خدمتی که به معضل تبدیل شد/ به نام مردم به کام جانوران شهری مزاحم

شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵
خدمتی که به معضل تبدیل شد/ به نام مردم به کام جانوران شهری مزاحم

با وجود اینکه مدت‌ها از ایجاد طرح مکانیزه شدن طرح جمع‌آوری زباله در آبادان می‌گذرد، این طرح با ضعف‌های بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، چند سال از ایجاد طرح مکانیزه شدن جمع‌آوری زباله در آبادان می‌گذرد که به واسطه آن پسماندهای سطح شهر در مخازن پلاستیکی و یا فلزی روبازی قرار می‌گیرند تا خودروی حامل زباله در ساعات و روزهای نامنظم برای جمع‌آوری آنها اقدام کند.

در نتیجه این طرح پس از مدت‌ها و لزوما پیگیری‌های رسانه‌ای از جمله خبرگزاری فارس استان خوزستان، همچنان به‌موجب آلودگی محیط زیست و انتشار بوی تعفن در پیاده‌روها و اماکن پر رفت و آمد شده است که در این گزارش قصد داریم به اهم مشکلاتی که از این طریق به شهر آبادان وارد شده و شهرداری آبادان نیز در این مدت هیچ اقدام شایسته‌ای در این خصوص صورت نداده است، بپردازیم.

طرح مکانیزه شدن جمع‌آوری زباله در آبادان، گرچه مزیت‌هایی همچون سرعت بخشیدن به کار و استفاده حداکثری از پسماندها به منظور بازیافت زباله دارد، اما در اکثر شهرهایی که این طرح به اجرا در آمده است، دچار ضعف و نیازمند اصلاح است که در این گزارش منظور نظر نگارنده متوجه طرح مکانیزه شدن زباله در آبادان توسط شهرداری این شهر است.

جمع‌آوری زباله در تمام نقاط دنیا امری حیاتی در ایجاد فضای سالم و محیط زیستی عاری از آلودگی به شمار می‌رود که اگر دارای نقاط ضعف شگرفی باشد، سلامت جامعه را مستقیما مورد هدف قرار خواهد داد.

پس از اینکه این طرح در آبادان اجرایی شد، گویا تحولی چشمگیر در امور شهر و مناطق این شهر صورت پذیرفت، اما با اندکی گذشت زمان و تلنبار شدن زباله در سطل‌های نگهداری پسماند‌ها، همچنین عدم رسیدگی شهرداری آبادان نسبت به شستشو و ضدعفونی این مخازن فلزی و پلاستیکی، بوی تعفن و آلودگی در اطراف این سطل‌ها سرآمد شد و کام عابران را تلخ کرد و شهروندان در این شهر با مناظر رقت‌انگیزی مواجه شدند.

همچنین علاوه بر بوی بد سطل‌های کار گذاشته شده در اطراف خیابان‌ها، حشرات موذی و پدیدآمدن حیوانات در کنار و یا داخل این سطل‌ها نیز باعث آزار شهروندان شده و از این رو گلایه‌های بسیاری متوجه شهرداری آبادان شده است.

موضوع بوی بد سطل‌های زباله، دغدغه این روزهای نهادهای بهداشتی شهر آبادان نیز هست و این موضوع را بارها به شهرداری آبادان تذکر داده و همچنین در جلسات شورای سلامت نیز این مسئله عنوان شده است.

در این بین چند معضل برجسته در اجرای این طرح وجود دارد که جا دارد به آن اشاره‌ای داشته باشیم.

بنا بر اذعان کارشناسان محیط زیست و سلامت، دستگاه‌های مخصوص جمع‌آوری زباله مخصوص سطل‌های موجود نیست و بارها دیده شده است که هنگام جمع‌آوری زباله، متصدیان امر، زباله را بر روی زمین ریخته و همان‌جا به تفکیک آن می‌پردازند!

نکته دوم اینکه سطل‌های زباله بدون درپوش هستند و این خود عاملی است برای ایجاد تمام مشکلات موجود، چرا که درپوش نداشتن این سطل‌ها، موجب می‌شود حیوانات ولگرد در آن خانه کنند، حشرات موذی گرد آن جمع شوند و بوی تعفن نیز در اطراف آن بیداد کند.

البته شهرداری آبادان عنوان کرده که این سطل‌ها شستشو، ضدعفونی و در مواردی نیز تعویض می‌شوند، ولی حتی اگر این عمل انجام شود، برای ظرفیت موجود کفایت نمی‌کند، البته تا کنون هیچ موردی از شستشو و ضدعفونی این سطل‌ها توسط شهروندان و نگارنده گزارش مشاهده نشده است. 

در کل، این شیوه گرچه مدرن و از کارآیی بالایی برخوردار است، اما اجرای آن با اشتباهات بسیاری همراه بوده است و تاکنون ضعف‌های این طرح برطرف نشده است، طرح مکانیزه شدن جمع‌آوری زباله در آبادان یا باید تغییر پیدا کند و یا اصلاح اساسی شود، موضوع محیط زیست مسئله‌ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت، چرا که مستقیماً با سلامت شهروندان در ارتباط است.

لازم است برای حفظ سلامت جامعه در امور ابتدایی یک شهر که همانا انجام خدمات صحیح و نظافت عمومی است، اهتمام ویژه‌ای هم از طریق شهروندان و هم از طریق شهرداری هر شهر صورت پذیرد، به امید آن روز که شهروندان علاوه بر گرمایی که از هوا استنشاق و تحمل می‌کنند، مشکلات زیست محیطی روی زمین نیز بر آن افزوده نشود.

امید است با تغییراتی که در شهرداری آبادان صورت گرفته است، در تفکرها و عملکردها نیز تغییرات گسترده‌ای صورت پذیرد و با در نظر گرفتن سلامت جامعه و اهم موضوعات شهری در ارگانی که متولی حفظ و حفاظت از چهره شهری با قدمت همچون آبادان است، بتوان آبادانی ساخت که دیگر دل هیچ شهروندی از پس وجود مشکلاتی این‌چنین به درد نیاید. 

----------------------
گزارش: علی دایلی
----------------------

خدمتی که به معضل تبدیل شد/ به نام مردم به کام جانوران شهری مزاحم
خدمتی که به معضل تبدیل شد/ به نام مردم به کام جانوران شهری مزاحم
خدمتی که به معضل تبدیل شد/ به نام مردم به کام جانوران شهری مزاحم
jkkjkjkjkj