از هفته گذشته آغاز شد که دانشجویان آغاز سال را با تجمع درباره قانون سنوات آغاز کردند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور سال جدید تحصیلی را با تجمع پیرامون قانون سنوات آغاز کردند.

تجمعات دانشجویی در اعتراض به قانون سنوات از دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد.

حدود یک ماه پیش بود که دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در بیانیه‌ای اعلام کردند پیرو اجرای بی سابقه و شتابزده قوانین سنواتی و فشار جریمه‌های مالی اعتراض خود بیان می‌کنند.

این دانشجویان از مسئولان خواستند که دانشجویان ترم پنجم کارشناسی ارشد و ترم نهم دکتری را مشمول قوانین سنواتی ندانند و جریمه‌های سنواتی را از ترم ششم کارشناسی ارشد و ترم دهم دکترا اعمال کنند زیرا تنها دانشجویان در به تعویق افتادن دفاع از رساله پژوهشی مقصر نیستند بلکه عواملی به ویژه کمبود منابع کتابخانه‌ای آزمایشگاهی و فراهم نبودن امکانات لازم برای دفاع لازم از رساله و پایان نامه نیز در این امر دخیل‌اند.

همچنین دانشجویان دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و تهران نیز در اعتراض به این موضوع تجمع کردند.

در این زمینه شریعتی نیاسر معاون وزیر علوم گفت: به تمام دانشگاه‌ها بخشنامه‌ای ابلاغ کردیم که بر این اساس آئین‌نامه سنوات عطف به ماسبق نمی‌شود و ورودی‌های سال 93 و قبل از آن مشکلی در رابطه با قانون سنوات ندارند.

وی افزود: آئین‌نامه‌ای که قبلاً ابلاغ شده بود، عطف به ماسبق می‌شد اما در ماده 33 آمده است درصورت ایجاد اختلال در نظام آموزشی، معاون آموزشی وزیر علوم می‌تواند بخشنامه‌ای ابلاغ کند که بر اساس آن این آئین‌نامه عطف به ماسبق نشود که به درخواست مدیران دانشگاهی و دانشجویان این کار صورت گرفت.

* طرح بخشودگی 100 درصدی جرائم بدهی به صندوق رفاه دانشجویان

وزیر علوم از بخشودگی کامل جرائم دانش آموختگان بدهکار به صندوق رفاه دانشجویان به شرط پرداخت یک جای مابقی اقساط خبر داد.

 محمد فرهادی وزیر علوم در حاشیه مراسم آغاز سال تحصیلی جدید  دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه ایلام گفت: به مناسبت عید غدیر خم و هفته دفاع مقدس و برای مراعات حال دانشجویان و دانش آموختگان، صد در صد جرائم دانش آموختگان بدهکار به صندوق بخشیده می‌شود.

بر این اساس، دانشجویانی که تا 15 مهرماه بدهکاری‌های خود را به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به صورت یکجا پرداخت کنند جرائم آن‌ها بخشیده می‌شود.

به موجب این طرح دانش آموختگانی که به این صندوق بدهکار بوده و به علت عدم پرداخت به موقع اقساط، دارای جریمه دیرکرد هستند می‌توانند تا 15 مهر با مراجعه به سامانه صندوق رفاه دانشجویان به نشانی www.bp.swf.ir و بازپرداخت یک جای بدهی خود، از این بخشودگی استفاده کنند.

* انتصابات آموزش عالی

 

رئیس دانشگاه فسا منصوب شد

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی محسن اژدری را به عنوان رئیس دانشگاه فسا منصوب کرد.

 

 

در مراسمی سهراب عسگری به عنوان رئیس جدید دانشگاه پیام نور قرچک(مرکز ورامین) معرفی و از زحمات امیرحسین امیرخانی رئیس پیشین این دانشگاه تقدیر شد.

 

* نتایج آزمون Ept شهریور 95 اعلام شد

نتایج آزمون Ept شهریور 1395 بر روی سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد قرار گرفت.

* دانشگاه‌های برتر معرفی شدند

سهم حوزه علوم  انسانی در تولید علم حدود 19 درصد بوده و میزان مشارکت دانشگاه‌ها در این حوزه به ترتیب دانشگاه‌های تهران، علامه‌طباطبایی، اصفهان، تربیت‌مدرس، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، شیراز، خوارزمی، تبریز و الزهرا بیشترین علم را تولید کردند.

بر اساس شاخص تعداد استنادها در حوزه علوم انسانی 10 دانشگاه تهران، تربیت‌مدرس، علامه‌طباطبایی، اصفهان، شهید بهشتی، شیراز، فردوسی مشهد، خوارزمی، مازندران و شهید چمران اهواز به ترتیب بیشترین میزان استنادها را دریافت کرده‌اند.

بر اساس شاخص استنادهای صورت گرفته در حوزه علوم انسانی دانشگاه‌های شیراز، شهید چمران اهواز، تهران، تربیت‌مدرس، مازندران، خوارزمی، اصفهان، شهید بهشتی، الزهرا و علامه طباطبایی بهترین مؤثرترین پژوهش‌ها در حوزه علوم انسانی را تولید می‌کنند.

در مجموع حدود 35 درصد از تولید علم دنیا در حوزه علوم پایه صورت می‌گیرد که سهم کشور ما در این حوزه 0.29 درصد است.

از نظر کمیت تولید علم در حوزه علوم پایه به ترتیب دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، شریف، شهید بهشتی و امیرکبیر بشیترین کمیت علم در حوزه علوم پایه را دارند.

این دانشگاه‌ها به ترتیب 10 هزار و 978، 6 هزار و 998، 5 هزار و 325، 4 هزار و 855 و 4 هزار و 506 مدرک در پایگاه‌های استنادی ISC و ISI نمایه کردند. 

همچنین دانشگاه‌های شیراز، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، اصفهان و پژوهشگاه‌ دانش‌های بنیادی در جایگاه ششتم تا دهم قرار گرفتند.

به ترتیب میزان کمیت تولید علم این مراکز در حوزه علوم پایه برابر با 4 هزار و 382، 4 هزار و 289، 4 هزار و 69، 3 هزار و 545 و 3 هزار و 356 است.

در شاخص تعداد کل استنادها دانشگاه‌های تهران، شریف، تربیت مدرس، شیراز و صنعتی اصفهان به ترتیب بیشترین میزان استنادها در حوزه علوم پایه را دریافت کردند.

میزان استنادها به مقالات در این حوزه برای این دانشگاه‌ها به ترتیب 62 هزار و 261، 51 هزار و 220، 50 هزار و 127، 41 هزار و 228 و 36 هزار و 667 بوده است.

همچنین پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، دانشگاه‌های امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تبریز و دانشگاه رازی از لحاظ تعداد استنادهای دریافتی در جایگاه ششم تا دهم قرار گرفتند.

* برترین‌های جشنواره حرکت معرفی شدند

نهمین جشنواره ملی حرکت از سوم تا پنجم مهرماه در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.

 نهمین جشنواره ملی حرکت شامل 4 بخش رقابتی، نمایشگاهی، آموزشی و فن بازار از سوم تا پنجم مهرماه در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.

یکی از ویژگی‌های این جشنواره این بود که فرصتی برای رقابت این اتحادیه‌ها در بخش رقابتی این جشنواره فراهم شده زیرا در حال حاضر تعداد اتحادیه علمی دانشجویی از 5 اتحادیه به 28 اتحادیه افزایش یافت.

همچنین 8 هزار و 700 انجمن علمی ثبت شده در کشور وجود دارد.

تعداد دانشگاه‌هایی که در این دوره شرکت کردند 94 دانشگاه بود.

تعداد آثار برگزیده که به این مرحله رسیده 975 اثر بود.

در بخش دانشگاهی نیز دو دانشگاه برگزیده و 7 دانشگاه هم شایسته تقدیر شدند.

آغاز سال تحصیلی و بازگشت تکاپو به دانشگاه‌ها/ از تجمع سنواتی‌ها تا معرفی برترین‌ها
jkkjkjkjkj