مبارزه بیولوژیک با ناقلان بیماری سالک کارسازتر است

پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵
مبارزه بیولوژیک با ناقلان بیماری سالک کارسازتر است

مدیرکل محیط زیست استان یزد، مبارزه بیولوژیک با ناقلان بیماری سالک را کارسازتر از سمپاشی و دیگر روش‌های کنترل جمعیت موش‌ها و جوندگان دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، سیدحسین سادات موسوی بعد از ظهر امروز در جلسه شورای سلامت استان یزد با اشاره به اعلام مرکز بهداشت استان یزد مبنی بر اینکه جوندگان ناقلان اصلی بیماری سالک در روستاها هستند، اظهار داشت: بهتر است به جای سمپاشی از روش‌های بیولوژیک برای مقابله با جوندگان به عنوان ناقلان این بیماری استفاده شود.

وی افزود: به طور قطع از بین بردن همه جوندگان می‌تواند مشکلات زیست‌محیطی داشته و چرخه زیستی را به هم بزند.

سادات موسوی بیان کرد: همانگونه که امروز کاهش چشمگیر پرنده‌های شکاری نظیر عقاب و ... باعث افزایش بی‌رویه جمعیت موش‌های صحرایی شده است، به طور قطع مقابله بی‌برنامه با جوندگان ناقل نیز می‌تواند مشکلات دیگری در چرخه زیستی ایجاد کند.

مدیرکل محیط زیست استان یزد در مورد کارگاه‌های ریسک درجه یک در استان یزد نیز با اشاره به آمار استفاده از آزبس در برخی کارگاه‌ها اظهار داشت: بعید است استانی داشته باشیم که از آزبس استفاده کند و اگر این اتفاق در واحدی می‌افتد، تخلف است.

وی در مورد تداخل‌های کاری مرکز بهداشت و محیط زیست استان یزد نیز تصریح کرد: اکثر آمارهایی که از پایش کارگاه‌های پرخطر به محیط زیست رسیده است، بر حفظ بهداشت و نبود خطرات بهداشتی برای انسان تاکید داشته و مرکز بهداشت نیز بر این آمار صحه گذاشته است، بنابراین به نظر می‌رسد باید مصداق‌ها ذکر شوند.

سادات موسوی عنوان کرد: وقتی اعلام می‌شود 205 واحد ریسک درجه یک در استان فعالیت می‌کنند، اما این آمار با گزارش‌های محیط زیست و تاییدهای مرکز بهداشت هم‌خوانی ندارد، باید مصداق‌ها ذکر شود تا موضوع قابل بررسی باشد.

وی ادامه داد: مرکز بهداشت درون کارگاه‌ها و محیط زیست بیماری‌هایی که قابل انتشار در خارج از کارگاه‌ها هستند را بررسی می‌کند، اما به نظر می‌رسد این دو دستگاه باید یک کمیته مشترک و تخصصی تشکیل دهند تا این موارد را به شکل ویژه بررسی کنند.

مبارزه بیولوژیک با ناقلان بیماری سالک کارسازتر است
jkkjkjkjkj