تخریب 30 هزار اصله درخت در یک هفته اخیر

چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵
تخریب 30 هزار اصله درخت در یک هفته اخیر

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل گفت: در یک هفته گذشته و به دنبال بارش سنگین برف بیش از 30 هزار اصله درخت در شهر اردبیل از بین رفته در حالی که برخی‌ها تنها آمار 10 هزار نابودی اصله درخت را اعلام می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، علیرضا علیزاده عصر امروز در جلسه شورای فنی استان اردبیل اظهار کرد: ما متأسفانه از تجربیات تلخ گذشته هیچ‌وقت عبرت نمی‌گیریم در‌حالی که تجربه گذشتگان می‌تواند زمینه‌ساز اصلاح فرآیندها برای شرایط کنونی و آینده باشد در حالی که ما هیچ‌وقت این گنجینه‌های با ارزش را قدر نمی‌دانیم.

وی با بیان اینکه برخلاف ادعای تعدادی از مسؤولان که سخن از نابودی 10 هزار اصله درخت به‌میان می‌آورند، باید گفت در این یک هفته بیش از 30 هزار اصله درخت در شهر اردبیل تخریب و از بین رفته است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان این خسارت عظیم را ناشی از بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها توصیف کرد و افزود: این جای تأسف است که در شهرک‌های جدید‌الاحداث در یک کوچه سه‌متری درختی به‌طول 18 تا 20 متر آن هم با گونه جنگلی بکاریم و این اختیار را به خود مردم دهیم تا در این کار تصمیم‌گیری کنند.

علیزاده بیان کرد: ما باید از کاشت گونه‌های جنگلی در اردبیل و جلوی درب منازل جلوگیری کنیم تا رشد سریع آنها زمینه‌ساز ضربه به سیم‌های برق نشود.

وی با بیان اینکه شهرداری و مسؤولان امر باید نظارت دقیقی را در این حوزه انجام داده و گونه‌های مناسبی را برای کشت معرفی کنند، اضافه کرد: ما به غیر از اردبیل در سایر شهرهای استان در یک هفته گذشته خساراتی را از بابت بارش سنگین برف شاهد نبودیم چرا‌که شهرداران آن مناطق اقدام به هرس به‌موقع درختان کرده بودند.

علیزاده در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: ما بیش از دو سال است که به شهرداری اعلام می‌کنیم که نسبت به هرس درختان اقدام کنند اما به دلایل مختلف این کار انجام نشده و توجهی به این موضوعات نمی‌شود.

وی با انتقاد از کسانی که همه هجمه‌ها را در بحران برف اخیر متوجه شرکت برق می‌کنند، اظهار کرد: با توجه به اینکه برق عنصر سوم حیات است و کل زندگی امروز وابسته به برق است، جای تأسف آنجاست که مسؤولان در صدور مجوز و پروانه حتی برای ساختمان‌های 30 و 40 واحدی نیز نصب ژنراتور را الزامی نکردند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل تصریح کرد: ‌به‌دلیل آن که نظارت عالیه را در این حوزه شاهد نیستیم، ایرادات و اشکالات وارده در حوزه ساختوسازها و دریافت پایان‌کار بدون رعایت استانداردها جای تأسف دارد.

تخریب 30 هزار اصله درخت در یک هفته اخیر