بررسی ادبیات کودک و نوجوان در «عصر کتاب شعر کودک و نوجوان»

سه شنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۵
بررسی ادبیات کودک و نوجوان در «عصر کتاب شعر کودک و نوجوان»

عصر کتاب شعر کودک و نوجوان با حضور مسؤولان سازمان‌های فرهنگی هنری استان و کشور، نویسندگان و منتقدان ادبی شناخته شده‌ در سالن سوره حوزه هنری قم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان قم، عصر کتاب شعر کودک و نوجوان که در سالن سوره حوزه هنری استان قم برگزار شد، فرصتی برای تبادل آراء و نظرات منتقدان، شعرا و مسؤولان فرهنگی هنری استان قم و تهران بود.

در ابتدای بخش نخست این نشست که به دیدار شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان استان قم با مسؤولان حوزه هنریِ کودک و نوجوان کشور اختصاص داشت، مجدالدین معلمی رئیس حوزه هنری استان قم ضمن خیر مقدم به حاضران در جلسه گفت: ادبیات موجب افتخار هنر قم است و از نظر حجم و کیفیت آثار تولید شده در عرصه شعر آئینی، کودک و نوجوان و یا حوزه نوپدیدی مانند طنز، بسیار قابل توجه است و اهالی ادبیات قم در سطوح مختلف خوش درخشیدند.

در ادامه سید صادق رضایی رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان تاکید کرد: ادبیات کودک و نوجوان در بحث محتوای دینی مذهبی مدیون نویسندگان و شعرای قمی است و چه بسا تأثیر مستقیمی که هنرمندان از وجود حرم حضرت معصومه(س) می‌گیرند، منشاء تولید آثار فاخر دینی شده ‌باشد.

در ادامه تقی پورمتقی شاعر عرصه ادبیات کودک و نوجوان به بررسی روند حیات ادبیات کودک و نوجوان در ایران و به‌ویژه در قم پرداخت و دلایل کم‌کاری شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان را در سال‌های اخیر وضعیت نامناسب و اقتصاد ضعیف حوزه نشر دانست.

هم چنین بابک نیک‌طلب کارشناس ادبی وزارت آموزش و پرورش، قم را یکی از پنج استان برتر کشور دانست که سیر پروش نویسنده و شاعر و انتشار آثار در عرصه ادبیات کودک و نوجوان در آن‌ها فراهم است.

در بخش دوم این نشست ادبی که به نقد و بررسی آثار شاعر شناخته شده حوزه ادبیات کودک و نوجوان، یحیی علوی‌فرد اختصاص داشت، کمال شفیعی سخنرانی کرد.

وی اظهار کرد: نخستین دغدغه‌ حوزه هنری کودک و نوجوان تکریم و پاسداشت کسانی است که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان قلم زده‌اند.

شفیعی در ادامه گفت: بیش از دو دهه است که آقای علوی‌فرد شعر منتشر می‌کند و باید به احترام کسی که این همه سال در عرصه ادبیات کودک و نوجوان کار می‌کند ایستاد.

بررسی ادبیات کودک و نوجوان در «عصر کتاب شعر کودک و نوجوان»