پیروزی نامزد طرفدار روسیه در انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان

دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵
پیروزی نامزد طرفدار روسیه در انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان

نتایج رسمی منتشره از انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان از پیروزی نامزد طرفدار روسیه در این انتخابات خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نتایج نهایی منتشره در خصوص انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان از پیروزی «رومن رادف» نامزد طرفدار روسیه تحت حمایت سوسیالیست‌ها در دور دوم این انتخابات که دیروز یکشنبه در این کشور برگزار شد، خبر داد.

به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، طبق آمارهای رسمی منتشر شده، رومن رادف با کسب 59.4 درصد آراء در برابر «سِسکا ساتچفا» رقیب خود از حزب حاکم که 36.2 درصد از آراء را به خود اختصاص داده بود، به پیروزی رسید.

«بویکو بوریسوف» نخست وزیر بلغارستان شب گذشته در پی شکست نامزد حزبش در انتخابات ریاست جمهوری، از قصد خود برای استعفا از سمتش خبر داد؛ تصمیمی که خطر غرق شدن این کشور در بی‌ثباتی و به احتمال زیاد برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در آن را در پی خواهد داشت.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد که استعفانامه دولت کنونی را در نخستین جلسه رسمی پارلمان ارائه خواهد داد.

بر اساس این گزارش، پیروزی رومن رادف، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی بلغارستان و نامزد 53 ساله از حزب سوسیالیست بلغارستان که طرفدار لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه است، می‌تواند به نزدیک شدن این کشور به روسیه بینجامد.

به گزارش فیگارو، رومن رادف که برخی او را «ژنرال قرمز» خطاب می‌کنند، از نارضایتی‌های ناشی از عملکرد دولت کنونی بلغارستان در جهت پیروزی خود بهره برده است.

وی که به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و روسی مسلط است، وعده داده حضور همزمان کشورش در اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حفظ کند.

یک مسئول ارشد حزب سوسیالیست بلغارستان در پی پیروزی نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد: «نتیجه‌ای که می‌‌توان از این انتخابات گرفت این است که امید بر ترس غلبه کرد.»

نخست‌وزیر بلغارستان استعفا داد

«بویکو بوریسوف» نخست وزیر بلغارستان که شب گذشته در پی شکست نامزد حزبش در انتخابات ریاست جمهوری، از قصد خود برای استعفا از سمتش خبر داده بود، امروز دوشنبه استعفانامه دولت خود را به پارلمان این کشور ارائه کرد.

بر اساس این گزارش، نخست‌وزیر بلغارستان طی استعفانامه دولت خود اعلام کرد که دولت وی تا زمان انتخاب دولت جدید وظایف و الزامات خود را انجام خواهد داد.

سقوط دولت بوریسوف در نتیجه ماه‌ها بی‌ثباتی سیاسی در بلغارستان به وقوع پیوست و رئیس‌جمهور جدید این کشور از 22 ژانویه 2017 رسما کار خود را به عنوان رئیس‌جمهور بلغارستان آغاز خواهد کرد.

پیروزی نامزد طرفدار روسیه در انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان