مشکل صادرات دریایی کالا از چابهار به عمان رفع شود

پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵
مشکل صادرات دریایی کالا از چابهار به عمان رفع شود

رئیس انجمن کاشی و سرامیک یزد با بیان اینکه چابهار بهترین مسیر حمل کاشی و سرامیک برای رساندن به بازار عمان است، گفت: اما مشکلاتی در زمینه حمل و نقل دریایی وجود دارد که باید رفع شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمدحسین فرشادپور بعد از ظهر امروز در جلسه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان یزد با قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در حال حاضر 40 واحد تولید کاشی و سرامیک در استان یزد در حال ساخت و نصب ماشین‌‌آلات و 58 واحد نیز فعال است که این آمار ظرفیت صادرات محصول کاشی و سرامیک از یزد را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به افت بازار کاشی و سرامیک به دلیل جنگ و ناامنی در کشورهای همسایه که عمده‌ترین مقصدهای صادراتی یزد به شمار می‌روند، عنوان کرد: کشور چین با توجه به اینکه مسافت بسیار دورتری از ما نسبت به کشورهای همسایه دارد، به بازار خاورمیانه ورود پیدا کرده و فروش خوبی نیز دارد.

فرشادپور با اشاره به اینکه 90 درصد مواد اولیه کاشی و سرامیک در یزد وجود دارد، افزود: بسیاری از مزیت‌های تولید در استان وجود دارد، اما در زمینه صادرات با مشکلاتی مواجه هستیم که عمده‌ترین آن حمل و نقل است.

وی با اشاره به اینکه عمان می‌تواند یکی از بازارهای خوب صادراتی برای محصول کاشی و سرامیک یزد باشد، خاطرنشان کرد: در زمینه حمل کالا به عمان با مشکلاتی مواجه هستیم، زیرا اگر بار بخواهد به بندرعباس برود، معطلی در بنادر این استان بسیار زیاد است.

نماینده اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و تجارت در این جلسه ادامه داد: البته راه دیگری نیز برای صادرات کالا به عمان وجود دارد به این ترتیب که بار از یزد به چابهار و سپس از طریق دریا به عمان ارسال شود.

وی افزود: در این زمینه کمبودهایی وجود دارد و با توجه به اینکه هم بار و هم مسافر در این مسیر بسیار است، امیدواریم مسئولان به این موضوع رسیدگی کنند.

فرشادپور، هزینه بالای حمل و نقل را از یک سو و گرانی حمل و نقل را از سوی دیگر از مهم‌ترین مشکلات و موانع توسعه صادرات در کشور برشمرد.

مشکل صادرات دریایی کالا از چابهار به عمان رفع شود