آمریکا ابایی از دروغ‌گویی ندارد/ توطئه تازه حامیان تروریسم برای تداوم بحران سوریه

جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵
آمریکا ابایی از دروغ‌گویی ندارد/ توطئه تازه حامیان تروریسم برای تداوم بحران سوریه

عضو پارلمان سوریه گفت: اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره تلاش مشترک واشنگتن -مسکو برای احیای آتش‌بس در سوریه و از سرگیری مذاکرات صلح، نیرنگ تازه آمریکا برای اتلاف وقت و توقف پیشروی‌های ارتش سوریه است.

«جمال رابعه» عضو پارلمان سوریه و تحلیلگر سیاسی این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق اظهار داشت : اظهارات جان کری درباره تلاش مشترک واشنگتن -مسکو برای احیای آتش‌بس در سوریه و از سرگیری مذاکرات صلح نیرنگ تازه آمریکا برای اتلاف وقت و توقف پیشروی های ارتش سوریه و متحدانش است تا بدین ترتیب با طولانی‌تر کردن عمر پروژه صهیونیستی-آمریکایی نیروهای میدانی سوریه را به فرسایش بکشند.

وی افزود: کری در حالی از احیای توافق آتش‌بس سخن می‌گوید که همین تروریست‌های مورد حمایت تسلیحاتی آمریکا که آنها را معارضان میانه رو می‌خواند، آتش‌بس را نقض می‌کنند و آمریکا هنوز نتوانسته آنها را از جبهه النصره و کسانی که به تروریست بودنشان معترف است جدا کند.

نماینده سوری تاکید کرد: درخواست جان کری برای احیای توافق آتش بس نشانه اوضاع نابسامان عوامل اجرایی نقشه آمریکا و اسرائیل در منطقه است آن هم به لطف رشادت‌های ارتش سوریه و متحدانش که توانسته‌اند پیروزی‌های بزرگی را در میدان‌های نبرد و بخصوص در حلب محقق کنند.

رابعه گفت: آمریکا مجبور است سر رشته ارتباط با مسکو در مقام متحد محور مقاومت را نگاه دارد چرا که روسیه به دلیل تعامل درست خود با محور مقاومت به جایگاه بین المللی بزرگی دست یافت چون محور مقاومت وزنه منطقه‌ای واقعی و فعال در منطقه است.

وی با بیان اینکه آمریکا از دروغ گویی‌های سیاسی و اتخاذ مواضع ضد و نقیض ترسی ندارد، گفت: چه بسا در مدت پیش رو آمریکا برای کاهش درگیری‌های میدانی در سوریه و ورود کمک‌های بشردوستانه اقدام کند تا از این فرصت برای تجهیز مزدوران خود بهره‌برداری کرده باشد.

نماینده سوری گفت: آمریکا با اتلاف وقت به دنبال حفظ اوضاع کنونی و فرسایش توان ارتش سوریه و متحدانش است تا ضمن اینکه قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری راه حلی برای بحران سوریه پیدا نشود، ناکامی دولت کنونی آمریکا برای تحقق اهداف راهبردی خود در منطقه نیز ثابت نشود چون این امر به زیان حرب دموکرات در انتخابات است.

رابعه در پایان تاکید کرد: همه تجربه‌ها و توافق‌های پیشین با آمریکا بی اعتباری دولت آمریکا و ضرورت هوشیاری نسبت به هر توطئه‌ای پنهان را ثابت می‌کند.

به گزارش فارس، جان کری، وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش طی سخنانی تصریح کرد: با روسیه برای احیای آتش‌بس در سوریه تلاش می‌کنیم و آمریکا تمام تلاش خود را برای تحقق صلح در سوریه صرف می‌کند.

کری افزود: واشنگتن تلاش‌ها برای ایجاد شرایط ازسرگیری مذاکرات را صورت خواهد داد و روسیه  و سوریه آنچه را که باید انجام دهند به خوبی می‌دانند.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد:‌ آتش‌بس در سوریه باید شامل توقف پروازهای نظامی روسیه و سوریه در مناطق مشخص،‌ شود.

وی تصریح کرد که به نظر می‌رسد قدرت در میان بیش از یک قطب در جهان توزیع شده است.

آمریکا ابایی از دروغ‌گویی ندارد/ توطئه تازه حامیان تروریسم برای تداوم بحران سوریه