اساتید به اصول و مبانی تفسیر توجه کنند/ راویان اختلاف در نص قرآن را ایجاد کرده‌اند

پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵
اساتید به اصول و مبانی تفسیر توجه کنند/ راویان اختلاف در نص قرآن را ایجاد کرده‌اند

عضو هیات علمی جامعة المصطفی العالمیه گفت: امروز در برخی مراکز علمی داخل و خارج شبهاتی متوجه مبانی تفسیر شده که خیلی از ذهن‌های محققین داخل را به خود جلب کرده و وظیفه بزرگان حوزه است که به پاسخ این شبهات بپردازند.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا مؤدب چهارشنبه شب در اجلاس اساتید تفسیر که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با تاکید بر ضرورت توجه اساتید تفسیر به مبانی آن اظهار کرد: امروز در برخی مراکز علمی داخل و خارج شبهاتی متوجه مبانی تفسیر شده که خیلی از ذهن‌های محققان داخل را به خود جلب کرده و وظیفه بزرگان حوزه است که به پاسخ این شبهات بپردازند.

وی اضافه کرد: مراکزی در آلمان سال‌ها به مطالعه در قرآن می‌پردازند و تمام نسخه‌های قرآن در تمام قرون را بررسی می‌کنند و برخی به این نتیجه رسیده‌اند که قرآن نص ثابتی ندارد و برخی به نادرست می‌گویند که مضطرب‌ترین نص در قرآن است.

عضو هیأت علمی جامعة المصطفی با تاکید بر اینکه معتقدیم سالم‌ترین و محکم‌ترین نص، نص قرآن است، ادامه داد: اما آن‌ها مسائلی را مطرح کردند و می گویند اختلافاتی در قرائت قرآن وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه برخی از این شبهات ممکن است نگاه برخی را نسبت به قرآن تغییر دهد، افزود: اینکه نص قرآن ثابت است و اختلاف متن‌ها به راویان برمی‌گردد باید مورد توجه باشد و امام صادق(ع) تاکید دارند که راویان اختلاف در نص را ایجاد کرده‌اند و برخی مفسران نیز در تشخیص نص واحد قرآن دچار مشکل شده‌اند.

مؤدب با تاکید بر بررسی و پاسخگویی به شبهات در مورد قرآن ادامه داد: این شبهات با کمک روش روایی و مطالعات تاریخی قابل بررسی است و اساتید باید به این شبهات و برخی شبهات که با عنوان کتاب‌های نقد قرآن در حال گسترش است و در آن‌ها صدها شبهه متوجه آیات قرار می‌گیرد پاسخگویی داشته باشند.

وی گفت: ما چند کتاب داریم که به اصول و مبانی تفسیر پرداخته باشد و مبانی که در فقه قرار می‌گیرد آنجا هم مورد توجه قرار گیرد؛ پس در این حوزه نیاز داریم اساتید فعالیت جدی‌تر انجام دهند.

اساتید به اصول و مبانی تفسیر توجه کنند/ راویان اختلاف در نص قرآن را ایجاد کرده‌اند
jkkjkjkjkj