آخرین مرحله بازدید از ضریح امامین عسکریین(ع)

شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵
آخرین مرحله بازدید از ضریح امامین عسکریین(ع)

مدیر کارگاه ساخت ضریح مقدس عسکریین(ع) گفت: علاقه‌مندان به بازدید از ضریح جدید امامین عسکریین(ع) می‌توانند از 25 مهرماه تا پنج آبان‌ماه به محل کارگاه ساخت این ضریح مقدس در ابتدای بلوار محمد امین(ص) مراجعه کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام ابراهیم لاجوردی امشب در جمع خبرنگاران، با اشاره به اتمام مراحل ساخت ضریح جدید امامین عسکریین(ع) و امکان بازدید از آن اظهار کرد: همزمان با محرم امکان آخرین مرحله بازدید از ضریح جدید امامین عسکریین برای محبان اهل بیت(ع) و عزاداران حسینی فراهم شده است.

وی با بیان اینکه علاقمندان در دو نوبت صبح و عصر می‌توانند در محل کارگاه ساخت ضریح امامین عسکریین حضور پیدا کنند، گفت: صبح‌ها از ساعت هشت الی 12 و عصرها از ساعت 15 الی 18 درب‌های کارگاه ساخت ضریح امامین عسکریین در ابتدای بلوار محمد امین(ص) جنب پل شهید فاطمی برای بازدید عموم باز است.

مدیر کارگاه ساخت ضریح مقدس عسکریین(ع) با بیان اینکه این ضریح مقدس زیر نظر دفتر آیت‌الله سیستانی ساخته شده است، به جزئیات ساخت این ضریح اشاره کرد و افزود: ساخت ضریح مقدس عسکریین(ع) چهار سال زمان برده است و با دستور مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید بهترین متخصصان، مواد و مصالح در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با اشاره به مواد استفاده شده در ساخت ضریح مقدس عسکریین(ع) تصریح کرد: در ساخت این ضریح مقدس چوب ساج به وزن 10.5 تن، نقره به وزن 4.5 تن، مس به وزن سه تن، روکش طلا به وزن 70 کیلوگرم و سنگ مرمر که جزو مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین مواد موجود هستند به کار گرفته شده است.

لاجوردی با اشاره به تلاش هنرمندانی که طراحی و اجرای بخش‌های مختلف ضریح را بر عهده داشته‌اند، خاطرنشان کرد: در سقف این ضریح مقدس از هنر مقرنس و معرق کاری استفاده شده و جداره‌های داخلی آن نیز با مس و آبکاری طلا تزئین شده است.

وی با اشاره به همکاری هنرمندان و متخصصانی از شهرهای مختلف کشور در ساخت ضریح مقدس عسکریین(ع) بیان کرد: ساخت 12 درب بزرگ طلایی، چهار صندوق خاتم کاری شده و دوخت هزار متر فرش دستباف از جمله‌ هنرها و اقداماتی بوده که در حاشیه ساخت این ضریح مقدس انجام شده است.

گفتنی است علاقمندان به بازدید از ضریح جدید امامین عسکریین(ع) می‌توانند از 25 مهرماه تا پنج آبان‌ماه به محل کارگاه ساخت این ضریح مقدس در ابتدای بلوار محمد امین(ص) مراجعه کنند.

پس از این مدت ضریح امامین عسکریین(ع) با هماهنگی مقامات عراقی برای نصب به سامرا منتقل خواهد شد.

سوم اسفند سال 84 ضریح امامین عسکریین(ع) در اثر انفجاری شدید در حرم امام علی النقی(ع) و امام حسن عسکری(ع) در شهر سامرا،تخریب شد.

آخرین مرحله بازدید از ضریح امامین عسکریین(ع)