برخی موذیانه جوانان را از اخلاق و اعتقادت دور می‌کنند/ عاشورای امام حسین (ع) پیوند میان عبادت و سیاست است

جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵
برخی موذیانه جوانان را از اخلاق و اعتقادت دور می‌کنند/ عاشورای امام حسین (ع) پیوند میان عبادت و سیاست است

امام جمعه سرخه گفت: عاشورای امام حسین (ع) پیوند میان عبادت، سیاست، معاش و معاد است و تفکیک این‌ها متصور نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از سرخه، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مصطفی فاطمی بصیر ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه در حسینیه شهدای سرخه، ضمن تسلیت به مناسبت ایام محرم، با تأکید بر اینکه سوگواران حسینی بایدها و نبایدهای عزاداری را به‌درستی انجام دهند و حواسمان باشد که برخی درصدد فتنه‌انگیزی هستند، اظهار داشت: برخی موذیانه می‌خواهند در مراسم عزاداری رخنه کنند تا حساسیت‌های شرعی، اخلاقی و اعتقادی جوانان را از بین ببرند.

وی افزود: ازجمله مصادیق رفتارهای موذیانه، بی‌توجه کردن عزاداران حسینی به نماز اول وقت است و اگر تا پاسی از شب عزاداری کنید و گریبان چاک دهید؛ اما نماز صبحتان قضا شود، این عزاداری پشیزی نمی‌ارزد.

امام جمعه سرخه بیان کرد: حسنعلی نخودکی‌اصفهانی به شاگردانش گفت در تمام عمرم یک نماز صبح از من قضا شد و همان روز خداوند داغ نوجوان دلبندم را بر دلم گذاشت؛ بنابراین جوانان باید حساس باشند که تا اذان گفته شد، عزاداری تعطیل شود.

فاطمی‌بصیر اظهار داشت: هنگام برپایی مجالس عزاداری حسینی، آزار و اذیت همسایگان ضد شرع، اخلاق و عرف است و هیچ توجیهی برای اذیت و آزار همسایگان نداریم؛ سنج و طبل و صدای بلندگوها نباید آزاردهنده باشد و این ملاحظات باید در نظر گرفته شود و باید گفت ناهنجاری‌های صوتی سم مهلک مجالس عزاداری است.

وی تصریح کرد: برهنه شدن در مراسم سینه‌زنی به مثابه وهن مجلس اهل‌بیت (ع) است؛ دعوت عزاداران به سیلی زدن خود و خودزنی و قمه زدن زشت بوده و اسلام مخالف این امور و رفتارهای ناپسند است.

امام جمعه سرخه افزود: از دیگر آفات مراسم عزاداری، این است که مجالس مداح‌محور باشد و از یک روحانی برای سخنرانی و روشنگری دعوت نشود؛ به عبارتی باید گفت این‌گونه مجالس در آن معنویت، بصیرت و معرفت وجود ندارد.

فاطمی‌بصیر تصریح کرد: متأسفانه در برخی از جلسات تلاش می‌کنند تا عاشورای اباعبدالله (ع) را اقدامی سکولار معرفی کنند؛ عاشورای حسینی عاشورای سیاسی بوده و نمی‌توان سیاست را از این حادثه جدا کرد.

وی تشریح کرد: عاشورای امام حسین (ع) پیوند میان عبادت، سیاست، معاش و معاد است و تفکیک این‌ها متصور نیست و برخی عاشورا را تفسیر اومانیستی و انسان‌محوری می‌کنند.

برخی موذیانه جوانان را از اخلاق و اعتقادت دور می‌کنند/ عاشورای امام حسین (ع) پیوند میان عبادت و سیاست است