انتقاد تند نیویورک تایمز از گزینه ترامپ برای سفارت آمریکا در تل‌آویو

شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵
انتقاد تند نیویورک تایمز از گزینه ترامپ برای سفارت آمریکا در تل‌آویو

روزنامه نیویورک تایمز در یادداشتی تعیین «دیوید فریدمن» به عنوان گزینه دونالد ترامپ برای سفارت آمریکا در رژیم صهیونیستی را «انتخابی خطرناک» خوانده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، انتخاب «دیوید فریدمن» مشاور یهودی رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به عنوان گزینه او برای سفارت وانشگتن در تل‌آویو، انتقادات تند روزنامه آمریکایی نزدیک به دموکرات‌ها را برانگیخته است.

«دونالد ترامپ» که اکنون مشغول انتخاب افراد برای تصدی پست‌های مهم در دولت آینده‌اش است، «دیوید فریدمن» مشاور ارشد خود در امور اسرائیل را برای سفارت در رژیم صهیونیستی معرفی کرد.

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا روز گذشته ضمن معرفی فریدمن گفت: «پیوند میان اسرائیل و ایالات متحده عمیق است و من اطمینان حاصل خواهم کرد که در زمان ریاست جمهوری‌ام، هیچ تنشی میان ما ایجاد نشود(جزئیات بیشتر).

حالا یک روزنامه آمریکایی نزدیک به دموکرات‌ها در یادداشتی به قلم هیات تحریریه خود، تعیین دیوید فریدمن به عنوان سفیر در اراضی اشغالی را «یک انتخاب خطرناک» خوانده است

«نیویورک تایمز» که بارها به دلیل مواضع حمایتی خود از هیلاری کلینتون و انتقاداتش از دونالد ترامپ، مورد انتقادات تند رئیس‌جمهور منتخب قرار داشته، حالا نوشته است: «متاسفانه این انتخاب، احتمال اینکه سبب برانگیختن درگیری در اسرائیل و اراضی اشغالی بشود و تنشهای منطقه ای را تشدید کرده و رهبری آمریکا را تضعیف کند را محتمل‌تر می‌کند».

این روزنامه نوشت: «تقریبا برخلاف همه سفرای آمریکا در این سمت حساس، آقای فریدمن که وکیل در زمینه امور مربوط به ورشکستگی است و وکالت رئیس‌جمهور منتخب در مسائل مرتبط با کازینوهای آتلانتیک سیتی را برعهده داشت، هیچ تجربه دیپلماتیکی ندارد».

نیویورک تایمز در ادامه نظرات فریدمن را خطرناک و مغایر سیاست اعلامی آمریکا در قبال مذاکرات سازش خوانده و می‌نویسد: «آقای فریدمن درباره لزوم و نیاز به راه حل دو دولتی ابراز تردید کرده است».

این رسانه غربی ادامه داد: «او با نادیده گرفتن حقوق و قوانین بین‌المللی و دهه‌ها سیاست دولتهای دموکرات و جمهوریخواه، تداوم شهرک سازی اسرائیلی در اراضی اشغالی کرانه باختری را تایید کرده و حتی الحاق برخی از اراضی(به اسرائیل) را تایید کرده است؛ اراضی که فلسطینیان امیدوار به ایجاد کشورشان در آن هستند».

روزنامه آمریکایی نوشت: «دلایل دیگری برای ابراز تردید درباره شایستگی آقای فریدمن برای این منصب وجود دارد. او به طرز عجیب و غریبی رئیس‌جمهور اوباما را به یهودستیزی متهم کرده است و حامیان جی استریت را "کاپو" خواند.

جی استریت یک لابی یهودی در آمریکا است که حامی مواضع اوباما در قبال توافق هسته‌ای ایران و همچنین مذاکرات سازش بین تل‌آویو و تشکیلات خودگردان بوده است.

کاپو خواندن جی استریت از سوی فریدمن، انتقادی تند علیه یهودیان آمریکایی عضو جی استریت است چرا که کاپو لقب زندانیانی در اردوگاه‌های کار اجباری آلمان نازی بود که توسط مأموران اس‌اس به عنوان «سران واحدهای کار» گماشته می‌شدند. در بعضی مواقع، این واژه به «همدستان نازی‌ها» نیز گفته می‌شد.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: «در یک نشانه دیگر از تعصب آشکار آقای فریدمن برای درگیری و نه صلاحیت و شایستگی دیپلماتیک، او اعلام کرده است که انتظار دارد دفترش در بیت المقدس باشد و نه در تل آویو؛ جایی که مقر سفارت آمریکا در 68 سال گذشته بوده است».

این رسانه غربی ادامه داد: «مانند هر رئیس‌جمهور منتخبی، آقای ترامپ حق دارد هر کسی را که می‌خواهد، تعیین کند اما انتخاب آقای فریدمن نادیده انگاشتن خطرناک یا بی توجهی او به مسائل پرتنش خاورمیانه را نشان داد. سنای آمریکا در حفاظت از آقای ترامپ و کشور در برابر این اقدام بی ملاحظه، مسئولیت دارد».

انتقاد تند نیویورک تایمز از گزینه ترامپ برای سفارت آمریکا در تل‌آویو
jkkjkjkjkj