درخواست ملتمسانه شهید از مادر برای رسیدن به آرزوی شهادت/ شهید احمدرضا رجایی؛ طلبه‎ای سرشار از اخلاص

پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵
درخواست ملتمسانه شهید از مادر برای رسیدن به آرزوی شهادت/ شهید احمدرضا رجایی؛ طلبه‎ای سرشار از اخلاص

شهید احمدرضا رجایی، طلبه‎ای بود که عارفانه می‎زیست و عاشقانه در میدان نبرد می‎جنگید و با فعالیت خالصانه و صادقانه خود در راه دفاع از اسلام و انقلاب توانست به آرزوی دیرینه‎اش که شهادت بود دست یابد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، دعوت به حق و قرار گرفتن در زمره نخستین قربانی‎های راه مبارزه همان چیزی است که از روحانیت حقیقی اسلام انتظار می‎رود.

وظیفه طلاب ایفای نقش در سنگر عقیدتی است حال آنکه آنها با تأسی از مکتب اهل بیت علیهم‎السلام برای دفاع از اسلام در میدان‎های نبرد حاضر شدند طوری که قلم از بیان تأثیرگذاری و نقش پررنگ روحانیت در دوران دفاع مقدس عاجز است.

شهدای روحانی در کنار تبلیغ دین در میدان نبرد حضور یافتند تا در کنار سنگر علم در سنگر عمل نیز به ندای الهی پاسخ دهند.

طلبه شهید احمدرضا رجایی در سال 1345 در روستای کفشگیری از توابع شهرستان گرگان و در خانواده‎ای مذهبی دیده به جهان گشود.

دوران ابتدایی و راهنمایی را در همان روستا سپری کرد تا اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 به شهرستان کردکوی مهاجرت کردند.

وی که در دامان پرمهر خانواده‎ای مؤمن و انقلابی بزرگ می‎شد به دلیل علاقه وافر خود به شریعت و همینطور تشویق‎های پدر، مادر و برادر بزرگتر بعد از پایان دوران اول متوسطه برای فرا گرفتن علوم دینی وارد حوزه علمیه گرگان شد تا با قرار گرفتن در کسوت روحانیت در مسیر سربازی امام زمان (عج) گام بردارد.

شهید رجایی به دلیل علاقمندی به امام (ره) و آرمان‎های انقلاب به عنوان بسیجی در بخش‎های مختلف به ویژه در حوزه هنری با سپاه شهرستان کردکوی همکاری داشت و هنر خطاطی خود را که تجلی اخلاص و شور انقلابی وی بود، بر روی دیوارهای شهر پیاده می‎کرد.

این طلبه شهید که از روحیه انقلابی و ولایی برخوردار بود پس از آغاز جنگ تحمیلی آن جنگ نابرابر عراق علیه ایران لحظه‎ای سر از پا نشناخت و برای قرار گرفتن در صف مشتاقان شهادت تحصیل در حوزه را رها و عازم جبهه‎های نبرد شد.

شهید احمدرضا رجایی طلبه‎ای سرشار از اخلاص بود که عارفانه می‎زیست و در میدان نبرد شجاعانه می‎جنگید و برای رسیدن به رؤیای شیرین شهادت لحظه‎ای آرام ننشست.

او پس از آنکه چند بار به صورت داوطلبانه در جبهه‎های نبرد حاضر شد در عملیات کربلای 4 مجروح شد و سرانجام در 25 دی‎ماه سال 1365 در عملیات کربلای پنج بر اثر اصابت ترکش به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش در مزار شهدای شهرستان کردکوی آرام گرفت.

* درخواست ملتمسانه شهید از مادر برای شهادت

خواهر طلبه شهید احمدرضا رجایی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، اظهار داشت: پس از آغاز جنگ تحمیلی با وجود تحصیل در حوزه علمیه درس را رها کرده و با علاقه بسیار چندین مرحله به صورت داوطلبانه در جبهه‎ها حضور یافت.

فاطمه رجایی به ویژگی‎های شاخص طلبه شهید احمدرضا رجایی اشاره و تشریح کرد: برادرم بسیار با قرآن کریم مأنوس بود و به اقامه نماز در اول وقت بسیار حساس بود. او علاوه‎بر اینکه خود بر اقامه اول وقت مراقبت می‎کرد نسبت به دیگران هم بی‎تفاوت نبود البته توصیه ایشان به دیگران برای اقامه نماز با تذکر و نصیحت همراه نبود بلکه رفتار و برخورد وی طوری بود که ناخودآگاه انسان را به سوی بندگی و عبادت خداوند سوق می‎داد.

وی با بیان اینکه شهید گرانقدر اهتمام بسیاری به خواندن نماز شب داشت طوری‎که در جبهه‎ها نیز ترکش نمی‎کردند.

رجایی یکی دیگر از ویژگی‎های بارز شهید رجایی را دوری از غیبت دانست و گفت: ایشان اجازه غیبت کردن به کسی نمی‎دادند و در این مواقع سریعاً مسیر صحبت را تغییر می‎دادند.

خواهر طلبه شهید احمدرضا رجایی با بیان اینکه برادرم در کارهای فرهنگی و انقلابی مشارکت جدی داشت، افزود: بصیرت خوبی نسبت به وضعیت موجود نظام داشت و مسائل سیاسی کشور را به خوبی تجزیه و تحلیل می‎کرد.

وی با بیان اینکه شهید بزرگوار احترام زیادی برای بزرگترها به ویژه برای پدر و مادر و برادر بزرگتر قائل بود، خاطرنشان کرد: در زمان‎های برگشت از جبهه حتماً صله ارحام از اقوام را جزو برنامه‎های خود قرار می‎داد‎ و با علاقه، احترام و رفتار متواضعانه با اقوام برخورد می‎کردند و خاطرات به یادماندنی در دل‎های همه به جای گذاشتند.

این خواهر شهید اضافه کرد: پدرم از اینکه شهید همانند پدرش در مسیر روحانیت گام نهاده بود بسیار خرسند بودند و به ایشان افتخار می‎کردند حتی مشوق ایشان در این مسیر نیز بودند.

رجایی شهادت را یکی از آرزوهای دیرینه برادرش عنوان کرد و یادآور شد: هر زمانی که از جبهه بر می‎گشتند ملتمسانه از مادرمان درخواست می‎کردند که از اعماق وجودشان برای رسیدن به این آرزویش دعا کنند و به مادر می‎فرمودند شما شش پسر دارید از خداوند بخواهید شهادت نصیبم شود اگر شما نخواهی و راضی نباشی این سعادت نصیبم نخواهد شد.

*می‎دانم که خبر شهادت احمدم را آوردید

خواهر طلبه شهید احمدرضا رجایی بیان کرد: هنگام اطلاع دادن خبر شهادت احمدرضا که توسط دو تن از نیروهای سپاه از قبل هماهنگی به عمل آمده بود بدون اینکه این دو تن صحبتی از شهادت احمدرضا داشته باشند، مادر فرمودند می‎دانم خبر شهادت احمدم را آوردید. سپس خداوند را شکر کردند و شهادتش را به بقیه تبریک گفتند و می‎فرمودند احمدرضا سرباز امام زمان (عج) بودند و حضرت صاحب‎الزمان (عج) ایشان را قبول کردند.

وی با اشاره به تأکید فراوان شهید رجایی در حفظ حجاب، اذعان داشت: برادرم سفارش ویژه‎ای به رعایت حفظ حجاب و پوشش بانوان، مطالعه و تهذیب نفس داشته است.

رجایی تأکید کرد: جوانان ما همانند جوانان آن زمان خط روشن انقلاب را که راه تعالی به عزت ایران اسلامی است در اندیشه‌های حضرت امام (ره) و رهبری حکیم انقلاب اسلامی جست‎وجو کنند و بدانند عقب‎نشینی، وادادگی، ترس از ابر قدرت‎ها هیچ دستاوردی جز ذلت ندارد.

*شهید رجایی عارف به تمام معنا بود/ او را شیخ احمد عارف خطاب می‎کردیم

دوست و همرزم طلبه شهید احمدرضا رجایی که این روزها برای دفاع از حرم آل‎الله (ع) به آن سوی مرزها رفته است، در خصوص طلبه شهید رجایی اظهار داشت: در سال 1365 در بخش اطلاعات عملیات در منطقه هورالعظیم با شهید بزرگوار آشنا شدیم. از طرفی همزمان غواصی و شناسایی در هور و نیزارها و ... را توسط شهید مدافع حرم محمد اتراچالی آموزش می‎دیدیم.

سیدمحسن مسلمی‎عقیلی افزود: آشنایی بنده با شهید رجایی در عملیات کربلای چهار که به دلیل مجروحیت مرخصی بودم، خاتمه یافت زیرا ایشان در عملیات کربلای پنج به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

وی با اشاره به ویژگی‎های شاخص شهید رجایی، بیان داشت: ایشان از آن دسته طلبه‎هایی بودند که در همه صحنه‎ها حضوری فعال داشتند و فردی بسیار مؤمن، پرشور، سرزنده و سرشار از اخلاص بودند.

 دوست و همرزم طلبه شهید احمدرضا رجایی با بیان اینکه شهید رجایی در جبهه امام جماعت گروه ما بودند، گفت: شهید بزرگوار فرد بسیار دوست‎داشتنی بود و رزمنده‎ها ارادت فراوانی به ایشان داشتند؛ البته ایشان هیچ وقت عمامه نمی‎گذاشتند، اگر هم علت آن را جویا می‎شدیم. فقط می‎گفتند« الآن عمامه نمی‎گذارم».

رزمنده مدافع حرم اخلاص و پاکی را از ویژگی‎های شاخص شهید رجایی دانست و گفت: او آنقدر پاک و خالص بود که «شیخ احمد عارف» خطاب می‎شد در واقع احمدرضا یک عارف به تمام معنا بود.

وی با بیان اینکه شهید رجایی طلبه‎ای نبود که فعالیتش صرفاً در امر تبلیغ دین، کارهای فرهنگی، هنری و یا عبادت و نماز خلاصه شود، گفت: بسیار اصرار داشتند در عملیات‎ها حضور داشته باشند  و در صورتی که در عملیاتی حضور نداشت اندوهگین و ناراحت می‎شد.

مسلمی‎عقیلی یادآور شد: با وجود برخورداری شهید رجایی از صفات اخلاقی و رفتاری شاخص همیشه با تواضع و فروتنی می‎گفتند: « من لایق شهادت نیستم» و در همه حال رزمنده‎های دیگر را برتر و بالاتر از خود می‎دانست.

خاطره‎ای جالب از کوتاه کردن موهای شهید

دوست و همرزم طلبه شهید احمدرضا رجایی با اشاره به خاطره‎ای از شهید رجایی، مطرح کرد: همیشه موهای قسمت جلو شهید بزرگوار یک پیچی داشت؛ شبی که با هم صحبت می‎کردیم، گفتند هر کجا که برای کوتاه کردن مو می‎روم این قسمت جلوی موهایم را بد اصلاح می‎کنند؛ نمی‎دانم باید کجا بروم که این مشکل تکرار نشود!

من بلافاصله به ایشان گفتم من در کوتاه کردن مو تبحر دارم و چند ماهی آموزش دیدم؛ دروغ هم نگفته بودم اما به ایشان نگفتم که طی این چند ماه فقط نظاره‎گر بودم و در عمل موی کسی را کوتاه نکردم!

ایشان به حرفم اعتماد کرد، بنده هم فقط برای شوخی و به قصد اذیت کردن ایشان کوتاه کردن مو را بدون آنکه مهارتی داشته باشم، شروع کردم. بعد اینکه کوتاه کردن موها تمام شد به طور اتفاقی موهای شهید بزرگوار به خوبی کوتاه شد طوری‎که باعث رضایت ایشان شده بود و می‎گفتند تا به حال اینقدر راضی نبودم.

این اتفاق باعث تعجب بنده و همرزمان شده بود که بدون هیچ مهارتی به بهترین نحو موهای ایشان را کوتاه کردم، بعدها به شهید گفتم من که آن شب قصد اذیت کردن شما را داشتم اما پاکی و اخلاص شما باعث شد خداوند کمک کند که موهای شما به درستی کوتاه شود.

*دوری و حساسیت فوق‎العاده شهید نسبت به غیبت کردن

برادر طلبه شهید احمدرضا رجایی اظهار داشت: شهید بزرگوار علاوه‎بر فعالیت در سپاه و بسیج در امور فرهنگی اعم از خطاطی، نقاشی، دیوار نویسی و ... فعالیت می‎کرد.

محمدتقی رجایی افزود: شهید رجایی در اوایل انقلاب با سن کم در صحنه بود و در مناظرات بین منافقین و نیروهای انقلابی شرکت کرده و مصٌرانه و جسورانه با منافقین بحث می‎کرد.

وی با بیان اینکه شهید رجایی از روحیه جهادی برخوردار بود و در صحنه‎های مختلف حضوری فعال داشت، گفت: با وجود اینکه از روحیه بسیار شادی برخوردار بود اما فوق‎العاده به مسائل اخلاقی و رفتاری پایبند بود طوری‎که از لحاظ اخلاق و رفتار در جمع اقوام زبانزد بود.

 

مدیر کل تعاون روستایی گلستان و برادر طلبه شهید احمدرضا رجایی با اشاره به شجاعت و جسارت بالای شهید رجایی، با ذکر یک خاطره، گفت: شهید بزرگوار در تابستان سال 1363 همراه چند تن از دوستان به منطقه مریوان کردستان آمده بودند که اتفاقاً بنده نیز قبل از اعزام ایشان در کردستان حضور داشتم از این رو شبی تصمیم گرفتم نزد ایشان بروم. آنها پنج سنگر هشت نفره بودند و موقعیت مکانی آنها به شکلی بود که باید از نفوذ عراقی‎ها و نیروهای ضد انقلاب داخلی جلوگیری می‎کردند که یک نگهبان داشتند در عین حال نیازمند نگهبان دیگری نیز بودند.

با اینکه آن شب مهمان آنها بودم اما اعلام آمادگی کردم و تصمیم گرفتیم من به همراه احمدرضا عهده‎دار نگهبانی شویم. در آن شب هر صدای مشکوکی به گوش می‎رسید با اینکه بزرگتر از ایشان بودم و تجربه بیشتری در جنگ داشتم اما شهید رجایی اصرار داشت که خودش به بررسی بپردازد که این شجاعت و جسارت ایشان مثال‎زدنی بود.

رجایی ولایت‎مداری، برخورداری از هوش و بصیرت سیاسی، با ادب بودن، اهتمام به نماز اول وقت، جدیت و حساسیت فوق‎العاده نسبت به غیبت، احترام گذاشتن به بزرگترها، کم‎توقع بودن، انس با قرآن کریم را از جمله ویژگی‎های برادر شهیدش دانست و تصریح کرد: با آن درجه و خودسازی که شهید رجایی داشت شهادت را حق او می‎دانستیم و معتقدیم شهادت بالاترین درجه‎ای بود که احمدرضا می‎توانست به آن دست یابد.

*روایتی از عهد و پیمان شهید با همرزمانش

دوست و همرزم طلبه شهید احمدرضا رجایی با اشاره به ویژگی‎های شاخص اخلاقی و رفتاری شهید رجایی، گفت: اقامه نماز در اول وقت و نماز شب از ویژگی‎های برجسته شهید بود. او همیشه اهل عبادت‎های نیمه شب بود.

حسن صالحی یانه‎سری خاطرنشان کرد: شهید رجایی فردی ولایت‎مدار و ولایت‎پذیر بود و همیشه می‎گفت: «با استقامت و اطاعت از فرامین ولایت فقیه تمام توطئه‎های دشمنان خنثی شدنی است.»

وی با بیان اینکه شهادت یکی از آرزوهای شهید رجایی بود، اذعان کرد: شهید احمدرضا هنگامی که با همرزمان خود گرد هم می‎آمدند به یکدیگر قول می‎دادند که هر کدام از آن جمع که شهید می‎شود دیگری را در آن دنیا شفاعت کند و کسانی که باقی می‎مانند، ادامه دهنده راه همرزم شهیدشان باشند.

دوست و همرزم طلبه شهید احمدرضا رجایی با بیان اینکه شهید رجایی با افراد خصوصاً کودکان رفتاری محترمانه و منشی معلم‎گونه و سازنده داشت، افزود: ناامید نشدن در کارها، برخورداری از شجاعت، استقامت و تلاش در راه اسلام و وطن، حفظ احترام به دوستان و همرزمان و توانمند بودن در عرصه تبلیغات در دوران انقلاب و همچنین در دوران دفاع مقدس از ویژگی‎های طلبه شهید احمدرضا رجایی بود.

*شجاعت و جسارت مثال‎زدنی شهید در میدان نبرد

صالحی یانه‎سری با اشاره به شجاعت بالای شهید رجایی، مطرح کرد: بارها در میدان نبرد شاهد بودم که شهید بزرگوار به دلیل شجاعت و ایمان بالا ترسی از آتش گلوله دشمن نداشت.

وی توضیح داد: در سال 1364 که در عملیات والفجر 8 حضور داشتیم. در آن عملیات که دشمن با تمام توان در فکر بازپس‎گیری منطقه بود شهید رجایی با وجود نزدیکی به دشمن و حضور تک‎تیرانداز و همچنین با توجه به عدم خاکریز مناسب با از خودگذشتگی و شجاعت وصف‎نشدنی داوطلبانه و به صورت سینه‎خیز در دو مرحله به همرزمان خود که در بین نیروهای دشمن گرفتار شده بودند، مهمات و آذوقه رسانده بود که در همین منطقه از ناحیه سر بر اثر اصابت ترکش مجروح شدند.

*شهید رجایی هیچ‎گاه بیهوده سخن نمی‎گفت

یکی دیگر از دوستان شهید رجایی با اشاره به ویژگی‎های شاخص طلبه شهید رجایی گفت: آن چیزی که احمدرضا را نسبت به سایر طلبه‎ها متمایز می‎کرد تواضع و افتادگی ایشان بود.

علی رائیجی با بیان اینکه شهید رجایی هیچ‎گاه بیهوده سخن نمی‎گفت، پاکی، اخلاص و  ادب را از ویژگی‎های شهید رجایی برشمرد.

وی اظهار کرد: ایشان در دوران حیات خیلی از ما بالاتر و جلوتر بودند و به هیچ عنوان خود را با ایشان مقایسه نمی‎کردیم که البته برتری ایشان نسبت به دوستان و همسالان تنها در این دنیا خلاصه نشد و ایشان با شهادت بار دیگر نیز از دوستان خود سبقت گرفتند.

یکی از دوستان خانوادگی شهید رجایی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، تصریح کرد: شهید رجایی فردی بسیار بااخلاق،متواضع، باادب و دوست‎داشتنی بود.

اصغر پاسندی افزود: در سال 1359 که در سپاه کردکوی خدمت می‎کردم ارتباط زیادی با جوانان و نوجوانان انقلابی و حزب‎اللهی داشتیم که شهید رجایی نیز به دلیل برخورداری از هنر خطاطی نقش مؤثری در آن زمان داشتند.

وی یادآور شد: شهید رجایی با وجود سن کم اصرار زیادی برای حضور در جبهه داشت که در نهایت با حضور در میدان نبرد به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

*گزیده‎ای از وصیت‎نامه شهید

ملت عزیز و مقاوم و شهیدپرور، امام عزیز را تنها نگذارید و بدانید که این نوری تابنده و فرزند زهرای اطهر است و بدانید که امروز اگر ظالمان و ستمگران و استکبار جهانی، خدای ناکرده این طلوع را فرو نشانند، دیگر از اسلام خبری نخواهد بود و در مقابل این تجاوز دشمنان دین، مردانه مقاومت کنید تا فردا و فرداها، فرزندانتان در مقابل جهانیان روسفید و سرافراز باشند.

به توطئه دشمنان این مملکت و اسلام گوش نداده و فرمایشات امام و نمایندگان والامقامش را به جان و دل خریده و عمل کنید و بدانید برای سرنگونی کفر و ظهور حجت(عج)، راه طولانی و دراز در پیش داریم و این مسیر پرپیچ و خم نیاز به تقوی و تزکیه نفس دارد.

در مراسم دعای کمیل و توسل و نمازهای جماعت و جمعه شرکت کنید که با این عمل شریف هم دشمن درون و هم دشمن بیرون را نابود سازید. تمام وجود خویش را خالص برای خدمت به انقلاب اسلامی قرار دهید.

درخواست ملتمسانه شهید از مادر برای رسیدن به آرزوی شهادت/ شهید احمدرضا رجایی؛ طلبه‎ای سرشار از اخلاص
درخواست ملتمسانه شهید از مادر برای رسیدن به آرزوی شهادت/ شهید احمدرضا رجایی؛ طلبه‎ای سرشار از اخلاص
درخواست ملتمسانه شهید از مادر برای رسیدن به آرزوی شهادت/ شهید احمدرضا رجایی؛ طلبه‎ای سرشار از اخلاص
درخواست ملتمسانه شهید از مادر برای رسیدن به آرزوی شهادت/ شهید احمدرضا رجایی؛ طلبه‎ای سرشار از اخلاص
درخواست ملتمسانه شهید از مادر برای رسیدن به آرزوی شهادت/ شهید احمدرضا رجایی؛ طلبه‎ای سرشار از اخلاص
درخواست ملتمسانه شهید از مادر برای رسیدن به آرزوی شهادت/ شهید احمدرضا رجایی؛ طلبه‎ای سرشار از اخلاص