رایزنی تلفنی معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه درباره سوریه

جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵
رایزنی تلفنی معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه درباره سوریه

معاونان وزرای خارجه روسیه و ایران در تماسی تلفنی درباره آخرین وضعیت سوریه و حلب به رایزنی پرداختند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده ویژه پوتین در خاورمیانه در گفت‌وگوی تلفنی با حسین جابری‌انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره اوضاع سوریه بحث و تبادل‌نظر کرد.

در این گفت‌وگوی‌ تلفنی که روز گذشته (پنجشنبه) انجام شد، راهکارهای از سرگیری تلاش‌های هماهنگ بین‌المللی برای حمایت از آغاز مجدد گفت‌وگوهای سوری - سوری مورد بررسی قرار گرفت.

براساس اعلام وزارت خارجه روسیه دو طرف در خصوص حل و فصل سیاسی بحران سوریه گفت‌وگو کردند.

این دومین تماس تلفنی معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه درباره سوریه در 10 روز اخیر است. حسین جابری‌انصاری پنجم مهرماه در گفت‌و‌گوی تلفنی با میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه روسیه در امور خاورمیانه، پیرامون آخرین تحولات سوریه به ویژه وضعیت حلب تبادل‌نظر کرد.

دو طرف در این گفت‌و‌گوی تلفنی بر ضرورت توجه به بعد انسانی بحران سوریه و تسهیل کمک‌رسانی فوری به مناطق درگیری به ویژه در حلب تاکید کردند.

معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران همچنین در همان روز در تماس تلفنی با فیصل مقداد قائم مقام وزیر خارجه سوریه ضمن رایزنی درباره تحولات حلب، آمادگی تهران را برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به حلب اعلام کرد.

در راستای ادامه رایزنی‌ها به منظور حل بحران سوریه و اوضاع کنونی در حلب حسین جابری‌انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان صبح پنجشنبه راهی ژنو شد و قرار است پس از آن به بروکسل برود.

جابری‌انصاری در این سفر با استفان دی‌میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه و امانوئل بسلر رئیس آژانس کمک‌های بشردوستانه سوئیس در خصوص بحران سوریه و راه‌های پایان دادن هر چه سریعتر به فاجعه انسانی جاری در این کشور، گفت‌وگو و رایزنی خواهد کرد.

لازم به ذکر است یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا اعلام کرد که «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه 11 مهر ماه با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران درباره حلب تلفنی گفت‌وگو کرده است.

روز یکشنبه، اتحادیه اروپا طرح جدیدی برای امدادرسانی به شهر حلب پیشنهاد داد اما هنوز مشخص نیست که بتواند همکاری تمامی طرفین درگیر در خصوص مسئله سوریه را جلب کند.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که 25 میلیون یورو (28 میلیون دلار) برای کمک‌های انساندوستانه به منطقه حلب درنظر گرفته است.

رایزنی تلفنی معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه درباره سوریه