قانون‌مداری در رأس کار دستگاه قضایی است

سه شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۵
قانون‌مداری در رأس کار دستگاه قضایی است

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: اساس کار اجرای عدالت، اجرای قانون است از این رو قانونمداری در رأس کار دسگاه قضائی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین به نقل از روابط عمومی دادگستری استان قزوین، جمال انصاری با تبریک روز مجلس به نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس شوراى اسلامى مهم است؛ مجلس شوراى اسلامى، به اعتبارى، حساس‌ترین و مؤثرترین نهاد قانونى کشور است.

وی ادامه داد: اهمیت و جایگاه مجلس شورای اسلامی و نقش حضور مردم در عرصه انتخابات بر کسی پوشیده نیست، هرچه از عمر پربرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌گذرد، مردم انقلابی و متعهد ایران اسلامی به اهمیت حضور و نقش تعیین‌کننده خود در تمام عرصه‌های انقلاب آگاه‌تر می‌شوند و راز دوام بقاء انقلاب خود را بهتر در می‌یابند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین اضافه کرد: آنچه ما در نظام جمهوری اسلامی ایران به آن سرافرازیم، وجود مجلس با اقتدار، مشروع و مقبول و کارآمد است چراکه مجلس عصاره و خانه ملت بوده؛ مجلس مرکز آرای مردم و اراده مردم است.

انصاری افزود: مجلس مظهر حکومت مردمی (مردم‌سالاری دینی) و اداره‌کننده حقیقی کشور است. مجلس شورای اسلامی جایگاه و مسیر حرکت دولت و ملت را مشخص می‌کند و هم مظهر خواسته‌های مردم در زمینه سیاست‌های گوناگون چه داخلی و چه خارجی است.

این مسؤول بیان کرد: مجلس، امید و معتمد مردم و پشتیبان دولت بوده، مجلس راهگشای کارهای اساسی برای مسؤولان نظام و کارگزاران کشور است، در زمان‌های بعد از مشروطیت، در کشور حرف‌هایی همچون مجلس، قانون و انتخابات فراوان گفته می‌شد امام میان حقیقت و آنچه که اتفاق می‌افتاد و واقعیت امر فاصله زیادی وجود داشت.

رئیس کل دادگستری استان قزوین تصریح کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی بهترین مرجع و جایگاه آگاهی یافتن از مشکلات و مطالبات مردم برای رئیس‌ جمهور و اعضای دولت هستند، ارائه نقطه نظرها مردم به مسؤولان توسط نمایندگان مجلس و انتقال واقعیت‌ها در چارچوب ایفای وظایف نمایندگان است.

انصاری گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توانند فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی، یار و یاور دولت در خدمت به کشور باشد که با برگزاری جلسات و نتایج و دستاوردهای حاصل از آن برای کشور و ملت با اهمیت و مثبت ارزیابی کرد.

وی تصریح کرد: از آنجا که مجلس در رأس امور است اگر نماینده‏اى به مجلس برود که از مسائل کشور درک لازم را نداشته باشد؛ فاقد هوشمندى، آگاهى، سواد و معرفت لازم باشد، نمی‌تواند وظیفه و تکلیف خود را در برابر مردم و نظام اسلامی ادا کند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین به سالروز تصویب قانون اساسی اشاره و خاطرنشان کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبین نهادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه ایران بر اساس اصول و ضوابط اسلامی بوده که انعکاس خواست قلبی امت اسلامی است.

انصاری توضیح داد: اجرای قانون در تحکیم قانون و ارتقای جایگاه دستگاه‌های مجری قانون تأثیر بسزایی دارد از این رو باید برای اجرای قانون بیش از پیش تلاش کنیم البته با جایگاه مطلوب در کشور فاصله بسیاری داریم در بحث قانون‌گذاری در این حوزه باید کار ویژه‌ای صورت گیرد و قوانین متناسب با نیازهای فعلی کشور، به‌روز شوند.

وی ادامه داد: اساس کار دستگاه قضایی در برقراری عدالت، اجرای قانون است چراکه دستگاه قضا بر اساس مستندات و ضوابط قانونی قضاوت می‌کند از این رو قانون‌مداری در رأس کار دستگاه قضایی است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین یادآور شد: باید تلاش عمومی در بخش‌های مختلف جامعه برای فرهنگ‌سازی و نهادینه‌سازی قانون‌مداری در جامعه فراگیر شود و افراد مختلف در مشاغل متنوع و سنین متفاوت در اجرای قانون پیشتاز باشند.

قانون‌مداری در رأس کار دستگاه قضایی است