Home

مشکل صادرات دریایی کالا از چابهار به عمان رفع شود

رئیس انجمن کاشی و سرامیک یزد با بیان اینکه چابهار بهترین مسیر حمل کاشی و سرامیک برای رساندن به بازار عمان است، گفت: اما مشکلاتی در زمینه حمل و نقل دریایی وجود دارد که باید رفع شود.

پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵
مشکل صادرات دریایی کالا از چابهار به عمان رفع شود

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمدحسین فرشادپور بعد از ظهر امروز در جلسه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان یزد با قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در حال حاضر 40 واحد تولید کاشی و سرامیک در استان یزد در حال ساخت و نصب ماشین‌‌آلات و 58 واحد نیز فعال است که این آمار ظرفیت صادرات محصول کاشی و سرامیک از یزد را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به افت بازار کاشی و سرامیک به دلیل جنگ و ناامنی در کشورهای همسایه که عمده‌ترین مقصدهای صادراتی یزد به شمار می‌روند، عنوان کرد: کشور چین با توجه به اینکه مسافت بسیار دورتری از ما نسبت به کشورهای همسایه دارد، به بازار خاورمیانه ورود پیدا کرده و فروش خوبی نیز دارد.

فرشادپور با اشاره به اینکه 90 درصد مواد اولیه کاشی و سرامیک در یزد وجود دارد، افزود: بسیاری از مزیت‌های تولید در استان وجود دارد، اما در زمینه صادرات با مشکلاتی مواجه هستیم که عمده‌ترین آن حمل و نقل است.

وی با اشاره به اینکه عمان می‌تواند یکی از بازارهای خوب صادراتی برای محصول کاشی و سرامیک یزد باشد، خاطرنشان کرد: در زمینه حمل کالا به عمان با مشکلاتی مواجه هستیم، زیرا اگر بار بخواهد به بندرعباس برود، معطلی در بنادر این استان بسیار زیاد است.

نماینده اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و تجارت در این جلسه ادامه داد: البته راه دیگری نیز برای صادرات کالا به عمان وجود دارد به این ترتیب که بار از یزد به چابهار و سپس از طریق دریا به عمان ارسال شود.

وی افزود: در این زمینه کمبودهایی وجود دارد و با توجه به اینکه هم بار و هم مسافر در این مسیر بسیار است، امیدواریم مسئولان به این موضوع رسیدگی کنند.

فرشادپور، هزینه بالای حمل و نقل را از یک سو و گرانی حمل و نقل را از سوی دیگر از مهم‌ترین مشکلات و موانع توسعه صادرات در کشور برشمرد.