جنب و جوش از کارخانجات کاشی بروجرد رخت بربست/ صنعت به کمارفته کاشی در انتظار تحقق وعده‎ها

یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵
جنب و جوش از کارخانجات کاشی بروجرد رخت بربست/ صنعت به کمارفته کاشی در انتظار تحقق وعده‎ها

در سال‎های اخیر و با گسترده شدن دامنه مشکلات در صنعت کاشی بروجرد، تعطیلی و تعدیل نیرو دامان دو کارخانه کاشی جم و سامان کاشی این شهرستان را گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، در سال‎های اخیر دو کارخانه سامان کاشی و کاشی جم بروجرد با مشکلات ریز و درشت متعددی دست و پنجه نرم کردند، تا جایی که تعطیلی و تعدیل نیرو به گزینه‎های اجباری پیش رو برای مدیران آنها بدل شد.

سامان کاشی که روزی سامان‎بخش زندگی کارگران خود بود، امروزه برای عبور از مشکلات پیش رو در انتظار دریافت تسهیلات بانکی و بهبود وضعیت موجود است.

در یکی دو سال اخیر در چند نوبت شاهد تجمع کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد مقابل فرمانداری این شهرستان بوده‎ایم که هر بار به دنبال احقاق حقوق و دریافت معوقات خود به ناچار راهی جز تجمع را پیش روی خود ندیدند.

اگر چه مسئولان با هر تجمع دست به اجرای راهکارها و راه حل‎های کوتاه مدت و مقطعی زدند، اما در نهایت این واحد صنعتی برای یافتن راه حل مناسب به منظور حل مشکلات دست به تعدیل نیرو زد.

اما کار به اینجا ختم نشد و کارگران سامان کاشی بروجرد که دیگر کاسه صبرشان سر آمده بود و وعده‎های مسئولان نیز قانع‎شان نمی‎کرد، آخرین بخت خود را آزموده و با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی نسبت به وضعیت بی‎سامان کاری خود معترض شدند.

تعدادی از کارگران در آستانه بازنشستگی کارخانه سامان کاشی بروجرد که به دلیل عدم پرداخت حق بیمه‎ از سوی کارفرما به سازمان تامین اجتماعی سردر گم بودند، با این اجتماع مطالبه خود را فریاد زدند، شاید این بار نمایندگان مجلس صدای‎شان را بشنوند.

کاشی جم دیگر کارخانه کاشی بروجرد نیز از کمند مشکلات جان سالم به در نبرد و اواسط امسال با اخراج کارگران عملا تعطیل شد، تا نان کارگران خود را آجر کند.

با وجود ابتلای این کارخانه به مشکلات و موانع متعدد پیش روی آن در تداوم حیات کاری و فعالیت تولیدی، مدیریت کارخانه در نهایت ناچار به تیک زدن آخرین گزینه پیش رو یعنی اخراج نیروها و تعطیلی کارخانه شد.

نبود سرمایه در گردش، وجود حقوق معوقه چند ماهه کارگران، بدهی به شرکت‎های خدمات‎رسان، ناتوانی در پرداخت حق بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی، تاثیرپذیری از رکود حاکم بر بازار ساخت و ساز، کاهش صادرات به کشورهای همسایه و مشکلاتی از این دست به تهدیدهایی برای حیات کاری و رونق تولیدی دو کارخانه کاشی بروجرد تبدیل شده‎اند.

بروجرد که در سال‎های نه چندان دور قطبی اثرگذار و پویا در صنعت استان لرستان به شمار می‎رفت، این روزها به نمایشگاهی از کارخانه‎ها و واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ تعطیل، نیمه جان و در آستانه ورشکستگی تبدیل شده است.

انتخاب استان لرستان به عنوان پایلوت اجرای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی و اختصاص بودجه‎هایی در این راستا نیز تاکنون آنگونه که باید مشکلات تولید و صنعت بروجرد حل نکرده است، به طوری‌که تلنگر تعطیلی همچنان بیخ گوش بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی احساس می‎شود.

با همه آنچه که گفته شد، مسئولان باید آستین‎های همت را برای احیای صنعت نیمه جان بروجرد بالا بزنند و وعده‎های خود را در سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" عملیاتی کنند، تا به این ترتیب رکود محسوس حاکم بر فضای تولید و صنعت این شهرستان رخت بربسته و زمینه برای سرمایه‎گذاری و حضور سرمایه‎‎گذاران به خوبی فراهم شود.

*جامعه کارگری بروجرد حال و روز خوشی ندارد

یکی از کارگران کارخانه کاشی جم بروجرد گفت: مشکلات عدیده‎ای دامنگیر این کارخانه است که در سال‎های اخیر روی هم انباشت شده‎ و دست آخر منجر به تعطیلی این واحد صنعتی شده‎اند. 

وی اظهار کرد: شاید بسیاری از مسئولان به این موضوع بی‎توجه باشند، اما تعطیلی کارخانه و بیکاری کارگران تاثیر مستقیمی در زندگی آنها بر جای گذاشته و مشکلات عدیده‎ای را برای آنان به دنبال داشته است.

این کارگر بروجردی خاطرنشان کرد: البته این روزها حال و روز جامعه کارگری شهرستان بروجرد در واحدها و بخش‎های مختلف مساعد نیست، اما معلوم نیست، با این شرایط چرا مسئولان دست روی دست گذاشته‎ و برای رفع مشکلات حوزه تولید و فعالان این عرصه کاری نمی‎کنند؟

وی ادامه داد: دیگر توانی برای امید بستن به حل مشکلات کاری و عبور از بحران فعلی نداریم، با این وجود برخی از مسئولان همچنان در شعار به نقش نیروی انسانی در توسعه بروجرد فکر می‎کنند.

*مهاجرت نیروهای کار برومی بروجرد

یکی دیگر از کارگران اخراج شده بروجردی گفت: امروزه و با توجه به مشکلات پیش روی واحدهای تولیدی و صنعتی و تعطیلی یکی از پس از دیگری آنها و پیوستن کارگران فعال در بدنه کارخانجات به جمع بیکاران شاهد مهاجرت نیروی کار بومی بروجرد به دیگر نقاط کشور هستیم.

وی تاکید کرد: برخی از کارگران که امیدی به حل مشکلات ندارند، عطای کار کردن در حوزه تولید و صنعت بروجرد را به لقایش بخشیده و با قطع همکاری در این کارخانجات، راهی شهرهای دیگر شده‎اند، شاید آنجا نانی بر سر سفره خود گذاشته و شرمنده خانواده‎‏شان نشوند.

این کارگر تصریح کرد: در صورت تداوم مشکلات و کوتاهی مسئولان در رفع آنها خالی شدن شهرستان بروجرد از سکونت جوانان و نخبگان در آینده‎ای نزدیک دور از انتظار نیست.

*کاشی جم خواهان دریافت تسهیلات 20 میلیاردی است

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد به فارس گفت: شنیده‎ها حاکی از بازدید افرادی برای عهده‎داری مدیریت در کارخانه کاشی جم بروجرد است، البته تاکنون این شنیده‎ها رسمیت نیافته و نامه‎ای به این منظور به مسئولان مربوطه ابلاغ نشده است.

کامران فرشید تاکید کرد: شنیده‎ها در رابطه با این رفت و آمدها حاکی از احیای کارخانه کاشی جم بروجرد آن هم با روی کار آمدن مدیریتی جدید و کارآمد است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت کارخانه کاشی جم بروجرد برای عبور از بحران فعلی خواهان دریافت تسهیلات20 میلیارد تومانی است، اظهار کرد: در حال حاضر بیمه بیکاری برای 114 نفر از کارگران اخراج شده این کارخانه برقرار و همه معوقات کارگران تعدیل شده از سوی کارفرما پرداخت شده است.

*83 کارگر سامان کاشی خواهان قطع همکاری هستند

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در ادامه به درخواست 83 کارگر اخراج شده کارخانه سامان کاشی بروجرد به منظور دریافت همه معوقات و قطع ادامه همکاری با این کارخانه اشاره و بیان کرد: مدیریت این کارخانه به رای اولیه صادر شده برای این کارگران معترض است.

فرشید ادامه داد: تا 48 ساعت آینده رای نهایی برای این تعداد از کارگران کارخانه سامان کاشی شهرستان بروجرد صادر و آنها به کمیته بیمه بیکاری استان معرفی می‎شوند.  

وی خاطر نشان کرد: مدیریت کارخانه سامان کاشی بروجرد به منظور برقراری بیمه بیکاری برای این تعداد از کارگران ملزم به پرداخت بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی است.

*ارائه تسهیلات به کارخانجات کاشی بروجرد تعامل بانک‎ها را می‎طلبد

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد عنوان کرد: همچنین مدیریت این کارخانه موظف به پرداخت همه معوقات کارگرانی است که به دلایل مختلفی از جمله عدم پرداخت به موقع حقوق تمایلی به ادامه همکاری با این واحد صنعتی را ندارند.

فرشید بیان کرد: امید است، با پرداخت تسهیلات درخواستی به کارخانجات کاشی بروجرد زمینه برای پویایی هر چه بیشتر و اشتغال به کار کارگران تعدیل شده آنها فراهم شود، البته تحقق این مهم در گرو همکاری بانک‎ها است.

وی اضافه کرد: کارخانه سامان کاشی بروجرد یک برند ملی است و درصورت رفع مشکلاتی مانند نبود نقدینگی، بدهی به شرکت‎های خدمات‎رسان و سازمان تامین اجتماعی رونقی دوباره می‎گیرد.

*تداوم تلاش‎ها برای احیا و حفظ حیات کاری کارخانجات کاشی

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد اظهار کرد: مدیریت افراد غیر بومی، غیر متخصص و پروازی، نبود سرمایه در گردش، رکود حاکم بر بازار ساخت و ساز، کاهش صادرات به کشورهای همسایه به دلیل ناامنی آنها، بالا بودن نرخ حامل‎های انرژی، بدهی به بخش‎های مختلف و عدم همکاری برخی بانک‎های عامل در پرداخت تسهیلات بانکی عمده مشکلات دو کارخانه کاشی شهرستان بروجرد است.

فرشید به تلاش‎های پیگیر فرمانداری و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد به منظور حفظ، بقا و ادامه حیات کاری کارخانجات کاشی جم و سامان کاشی اشاره و تصریح کرد: استاندار لرستان و معاونان وی نیز در جهت تحقق این مهم تلاشی در خور توجه و تحسین‎برانگیز داشته‎اند.

وی تاکید کرد: پیگیری‎ها به منظور دریافت تسهیلات و تزریق سرمایه در گردش با هدف راه‎اندازی مجدد و یا تقویت حیات کاری دو کارخانه کاشی جم و سامان کاشی تا حصول نتیجه لازم ادامه دارد.

گزارش از مریم شمس

جنب و جوش از کارخانجات کاشی بروجرد رخت بربست/ صنعت به کمارفته کاشی در انتظار تحقق وعده‎ها
جنب و جوش از کارخانجات کاشی بروجرد رخت بربست/ صنعت به کمارفته کاشی در انتظار تحقق وعده‎ها
جنب و جوش از کارخانجات کاشی بروجرد رخت بربست/ صنعت به کمارفته کاشی در انتظار تحقق وعده‎ها
جنب و جوش از کارخانجات کاشی بروجرد رخت بربست/ صنعت به کمارفته کاشی در انتظار تحقق وعده‎ها
جنب و جوش از کارخانجات کاشی بروجرد رخت بربست/ صنعت به کمارفته کاشی در انتظار تحقق وعده‎ها