احتمال زنده بودن «گلناره کریم آوا» از کشته شدنش بیشتر است

چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۵
احتمال زنده بودن «گلناره کریم آوا» از کشته شدنش بیشتر است

کارشناسان آسیای مرکزی معتقدند احتمال زنده بودن دختر ارشد رئیس جمهور سابق ازبکستان از کشته شدنش بیشتر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از «زنو زون»، چند روز اخیر در رسانه‌های مختلف منطقه مطالبی درباره مسمومیت و کشته شدن «گلناره کریم اوا» دختر ارشد «اسلام کریم اف» رئیس جمهور سابق ازبکستان، منتشر می‌شوند، اما تاکنون نه مقامات این کشور و نه شخص معتبر دیگری به صراحت این اخبار را نه تایید و نه و تکذیب کرده است.

باید گفت که آخرین اطلاعات صحیح درباره دختر ارشد کریم اف مربوط به سپتامبر سال 2014 میلادی مربوط است. آن موقع گلناره با ارسال عکس و صوت به خبرنگار بی بی سی لندن گفته بود که در شرایط بسیار نامناسب همراه با دخترش زندگی می‌کند و نیاز به پزشک دارد.

«اسلام کریم‌اف کوچک»، پسر گلناره که در لندن به سر می‌برد بارها از مقامات ازبکستان خواسته بود که حداقل ویدیوی از مادرش به وی نشان دهند که زنده است اما تمام تلاش‌ها و درخواست‌های وی از سوی اسلام کریم‌اف در آن زمان رد شد.

در حال حاضر اولین شخصی که درباره کشته شدن گلناره اظهار نظر کرد پسر وی می‌باشد که عدم انتشار ویدیوی از مادرش را بیانگر این واقعیت می‌داند.

در تاریخ 20 نوامبر سال جاری خبری درباره کشته شدن دختر ارشد کریم‌اف همراه با مطالبی منتشر شد.

بنابراین گزارش گلناره 44 ساله در 5 نوامبر مسموم و همان شب در یکی از نقاط تاشکند دفن شده است و قبر وی را به خاک یکسان کردند تا کسی نتواند پیدایش کند. حتی عکس‌هایی هم در این زمینه منتشر شده بود.

باید گفت که مقامات رسمی ازبکستان تا به امروز در این باره هیچ واکنشی نشان نداده‌اند.

با این حال کارشناسان منطقه معتقدند اخبار کشته شدن گلناره واقعیت ندارند.

صبح 22 نوامبر یک منبع نزدیک به خانواده کریم‌او در صحبت با «ریا نویستی» روسیه اذعان داشت: «گلناره زنده است و اطلاعات درباره کشته شدن وی دروغی بیش نیست». اما این منبع در پاسخ به این سوال که گلناره در کجا نگهداری می‌شود، خودداری کرده است.

خبرگزاری بی بی سی همچنین این خبر را تکذیب کرده است.

«دنئیل کیسلوف» و «ارکئی دوبنوف» کارشناسان معروف آسیای مرکزی همچنین با ابراز نظر از طریق صفحات اجتماعی خود در فضای مجازی اخبار  کشته شدن گلناره را جعل و ساختگی عنوان کردند.

به گفته دوبنوف حتی در صورت فوت گلناره پنهان نگه داشتن مرگ وی به منفعت رژیم کنونی ازبکستان به ویژه «شوکت میرضیایف» نیست. بنابراین هدف انتشار چنین اخباری به احتمال زیاد بی اعتبار ساختن میرضیایف قبل از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور می‌باشد که نتیجه آن به همگان روشن است.

به این خاطر به نظر می‌رسد که به زودی این اخبار موثقی یا از از سوی مقامات رسمی ازبکستان که احتمال کم تر دارد و یا منابع نزدیک به خانواده کریم اف صورت می‌گیرد.

دنیل کیسلوف کارشناس آسیای مرکزی، نشر اخبار دروغ درباره کشته شدن گلناره را تکذیب کرده و گفت: ممکن است پخش چنین اخباری به مشکلات گلناره با دادگاه‌های غربی، تحریم میلیون‌ها دلار وی از سوی آنها و احتمال فراخواندن وی برای حضور در مراحل بعدی دادگاه مرتبط باشد.

«الکسئی والاسویچ»کارشناس مستقل ازبکستان همچنین با تکذیب کشته شدن دختر ارشد کریم اف گفت: گلناره یا در خانه است و یا بنابر دستور اسلام کریم اف که چند روز قبل از فوتش صادر کرده بود در کلینیک بیماری‌های روحی قرار گرفته است.

«آرخان جمال» کارشناس و خبرنگار دیگر منطقه نیز معتقد است: گلناره زنده و سلامت است و اطلاعات درباره کشته شدن وی صحت ندارند.

به عقیده «دیمیتری گودکوف» سیاستمداران روس عنوان کرد: کشته شدن گلناره تا حدی به واقعیت نزدیک است ولی قبول آن دشوار است.

گفتنی است که نخستین خبر کشته شدن دختر ارشد رئیس جمهور سابق ازبکستان در پایگاه اطلاعاتی «سنتر-1» منتشر شد.

این پایگاه اطلاعاتی با استناد به یک منبع آگاه در خدمات امنیت ملی این کشور نوشته بود که گلناره در 5 نوامبر سال جاری بر اثر مسمومیت کشته و در یکی از نقاط تاشکند دفن شده است.

احتمال زنده بودن «گلناره کریم آوا» از کشته شدنش بیشتر است
jkkjkjkjkj