«مردمی بودن» و «سادگی» رمز تأثیرگذاری و فراگیری پیاده‌روی اربعین است

سه شنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۵
«مردمی بودن» و «سادگی» رمز تأثیرگذاری و فراگیری پیاده‌روی اربعین است

رئیس بخش فرهنگی و رسانه‌ای عتبه مقدس عباسی علیه السلام، دو عامل مهم «مردمی بودن» و «سادگی» پیاده‌روی اربعین را رمز تأثیرگذاری و فراگیری آن دانست و گفت: هر تصمیم و اقدامی که این دو عامل را تخریب یا تضعیف کند، آفت است و باید با آن مبارزه کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید لیث موسوی رئیس بخش فرهنگی و رسانه‌ای عتبه مقدس عباسی علیه السلام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به هدف مشترک همه اقوام و جمعیت‌هایی که در راهپیمایی عظیم اربعین شرکت می‌کنند، بر نشان دادن جلوه‌های نورانیت و مظلومیت امام حسین(ع) به جهانیان با بهره‌گیری از همه ابزارها و ظرفیت‌های تبلیغی و رسانه‌ای مدرن تأکید کرد.
وی دو عامل مهم «مردمی بودن» و «سادگی» این مراسم را دو نقطه قوت و رمز تأثیرگذاری و فراگیری آن دانست و گفت: هر تصمیم و اقدامی که این دو عامل را تخریب یا تضعیف کند، آفت است و باید با آن مبارزه کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی، مردمی بودن این مراسم را ناشی از خلوص شرکت کنندگان و خدمات دهندگان آن دانست و آن را برخاسته از "خودجوش" بودن این مراسم دانست که در راه‌اندازی و اداره و پذیرایی موکب‌ها نمود دارد.

وی همچنین سادگی و نبود زرق و برق در موکب‌ها را برخاسته از خلوص نیت بانیان و گردانندگان آنها دانست و گفت: حیف است که این خلوص و سادگی، با چشم و هم‌چشمی صاحبان مواکب و دخالت سازمان‌های رسمی و بخش‌های دولتی - از هر جا که باشد - از بین برود.
رئیس بخش فرهنگی حرم حضرت ابوالفضل(ع) در این باره اظهار داشت: به عنوان مثال زمانی که عتبه عباسی، که تازه حزبی و دولتی هم محسوب نمی‌شود، می‌خواهد به موکب‌ها کمک کند، هیچ شرطی نمی‌گذارد که باید این اموال و پول‌ها و کالاها را به اسم عتبه بین مردم توزیع کنید.
وی از راه‌پیمایان هم خواست که اگر گاهی در برخی موکب‌ها جای فراخ و راحتی برای خواب یا غذای کافی وجود نداشت، این سختی مختصر را به خاطر هدف بزرگی که به خاطر آن گام در این راه گذاشته‌اند یعنی بزرگداشت نام و یاد امام حسین(ع)، تحمل کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی افزود: گاهی دیده می‌شود که زائری برای راحتی خودش در موکبی دو سه تا پتو بر می‌دارد و زائری مجبور می‌شود شب سردی را بی روانداز طی کند یا به جای مختصری رضایت ندهیم تا زائر دیگری هم سرپناهی داشته باشد. مگر نمی‌خوانیم که «تَفَسَّحوا» خب این تفسحوا یعنی توی صف نماز، محل خواب و ... برای همدیگر جا باز کنیم. اینها آموزه‌های دینی ماست. اگر هدف، محبت حسین(ع) است باید به زائران حسین هم محبت داشته باشیم و از خودخواهی‌ها دست بر داریم.
این روحانی عراقی همچنین رعایت قوانین، حرکت فقط در مسیر مشخص شده راه‌پیمایی، شکیبایی در پست‌های بازرسی و مواردی از این دست را هم موجب تأمین بیشتر امنیت در عراق و بالتبع امنیت خود زائران دانست و بخصوص بر مورد آخری، تأکید بیشتری کرد و گفت: مأموران بازرسی فقط برای جلوگیری از حادثه در اجتماعات بزرگ کربلا و نجف، برخی سخت‌گیری‌ها را اعمال می‌کنند و بس و البته انتظار همراهی بیشتر از سوی زائران دارند.

 

**ترک سریع کربلا پس از نماز و زیارت در اربعین

وی در ادامه با تأکید بر توصیه‌ای مهم، از همه زائران خواست بخصوص در ایام اربعین بعد از نماز و زیارت، فوراً کربلا را ترک کنند و از شهر خارج شوند.

رئیس بخش فرهنگی و رسانه‌ای عتبه مقدس عباسی توضیح داد: اصلاً در قبولی زیارت شرط نیست که شب در کربلا بیتوته کنند یا داخل حرم باشند یا حتی ضریح را ببینند چه برسد به اینکه ضریح را لمس کنند. میلیون‌ها جمعیتی که در این ایام به کربلا می‌آیند اگر قرار باشد این‌گونه عمل کنند، بحران ایجاد می‌شود. ضمن اینکه با این روند افزایشی زائران اربعین از سراسر جهان، کار در سال‌های آینده بسیار مشکل‌تر می‌شود.
وی گفت: مسئولیت رسانه‌های وابسته به جریان شیعی و اسلامی هم از لحاظ ایجابی و ترسیم و تبلیغ اهداف نهضت حسینی و هم از لحاظ سلبی و روشنگری نسبت به پیرایه‌ها و بدعت‌های غیر شرعی و مکتبی در این تظاهرات عظیم، بسیار زیاد است.

وی گفت: در بخش ایجابی رسانه‌ها باید آموزه‌های مکتب اهل بیت(ع) در اصلاح مفسده‌های رایج در حوزه‌های اندیشه، کار، اخلاق، خانواده، تربیت و عمل اجتماعی با گویاترین زبان و مؤثرترین شیوه دنبال کنند و هدف و آرمان‌های اسلام ناب را در این حوزه‌ها نشان دهند و در بخش سلبی، به تصحیح اشتباهات و بدعت‌هایی بپردازند که ربطی به دین و شعائر شیعی ندارد.
این روحانی عراقی در بیان مصادیق این بدعت‌ها به مواردی چون خود را روی زمین کشاندن، روی خرده شیشه راه رفتن، وزنه به بازو بستن و ... اشاره کرد و گفت: این کارها وهن شیعه و مکتب اهل بیت(ع) است و موجب واکنش منفی جهان علیه ما می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی با اشاره به اینکه ما و شما همه در یک کشتی هستیم و اعتبار هر کدام، اعتبار دیگری است، بر هدف مشترک ایران و عراق و شیعیان دیگر کشورها بر اعتلای فرهنگ عاشورا و نهضت حسینی تأکید کرد.
وی از پروژه‌های مشترک حرم مقدس عباسی با آستان قدس رضوی، حرم حضرت معصومه و دارالحدیث خبر داد و ابراز امیدواری کرد همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای دو طرف بیش از پیش گسترش یابد و حوزه‌های وسیع‌تری را شامل شود.
رئیس بخش فرهنگی و رسانه‌ای عتبه مقدس عباسی ادامه داد: هم اکنون شبکه بین‌المللی الکفیل با 6 زبان زنده دنیا، سایت رسمی حرم حضرت ابوالفضل(ع) که به زبان فارسی هم ترجمه می‌شود، رادیو الکفیل ویژه بانوان و رادیو الریاحین ویژه کودکان و نوجوانان بخشی از فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای عتبه عباسی را تشکیل می‌دهد.
رئیس بخش فرهنگی حرم حضرت ابوالفضل(ع) در ابتدای این دیدار از نحوه پوشش اخبار و گزارش‌های خبرگزاری فارس در جریان رونمایی از ضریح جدید حضرت در بهار امسال، تشکر و قدردانی کرد.

«مردمی بودن» و «سادگی» رمز تأثیرگذاری و فراگیری پیاده‌روی اربعین است
«مردمی بودن» و «سادگی» رمز تأثیرگذاری و فراگیری پیاده‌روی اربعین است
jkkjkjkjkj