کارشکنی آشکار آمریکا در نبرد رقه؛ داعش همان ارتش ترکیه در لباس تروریسم است

شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵
کارشکنی آشکار آمریکا در نبرد رقه؛ داعش همان ارتش ترکیه در لباس تروریسم است

سیاستمدار کرد سوریه با اشاره به کارشکنی سیاسی آمریکا برای سرکوب نهایی داعش در موصل و رقه گفت: مبارزه با داعش بخصوص در شمال سوریه نبرد علیه صرفاً یک گروهک تکفیری نیست بلکه نبرد علیه ارتش ترکیه در لباس تروریسم است.

«جمال ملا محمود»، سیاستمدار کرد و عضو هیات رئیسه شورای نیروهای سوریه دموکراتیک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوریه با بیان اینکه آمادگی‌های نظامی این نیروها برای ورود به نبرد آزادسازی رقه در شرف پایان است، افزود : تنها نگرانی نیروهای سوریه دموکراتیک موضع غیرشفاف آمریکا در خصوص کمک به این عملیات است.

وی افزود: ترکیه پیشنهاد داده که در صورت شرکت نکردن نیروهای سوریه دموکراتیک در نبرد رقه به پشبرد این عملیات کمک خواهد کرد و به نظر می‌رسد آمریکا نیز موافق این قضیه است در حالی که ما کاملا مخالفیم و حضور ترکیه در نبرد رقه مردود است.

این سیاستمدار کرد با اشاره به کارشکنی های سیاسی آمریکا در یکسره شدن نبرد موصل، گفت: در حالی که ارتش عراق  برای نبرد موصل در سطح بالای آمادگی نظامی است و با نیروهای پیشمرگه و بسیج مردمی نیز هماهنگی کامل دارد معلوم می شود که هیچ مانع نظامی برای پایان نبرد موصل وجود ندارد.

وی ادامه داد: اما آمریکا که جدیت آن در سرکوب داعش معلوم نیست دست از ایجاد موانع سیاسی برنمی‌دارد و این قضیه احتمال هماهنگی آمریکا با ترکیه برای انتقال داعش به سوریه در عوض سرکوب آن را تقویت می‌کند.

محمود با بیان اینکه موضع غیرصریح آمریکا در خصوص داعش تاثیر منفی بر اوضاع در موصل و شمال حلب داشته گفت:  نیروهای سوریه دموکراتیک و برخی نیروهای طرفدار آن با شبه نظامیان طرفدار ترکیه که مورد حمایت مستقیم ارتش و توپخانه این کشور قرار دارند، در سایه سکوت خبری رویاروی یکدیگر قرار دارند.

کارشناس سوری گفت: امروز مبارزه با داعش بخصوص در شمال سوریه و به طور مشخص در رقه نبرد علیه گروهی تروریستی نیست بلکه نبرد علیه ارتش یک دولت است و داعش که در شمال سوریه جنگ می‌کند، همان ارتش ترکیه در لباس تروریسم است و این قضیه درباره شمال حلب و منطقه الباب نیز صدق می‌کند.

محمود تاکید کرد: مناطق خودمختار کردها در شمال سوریه برای مقابله با همه نقشه‌های طراحی شده برای تجزیه این کشور تلاش می‌کند و هرگز اجازه عملی شدن چنین توطئه‌ای را نمی‌دهد.

وی در پایان سخنان خود مرحله کنونی جنگ در سوریه را دشوارترین در نوع خود توصیف کرد و گفت: هم اینک مرحله رو کردن آخرین کارت های موجود در دست بازیگران بحران سوریه است و پنج سال گذشته مقدمه رسیدن به این مرحله بود که برای ترسیم نقشه سوریه جدید و تجزیه آن تلاش می شود.

کارشکنی آشکار آمریکا در نبرد رقه؛ داعش همان ارتش ترکیه در لباس تروریسم است