تبیین و تشریح شعر انقلاب/ انتقاد از عدم مدیریت تخصصی شعر انقلاب در آذربایجان

پنجشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۵
تبیین و تشریح شعر انقلاب/ انتقاد از عدم مدیریت تخصصی شعر انقلاب در آذربایجان

در نشست ادبی انجمن شعر انقلاب آذربایجان‌شرقی ضمن تاکید بر تبیین و تشریح شعر انقلاب، از عدم مدیریت تخصصی شعر انقلاب در آذربایجان انتقاد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از بسیج هنرمندان سپاه عاشورا، همزمان با گرامیداشت هفته بسیج عصر شعری با حضور شاعران و نویسندگان در تالار شهید آوینی مجتمع فرهنگی هنری 29 بهمن تبریز برگزار شد.

در این نشست ادبی، استاد جلال محمدی از شاعران توانمند حوزه شعر انقلاب در سخنانی به تبیین شعر انقلاب پرداخت.

وی با اشاره به جریان شعر دینی در کشورمان گفت: از زمان فردوسی طوسی غالب شعر کشور ما غالب دینی بوده و آثار شاعران بزرگ کشورمان مملو از نکات دینی و اخلاقی است.

مولف کتاب شعر "برسم طایفه عشق" ادامه داد: در عصر حاضر انقلاب اسلامی به رهبری اندیشمند بزرگ معاصر حضرت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید و تاثیر عمیقی بر شعر و ادبیات گذاشت.

گردآورنده مجموعه شعر "قبله آبها" افزود: امام خمینی بزرگ مردی بود که در اوج خفقان حکومت طاغوت با جسارت و شهامت تمام فرمودند "شاه باید برود" که این نشانگر عظمت تفکر بسیار وسیع ایشان بود.

صاحب کتاب "بیزیم قبله میز بیر قبیله میز بیردی" تصریح کرد: همانگونه که امام راحل فرموده‌اند انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود، در حقیقت انقلاب اسلامی فرهنگ حاکم بر جامعه را دگرگون کرد که یکی از ارکان مهم فرهنگ، ادبیات به ویژه شعر است.

محمدی خاطرنشان کرد: وجود شعر انقلاب هم حاصل همین دگرگونی‌ها و تاثیر انقلاب بود و می‌توان گفت شعر انقلاب با انقلاب متولد شده و تا امروز پا به پای انقلاب رشد و نمو کرده و به جریان عظیمی در ادبیات تبدیل شده است.

شاعر برگزیده کشوری اضافه کرد: شعر انقلاب امروز با جبهه مقاومت در بلاد شیعه عراق، سوریه، یمن، فلسطین و سایر حوادث جهان اسلام پیوند خورده و ما شاهد سروده شدن صدها شعر با مضامین جبهه مقاومت از طریق شاعران به خصوص شاعران جوان هستیم که همه اینها حاصل زایش و شکوفایی شعر انقلاب است.

استاد جلال محمدی در ادامه به جایگاه شعر انقلاب در آذربایجان  پرداخت و گفت: شعر انقلاب در ادبیات آذربایجان از لحاظ حجم بخش اعظمی از ادبیات آذربایجان را بخود اختصاص داده که در کتاب "ادبیات اجاقی" مرحوم استاد یحیی شیدا بخشی از آن سروده‌ها جمع آوری و چاپ شده است.

این شاعر انقلاب با انتقاد از عدم پرداخت تخصصی به شعر انقلاب در آذربایجان گفت: متاسفانه شعر انقلاب علیرغم گذشت 4 دهه از عمر پربرکت انقلاب اسلامی در آذربایجان به صورت تخصصی مدیریت نمی‌شود و تا بحال به غیر از یکی دو جلد کتاب معدود آثار شاعران انقلابی آذربایجان گردآوری و چاپ نشده است

استاد جلال محمدی در پایان ابراز امیدواری کرد: با همت انجمن شعر انقلاب جریان شعر انقلاب در آذربایجان به صورت تخصصی پیگیری شود.

حنجره من وقف انقلاب است

استاد اسفندیارقره‌باغی خواننده نامدار انقلاب و سرود مشهور "آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو "دیگر سخنران این نشست بود که به نقش سرودهای انقلابی در تهییج و حفظ شور انقلابی در جامعه اشاره کرد و گفت: من افتخار می‌کنم که حنجره خود را وقف انقلاب کرده‌ام و تا به حال هرچه خوانده‌ام در راستای اهداف نظام و انقلاب بوده است.

خواننده صدها سرود انقلابی ادامه داد: صدای من متعلق به خودم نیست بلکه صدای من صدای فریادخواهی مظلومان عالم علیه مستکبران است.

استاد قره‌باغی با گرامیداشت یاد و خاطر شادروان استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی تصریح کرد: هر کس خالصانه در راه اعتلای نظام جمهوری اسلامی تحت رهبری رهبر فرزانه انقلاب گام برداشته جایگاه رفیعی در میان مردم یافته است و امروز بهترین دستمزد من احترام آحاد مردم به عنوان حنجره انقلاب است.

نقش مهم شاعران در حفظ ارزش‌های انقلابی

علی هاشمی مسئول بسیج هنرمندان سپاه عاشورا هم در این مراسم با تبریک هفته بسیج گفت: شاعران نقش مهمی در سوق دادن جامعه به سوی ارزش‌های اسلامی و انقلابی دارند.

وی ادامه داد: یکی از بهترین راه‌های مبارزه با تهاجم فرهنگی، استفاده از هنر شعر است که شاعران انقلابی می‌توانند با بهره‌گیری از این قریحه خدادادی به ترویج و تبلیغ اهداف و اصول انقلاب و ارزش‌های اسلامی پرداخته و سد محکمی در برابر تهاجم فرهنگی به وجود آورند.

تبیین و تشریح شعر انقلاب/ انتقاد از عدم مدیریت تخصصی شعر انقلاب در آذربایجان