کشف 1.3 تن مواد مخدر در آذربایجان‌شرقی/ دستگیری 14 هزار قاچاقچی و توزیع‌کننده مواد مخدر

سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵
کشف 1.3 تن مواد مخدر در آذربایجان‌شرقی/ دستگیری 14 هزار قاچاقچی و توزیع‌کننده مواد مخدر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی از کشف یک هزار و 300 کیلوگرم موادمخدر، دستگیری 14 هزار و 784 قاچاقچی و توزیع‌کننده و متلاشی شدن 23 باند تهیه و توزیع مواد مخدر در هشت ماهه جاری در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدعلی نصرتی عصر امروز در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهار داشت: در 9 ماهه جاری هیچ کارگاه تولید مخدر کشف نشده و این در حالی است که سال گذشته دو فقره کارگاه در مدت مشابه کشف شده بود.

وی با بیان اینکه 706 نقطه استان پاک‌سازی شده که این رقم نسبت به سال گذشته 15 درصد رشد داشته است، افزود: نسبت به کشت خشخاش و شاهدانه کاملا تسلط یافته‌ایم و اقدامات ما عمدتا پیشگیرانه است تا پیگیرانه و برخورد؛ ضمن اینکه بر عطاری‌ها و گلخانه‌ها هم نظارت جدی داریم.

نصرتی اذعان داشت: در حوزه فرهنگی و پیشگیری محوریت اقدامات بر محیط‌های خانواده، محیط‌های کار و فضاهای تفریحی است و از تمام رسانه‌ها و صدا و سیما تشکر می‌کنم که اقدامات ارزنده‌ای در این ارتباط انجام داده‌اند؛ آموزش و پرورش هم ورود جدی داشته و ما به خروجی اقدامات بسیار امیدوار هستیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در حوزه درمان و حمایت‌های اجتماعی در مرکز ماده 16 و سایر مراکز شاهد روند مطلوب امور و اقدامات متولیان امر هستیم هر چند برخی از موارد زمان‌بر است.

وی با بیان اینکه ما بر اساس نرمی که تعریف شده در جلسات شورای هماهنگی هر ماه یک جلسه تشکیل دادیم و امروز نهمین جلسه را برگزار کرده‌ایم و استان ما جزو استان‌های ممتاز به‌شمار می‌رود، اضافه کرد: در تعدادی از شهرستان‌ها مثل سراب، ورزقان، اهر و هشترود بیشتر از انتظار اقدام کرده‌اند و برخی شهرستان‌ها متاسفانه آنطور که باید مسئله را جدی نمی‌گیرند.

این مسئول تاکید کرد: 89 درصد قتل‌ها، 82 درصد تجاوزها، 50درصد سوانح ناشی از رانندگی، 62 درصد درگیری‌ها، 50 درصد همسرآزاری‌ها و 38 درصد کودک آزاری‌ها ناشی از مصرف مواد مخدر و الکل بوده و اکثر معضلات و انحرافات اجتماعی ناشی از پدیده زشت اعتیاد است که اگر به درستی به مردم تبیین کنیم می‌توانیم جلوی بسیاری از نابسامانی‌ها را بگیریم.

کشف 1.3 تن مواد مخدر در آذربایجان‌شرقی/ دستگیری 14 هزار قاچاقچی و توزیع‌کننده مواد مخدر