برگزاری 400 درس تفسیر در حوزه علمیه/ لزوم آشنایی اساتید با اصول تحقیقات مجامع علمی بین‌المللی

پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵
برگزاری 400 درس تفسیر در حوزه علمیه/ لزوم آشنایی اساتید با اصول تحقیقات مجامع علمی بین‌المللی

دبیر مجمع عالی تفسیر گفت: مجمع عالی تفسیر 400 درس تفسیر در حوزه علمیه برگزار کرده که با توجه به محتوای غنی این جلسات، بسیار مورد استقبال طلاب واقع شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد احمدی قمی چهارشنبه شب در اجلاس اساتید تفسیر قرآن کریم که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با بیان اینکه مجمع عالی تفسیر 400 درس تفسیر در حوزه علمیه برگزار کرده است، اظهار کرد: با توجه به محتوای غنی این جلسات، بسیار مورد استقبال طلاب واقع شده است.

وی با تاکید بر اینکه سعی داریم اصول و قواعد تفسیر را در حوزه‌ها نشر دهیم، خاطرنشان کرد: اساتید تفسیر کارهای خوب و تلاش‌های گسترده‌ای دارند اما غالباً با روش‌ها آشنایی ندارند و اینکه کارهای تحقیقی خود را در چه قالبی باید آماده کنند تا بتواند مورد توجه مراکز علمی قرار بگیرد نیاز به آموزش‌هایی دارد.

دبیر مجمع عالی تفسیر با تاکید بر اینکه اساتید تفسیر باید به اصول و روش‌های ارائه تحقیقی که در محافل علمی مطرح است آشنا باشند، خاطرنشان کرد: بنا شده کارگاه‌هایی را برای اساتید طراحی کنیم که در آن‌ها با روش تحقیق و تدوین مقاله، روش تدریس دروس تفسیر و روش شناسی تفسیر قرآن آشنا شوند.

وی لزوم شناسایی اساتید تفسیر را مورد توجه قرار داد و افزود: اقدام دیگر مجمع این است که اساتیدی که در حوزه تفسیر قرآن کار کردند و فعالیت می‌کنند و تاکنون شناسایی نشده‌اند فراخوان شوند.

احمدی قمی افزود: با این فراخوان تمام کسانی که کارهای تفسیری کردند و در علوم قرآن تحقیقاتی داشتند آن‌ها را ارائه کرده و ضمن اینکه برترین‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد علاوه بر آن نیروهای زبده شناسایی شده و از آن‌ها استفاده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در علوم مرتبط با تفسیر و قرآن باید بتوانیم ارائه مطلب داشته باشیم، تصریح کرد: در این راستا در مجامع بین‌المللی علمی جهان فعالیت‌های تحقیقاتی قرآنی را ارائه خواهیم کرد.

دبیر مجمع عالی تفسیر با تاکید بر اینکه شبهات و پرسش‌هایی که در حوزه قرآن و وحی مطرح می‌شود و نیاز به پاسخ دارد در حوزه علمیه باید پاسخگویی شود، گفت: این شبهات باید برای اساتید مطرح شود و اساتید در این حوزه‌ها ورود کرده و شبهات و پرسش‌ها را پاسخ دهند.

وی با بیان اینکه با ارتباط با محافل علمی پژوهشی داخل و خارج و حضور جدی در حوزه‌های قرآنی باید بتوانیم معارف قرآن را ترویج کنیم، اذعان کرد: بنا داریم نشست‌هایی را در رابطه با موضوعات ریزی که در مورد قرآن مطرح است داشته باشیم و اساتید نقطه نظرات و تحقیقات خود را مطرح کنند تا بتواند مباحث پخته شده و به جهانیان ارائه شود.

احمدی با تاکید با فعالیت ویژه اساتید در حوزه تفسیر بیان کرد: اگر مجمع عالی تفسیر بخواهد در کار خود موفق باشد باید مورد حمایت و فعالیت علمی اساتید تفسیر قرار گیرد تا بتوانیم رسالت و وظیفه خود را به درستی انجام بدهیم.

برگزاری 400 درس تفسیر در حوزه علمیه/ لزوم آشنایی اساتید با اصول تحقیقات مجامع علمی بین‌المللی