Home

بررسی ادبیات کودک و نوجوان در «عصر کتاب شعر کودک و نوجوان»

عصر کتاب شعر کودک و نوجوان با حضور مسؤولان سازمان‌های فرهنگی هنری استان و کشور، نویسندگان و منتقدان ادبی شناخته شده‌ در سالن سوره حوزه هنری قم برگزار شد.

سه شنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۵
بررسی ادبیات کودک و نوجوان در «عصر کتاب شعر کودک و نوجوان»

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان قم، عصر کتاب شعر کودک و نوجوان که در سالن سوره حوزه هنری استان قم برگزار شد، فرصتی برای تبادل آراء و نظرات منتقدان، شعرا و مسؤولان فرهنگی هنری استان قم و تهران بود.

در ابتدای بخش نخست این نشست که به دیدار شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان استان قم با مسؤولان حوزه هنریِ کودک و نوجوان کشور اختصاص داشت، مجدالدین معلمی رئیس حوزه هنری استان قم ضمن خیر مقدم به حاضران در جلسه گفت: ادبیات موجب افتخار هنر قم است و از نظر حجم و کیفیت آثار تولید شده در عرصه شعر آئینی، کودک و نوجوان و یا حوزه نوپدیدی مانند طنز، بسیار قابل توجه است و اهالی ادبیات قم در سطوح مختلف خوش درخشیدند.

در ادامه سید صادق رضایی رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان تاکید کرد: ادبیات کودک و نوجوان در بحث محتوای دینی مذهبی مدیون نویسندگان و شعرای قمی است و چه بسا تأثیر مستقیمی که هنرمندان از وجود حرم حضرت معصومه(س) می‌گیرند، منشاء تولید آثار فاخر دینی شده ‌باشد.

در ادامه تقی پورمتقی شاعر عرصه ادبیات کودک و نوجوان به بررسی روند حیات ادبیات کودک و نوجوان در ایران و به‌ویژه در قم پرداخت و دلایل کم‌کاری شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان را در سال‌های اخیر وضعیت نامناسب و اقتصاد ضعیف حوزه نشر دانست.

هم چنین بابک نیک‌طلب کارشناس ادبی وزارت آموزش و پرورش، قم را یکی از پنج استان برتر کشور دانست که سیر پروش نویسنده و شاعر و انتشار آثار در عرصه ادبیات کودک و نوجوان در آن‌ها فراهم است.

در بخش دوم این نشست ادبی که به نقد و بررسی آثار شاعر شناخته شده حوزه ادبیات کودک و نوجوان، یحیی علوی‌فرد اختصاص داشت، کمال شفیعی سخنرانی کرد.

وی اظهار کرد: نخستین دغدغه‌ حوزه هنری کودک و نوجوان تکریم و پاسداشت کسانی است که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان قلم زده‌اند.

شفیعی در ادامه گفت: بیش از دو دهه است که آقای علوی‌فرد شعر منتشر می‌کند و باید به احترام کسی که این همه سال در عرصه ادبیات کودک و نوجوان کار می‌کند ایستاد.