شعف دانشجویان انقلابی از هدیه رهبری/ دستور برای رسیدگی به مسئله سرقت علمی

جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵
شعف دانشجویان انقلابی از هدیه رهبری/ دستور برای رسیدگی به مسئله سرقت علمی

پس از اینکه «انقلابیون جوان» یک انگشتر منقش به عبارت «نحن الصامدون» به مقام معظم رهبری هدیه دادند، معظم‌له در پاسخ به این اقدام در هفته گذشته یک سنگ ویژه منقش به نام پنج‌ تن را به انقلابیون جوان هدیه کردند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در هفته گذشته رهبر معظم انقلاب سنگ منقش به نام پنج تن را به دانشجویان انقلابی اهدا کردند.

پس از اینکه «انقلابیون جوان» یک انگشتر منقش به عبارت «نحن الصامدون» به مقام معظم رهبری هدیه دادند، معظم‌له در پاسخ به این اقدام در هفته گذشته یک سنگ ویژه منقش به نام پنج‌ تن را به انقلابیون جوان هدیه کردند.

دانشجویان انقلابی در 11 آبانماه در حسینیه جماران انگشتر منقش به آیه «نحن الصامدون» را به حجت‌الاسلام محمدیان دادند تا آن را به دست مقام معظم رهبری برساند.

* نیلی‌احمدآبادی عضو کمیته اجرایی اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های جهان شد

محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران به عنوان یکی از اعضای کمیته اجرایی اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های جهان  IAU انتخاب شد.

این انتخاب در جریان پانزدهمین کنفرانس عمومی اتحادیه که از 13 تا 16 نوامبر در تایلند با حضور نمایندگان دانشگاه‌های سراسر جهان برگزار شد، صورت گرفت.
براین اساس رئیس دانشگاه تهران از سال 2016 تا 2020 در این سمت باقی می‌ماند.

* ارائه دستاوردهای علمی پژوهشی در هفته بسیج

نمایشگاه دستاوردهای بسیج کشور در هفته گذشته برگزار شد و حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد هم از این نمایشگاه بازدید کرد.

میرزاده گفت: امروز موفق شدم که از دستاوردهای بسیج کشور در این نمایشگاه بازدید کنم که این بازدید بسیار برای من قابل توجه بود.

وی افزود: همه ما فکر می‌کنیم بسیج بیشتر در عرصه‌های دفاعی و دفاع مقدس فعال است در حالیکه امروز دیدیم بسیج علاوه بر آن عرصه‌ها، در بسیاری از عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی،‌ فرهنگی و مخصوصا مسائل علمی، پژوهشی و فناوری فعال شده که این مسئله برای من بسیار جالب بود.

میرزاده ادامه داد: بسیج می‌تواند به خاطر قداستی که محتوای کارش است، با ارتباط با ارگان‌ها، سازمان‌ها و دانشگاه‌ها مابه‌التفاوت‌های نواقص را به آنچه که باید باشیم برساند و ارتقا‌ء دهد.

رئیس دانشگاه آزاد تأکید کرد: ما ارتباط خوبی با بسیج داریم و قرار گذاشتیم تفاهم‌نامه‌هایی را با مجموعه بسیج در عرصه‌های علمی، پژوهشی و فناوری و استفاده از دستاوردهای دفاع مقدس مخصوصا دستاوردهای فناورانه دفاع مقدس داشته باشیم و به مجموعه حفظ دفاع مقدس هم پیشنهاد دادیم که این کار را دنبال کنیم.

وی گفت: آنچه در این نمایشگاه دیدیم این بود که بسیج می‌تواند در تمام عرصه‌ها خدمتگزار باشد مخصوصا در عرصه‌هایی که به ما مربوط می‌شود ما با افتخار این همکاری را خواهیم داشت.

* تکلیف وزارت علوم به روسای دانشگاه برای رسیدگی به مسئله سرقت علمی

 به دنبال نشر گزارش مربوط به سرقت علمی (انتحال) از سوی مجله نیچر و به منظور رسیدگی به موضوع و برخورد با متخلفان در حوزه کارکردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین برخورد با تخلفات علمی به منظور جلوگیری از تکرار این جرائم، اقدامات زیر در این وزارتخانه از مدت‌ها قبل آغاز شده و توجه به این موضوع با جدیت ادامه دارد.

در این اطلاعیه آمده است: مقرر شد یک کمیته حقیقت یاب به مسئولیت معاونت پژوهش و فناوری تشکیل شود و با پیگیری مجدانه در این زمینه، موضوع را به طور دقیق و مستند و کارشناسانه مورد رسیدگی قرار داده و نتیجه را اعلام کند.
همچنین مقرر شد به روسای دانشگاه‌ها ابلاغ شود کمیته‌ای را برای رسیدگی به این امور تشکیل داده و ضمن پیگیری موضوع، نتیجه رسما اعلام شود و راهکارهایی برای جلوگیری از تکرار این نوع تخلف تعریف و از طریق کنترل مقالات علمی و پایان نامه‌ها و با استفاده از نرم افزار همانند جو، ثبت پایان‌نامه‌ها از هرگونه سواستفاده جلوگیری و ممانعت به عمل آید.
براین اساس، همچنین در قالب آئین نامه و دستورالعمل‌های مختلف، عنایت ویژه به کیفیت امور تحقیقاتی، مکانیسم و ارتقای اعضای هیئت علمی صورت گرفته است.
در این اطلاعیه آمده است: مرجعیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کارشناسی دقیق اصالت مقالات علمی در این امر مورد تاکید است، آیین نامه و شیوه نامه‌های برخورد با تخلفات علمی استادان و دانشجویان به دانشگاه‌ها و  مراکز  آموزش عالی ارسال شده است.
همچنین در این اطلاعیه عنوان شده است: معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت متبوع، لایحه‌ای را در مورد سرقت ادبی و تقلب علمی تسوید و تنظیم کرده و پس از طی تشریفات قانونی، مراتب را با قید فوریت به مجلس شورای اسلامی برای بررسی و تصویب تقدیم کرده است.

شعف دانشجویان انقلابی از هدیه رهبری/ دستور برای رسیدگی به مسئله سرقت علمی