باخ: موفقیت المپیک ریو فراتر از انتظارات بود/ شیخ احمد: هدف این نیست فقط 15 کشور میزبان المپیک باشند

چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵
باخ: موفقیت المپیک ریو فراتر از انتظارات بود/ شیخ احمد: هدف این نیست فقط 15 کشور میزبان المپیک باشند

بیست و یکمین اجلاس کمیته های ملی المپیک با حضور توماس باخ، شیخ احمد الفهد و روسا،دبیران و نمایندگان کمیته های ملی المپیک کشورها، انجمن های قاره ای، فدراسیون های بین المللی، کمیته های برگزاری بازیهای پیش رو و سایر مسئولان عضو جنبش المپیک در قطر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی کمیته ملی المپیک؛ در ابتدای این مراسم که شاهرخ شهنازی دبیر کل و عاطفه اسلامیان مدیر امور بین الملل کمیته ملی المپیک به نمایندگی از کشورمان در آن حضور داشتند، توماس باخ رییس کمیته بین المللی المپیک با تشکر از کمیته برگزارکننده بازیهای المپیک ریو و حضور موفقیت آمیز ۲۰۶ کشور و رکوردشکنی برخی از کشورها در این بازیها، به تحولات اخیر ورزش  در سالهای اخیر اشاره  نمود.

توماس باخ  ضمن تشکر از کمیته برگزارکننده بازیهای ریو وبا اشاره به تیترهایی خبری دو ماه قبل گفت: به رغم مسائلی همچون امنیت، آلودگی آب، زیکا، کنسل کردن بازیها، بحث های مربوط به برنامه ورزشکاران پاک و برخی چالش های دیگر، بازیهای المپیک ریو در بسیاری جهات یک موفقیت فوق العاده محسوب می شود و در واقع حضور موفقیت آمیز ورزشکاران و تاثیری که این بازیها بر بینندگان داشت باید بیشترمورد توجه قرار گیرد آنهم  در عصری که تماشای تلویزیون جای خود را به شبکه های اجتماعی داده است و این تاثیرات به حدی بود که نسل جوان مجذوب این بازیها شد.

وی به لحظه ورودش به ریو کرد و گفت: پس از دریافت پیام هایی در خصوص مشکلات موجود در دهکده بازیها، مستقیما از فرودگاه به دهکده بازیها و  جلسه سرپرستان کاروان آمدم که از واکنش مثبت سرپرستان کاروان شگفت زده شده بود که عنوان کردند نگران نباشید ما این جا هستیم تا با کمک کمیته برگزاری، بر مشکلات فائق  آییم و جای نگرانی نیست که همه در کنار هم برای موفقیت ورزشکاران به عنوان سفرای کشورهایشان تلاش کردند و این دستاورد مهمی است.

باخ خاطر نشان کرد: موفقیت این بازیها فراتر از این موضوعات بود رقابتهای ریو بازخورد بسیار خوبی در بین سیاسیون و رسانه ها داشت و حضور اولین تیم پناهندگان  با تاثیر مثبت بر اذهان عمومی همراه بود و  البته چالش ها را نادیده نمی گیریم و با آنها روبرو خواهیم شد و بعنوان مثال به راهمان در مبارزه با دوپینگ ادامه می دهیم.

توماس باخ تصریح کرد: همچنین چالش و مسئله مهم دیگری که جز یکی از مهم ترین بندهای دستور جلسه ۲۰۲۰ در اجلاس سال قبل در دستور کار قرار گرفته بود اجرا و تعریف دستور العمل های اجرایی  بر اساس اصل"مدیریت مطلوب" بود که اخیرا برای کلیه کمیته های ملی المپیک، فدراسیون های بین المللی  المپیکی و ... ارسال گردیده است تا کمیته های ملی المپیک و فدراسیون های ملی بتوانند در فضایی دموکراتیک و لحاظ قوانین داخلی و البته در راستای منشور المپیک و وظایف خود، ضمن حفظ استقلال مدیریتی،  تعامل سازنده ای با دولت ها خود در قالب تفاهنامه های پیشنهادی داشته باشند.

در ادامه شیخ احمدالفهد رئیس شورای المپیک آسیا و رییس این نشست به بررسی نتایج نظر سنجی های انجام شده اخیر از کمیته های ملی المپیک پرداخت و گفت: با وجود چالش های بسیار و نارضایتی کمیته های ملی المپیک در برخی جهات، ضمن احترام به نظرات کلیه کمیته های ملی المپیک، باید بگویم بازیهای المپیک ریو در بدترین شرایط هم به بهترین نحو برگزار شد.

وی ادامه داد: کمیته برگزارکننده بازیها در سالهای اخیر طبق برنامه پیشرفت خوبی داشت، لیکن ویروس زیکا، آلودگی آبهای آزاد و برکناری رییس جمهور این کشور و سپس آغاز برنامه ورزشکاران پاک در فاصله کوتاهی از بازیها و موضوع دوپینگ ورزشکاران روس و سایر اتفاقات غیرمترقبه، برگزاری این  بازیها شدیدا تحت الشعاع قرار داد که خوشبختانه با حمایت توماس باخ و تلاش کمیته برگزارکننده رقابتها  مشکلات بر طرف شد.

شیخ احمد الفهد ادامه داد: البته بحث هایی در  رسانه ها مطرح شد که انتخاب ریو برای میزبانی بازیها المپیک انتخاب درستی نبود ولی باید توجه داشته باشید که هدف این نیست که فقط ۱۵ کشور میزبان بازیهای المپیک باشند و این مخالف اصل جهان شمولی ورزش است. مشکلات واقعی برای همه بازیها وجود دارد ولی مهم آن است که بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

رئیس شورای المپیک آسیا خاطر نشان کرد: در پایان از توان بالای رهبری توماس باخ قدر دانی می نمایم و ضمن تشکر از تصمیم غیر سیاسی ایشان در خصوص ورزشکاران روس،جای تاسف است که ورزشکاران پاک روس بواسطه ملیت شان از حضور در بازیهای پارالمپیک محروم شدند.

در زمینه مبارزه با دوپینگ و برنامه ورزشکاران پاک، دو کمیسیون تشکیل شد. کمیسیون تجسس در جهت شناسایی و کمیسیون دوم که کارش را بعد از بازیهای ریو عملا آغاز نموده جهت دادخواهی ورزشکاران است که پس از استماع دفاعیات ورزشکاران با تست مثبت، باید تصمیم‌گیری نماید که این موضوع در قالب فراخوان مصوب المپیک که محتوای آن به اطلاع  کلیه اعضای جنبش المپیک رسید ادامه خواهد داشت تا با ایجاد رفرم و دگرگونی در سیستم وادا، بتواند مستقل و فراتر از نمونه گیری های ملی، به سیستم های کنترلی موثق و مستقل بین المللی اتکا شود.

اجلاس در روز نخست با گزارش کمیته های برگزاری ۳ شهر متقاضی میزبانی بازیهای المپیک ۲۰۲۴ (بوداپست، لس آنجلس و پاریس) خاتمه یافت.

لازم به ذکر است در حاشیه این اجلاس، جلسات  کمیسیون  های تخصصی انجمن کمیته های ملی المپیک، شورای اجرایی ANOC، برگزار شد که گزارش هر یک از کمیسیون ها و تصمیمات شورای اجرایی ANOC در  روز دوم اجلاس ارائه شد.

باخ: موفقیت المپیک ریو فراتر از انتظارات بود/ شیخ احمد: هدف این نیست فقط 15 کشور میزبان المپیک باشند