چهارمحال و بختیاری آماده سرمایه‌گذاری‌های جدید در سال آینده/تحقق شعار «هر خانه یک کارخانه» در مناطق مختلف استان

پنجشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۵
چهارمحال و بختیاری آماده سرمایه‌گذاری‌های جدید در سال آینده/تحقق شعار «هر خانه یک کارخانه» در مناطق مختلف استان

طبق آمار 36 هزار جوان بیکار و تحصیل کرده در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که باید مسؤولان این استان برای رفع معضل بیکاری برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری فارس از شهرکرد، اقتصاد‌ مقاومتی واژه پر مفهومی است که از سوی مقام‌ معظم‌ رهبری در 10 سال گذشته به صورت مکرر در رابطه با رشد و شکوفایی اقتصاد داخلی بیان شده است و در متن سخنرانی‌ها و نامگذاری هر سال با این رویکرد در اولویت کاری مسؤولان و حتی مردم عزیز کشور قرار گرفته است.

سال 1395 با عنوان «اقتصاد‌ مقاومتی، اقدام و عمل» از سوی رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده و تاکنون در این راستا فعالیت‌های چشمگیری از سوی مسؤولان برخی از ارگان‌های دولتی و غیردولتی صورت گرفته است.

اصلاح الگوی مصرف، تولید کالای‌ ایرانی و مصرف این کالاها در کشور، توجه به ظرفیت‌های داخل و سرمایه‌ ایرانی هدف این نامگذاری از سوی رهبر عزیز ایران بوده و اقتصاد‌ مقاومتی مخالف هرگونه اقتصاد‌ ریاضتی است و بدین معنی که این نوع اقتصاد با نخوردن و یا مصرف نکردن تحقق نمی‌یابد و هدف این نیست و باید استفاده بهینه از منابع، امکانات و نیروی‌ انسانی کشور و بهره‌وری صحیح از منابع در دستور کار قرار بگیرد و اصلاح‌ الگوی مصرف نیز از سوی خانواده‌ها مورد توجه باشد.

مقام‌ معظم‌ رهبری در یکی از سخنرانی‌های خود فرمودند: «کلید حل مشکلات مملکت در لوزان و سوئیس نیست بلکه کلید حل مشکلات در داخل کشور است»، با این تفسیر بارها ایشان بر ضرورت استفاده صحیح از ظرفیت‌های داخلی و بها دادن به نیروی‌جوان و نخبه در کشور تأکید کردند و باید این مسئله مورد توجه همگان قرار گیرد.

خبرگزاری فارس در این گزارش به بررسی گوشه‌ای از فعالیت برخی از مسؤولان در حوزه اقتصاد‌ مقاومتی پرداخته و با توجه به اینکه در چهارمحال و بختیاری به این عرصه توجه ویژه شده و فعالیت‌های‌ چشمگیری صورت گرفته، اما تا افق و قله اصلی اهداف اقتصاد‌ مقاومتی فاصله بسیار است.

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در 7 محور، اقتصاد‌ مقاومتی را دنبال می‌کند که در چهارمحال و بختیاری هم این محورها دنبال شده و در حال اجرا هستند.

سید نعیم امامی رونق تولید و تعیین تکلیف 7 هزار و 500 واحد تولیدی دارای مشکل در کل کشور، ایجاد توازن‌ زنجیره‌ای مواد اولیه مورد نیاز و توسعه صنعت فولاد و مس کشور، ارتقا رقابت‌پذیری واحدهای کوچک با هدف بهبود تولید و در نهایت افزایش صادرات، مدیریت‌هدفمند واردات و دست‌یابی به تراز تجاری مثبت، افزایش صادرات کالا به به میزان 10 میلیارد دلار در سال در سطح کشور، تکمیل 5 هزار و 400 طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد در کشور و تکمیل و راه اندازی 33 طرح مهم و ملی را 7 محور اساسی وزارت صنعت، معدن و تجارت در بحث اقتصاد‌مقاومتی عنوان کرد.

معرفی 295 طرح صنعتی به بانک‌ها جهت دریافت تسهیلات اقتصاد‌ مقاومتی

وی افزود: قرار بر این بوده که 295 طرح و واحد جمعاَ از منابع داخلی بانک‌ها به صلاح‌دید این سازمان تسهیلات طرح رونق دریافت کنند که  تاکنون 270 طرح و واحد صنعتی برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند و از این تعداد تاکنون 58 طرح و واحد صنعتی از محل اقتصاد‌ مقاومتی تسهیلات دریافت کردند.

امامی تبیین کرد: جدای از تسهیلات اقتصاد مقاومتی به واحدهای صنعتی، بانک‌ها نیز از محل اعتبارات خود تسهیلاتی را به 63 واحد صنعتی نیازمند به این وام پرداخت کردند.

وی با بیان اینکه تاکنون 138 میلیارد تومان به واحدهای تولیدی و صنعتی استان تسهیلات پرداخت شده است، توضیح داد: 50 واحد صنعتی تعطیل بودند که تاکنون 18 واحد فعال شدند و تلاش هست تا مابقی نیز فعال شوند همچنین 50 واحد صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد وجود دارد و در حال حاضر 195 واحد نیمه‌فعال با ظرفیت 30 تا 40 درصد به فعالیت خود ادامه می‌دهند و سعی داریم این ظرفیت را بالای 70 درصد و نهایتاً 100 درصد برسانیم.

نظارت کارشناسان و بازرسین سازمان صنعت، معدن و تجارت و بانک‌ها بر نحوه عملکرد واحدهای تولیدی

امامی با بیان اینکه پس از پرداخت تسهیلات گروه‌های نظارتی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و همچنین بانک هر هفته از روند اجرایی و هزینه کرد تسهیلات بازدید می‌کنند، گفت: بررسی وضعیت فعالیت واحد صنعتی، میزان اشتغال ایجاد شده و همچنین میزان افزایش تولید مهم‌ترین اهداف بازرسی از واحدهای صنعتی و تولیدی است که از تسهیلات استفاده کرده‌اند.

وی تبیین کرد: ایجاد 2 هزار شغل جدید و همچنین تثبیت 4 هزار شغل از دست رفته از محل افزایش تولید و راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی غیرفعال علاوه بر تکالیف معمول سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در دستور کار است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به رویکرد نخست این سازمان در اقتصاد مقاومتی گفت: سعی داریم از فرآوری سنگ آهن تا تولید ورق و شمش را به صورت توازن زنجیره‌ای در دستور کار خود داشته باشیم.

کارخانه تولید آهن اسفنجی استان یکی از قطب‌های اصلی تولید در کشور

امامی با بیان اینکه توازن زنجیره‌ای را در صنعت تاکنون نداشتیم، خاطرنشان کرد: نخستین واحد آهن اسفنجی استان که به عنوان اولین واحد هفت‌گانه کشور محسوب می‌شود و ماه گذشته افتتاح شد و در حال حاضر به عنوان یکی از قطب‌های اصلی تولید آهن اسفنجی در کشور این محصول را صادر می‌کنیم.

تولیدات کارخانه ورق بی‌نظیر در خاورمیانه/ تولید ورق گالوالوم در چهارمحال و بختیاری

وی با اشاره به فعالیت‌های چهارمحال و بختیاری در حوزه تولید فولاد گفت: یک کارخانه ورق دیگر علاوه بر ورق خودرو در استان افتتاح شده، که علاوه بر تولید ورق گالوانیزه،  ورق گالوالوم (ترکیبی از روی و آلومینیوم) را تولید می‌کند که در کشور بی‌نظیر و در خاورمیانه هم جزء رتبه‌های نخست محسوب می‌شود، ظرفیت این واحد 330 هزار تن در سال است که استان ما در حال حاضر با ظرفیت تولید 730 هزار تن ورق فولادی قطب اصلی تولید ورق های پوشش‌دار تولیدی کشور است.

افتتاح کارخانه فرومنگنز شهرستان بن تاپایان سال/ منگنز ماده اولیه واحدهای فولادسازی

وی با اشاره به واحد تولیدی منگنز در شهرستان بن گفت: منگنز جزء مواد اولیه واحدهای فولادسازی استان محسوب می‌شود که امیدواریم تا پایان سال به بهره‌برداری برسد و جزء زنجیره توازن صنعت نیز محسوب می‌شود .

امامی اظهار کرد: بنابراین ما در بحث فولاد و توازن تقریبا تکلیف خود را انجام داده‌ایم که به طور کامل تا پایان سال این تکلیف 100درصدی خواهد شد و به جز چرخه ورق و نورد که در برنامه توسعه فولاد سفید دشت است و  ظرف سه سال آینده به آن دسترسی پیدا می‌کنیم استان ما دارای یک چرخه صنعتی است.

ارتقاء کیفیت، تنوع محصولات و رقابت‌پذیری هدف اصلی آموزش‌های تخصصی

وی به ارتقای کیفیت و کمیت محصولات تولیدی و رقابت‌پذیری واحدهای کوچک اشاره و بیان کرد: در این رویکرد هدف صنعت افزایش کیفیت، تنوع و کمیت محصولات است که برای رسیدن به این هدف باید در دو زمینه آموزشی و پژوهشی فعالیت کنیم.

امامی با بیان اینکه تاکنون 30 واحد دارای گواهی و پروانه تحقیق و توسعه در استان بود، گفت: در زمینه پژوهش امسال موفق شدیم که 13 گواهی و پروانه تحقیق و توسعه برای واحدهای صنعتی صادر کنیم بدین معنی که این واحدها از این پس با به‌روز کردن محصولات و افزایش کیفیت، تولید را افزایش می‌دهند و توان رقابت‌پذیری خود را نیز بالا خواهند برد.

وی به مهم بودن آموزش به عنوان رکن اصلی در بخش ارتقاء رقابت‌پذیری اشاره و تصریح کرد: مسؤول برگزاری دوره‌های آموزشی شرکت شهرک‌های صنعتی است و تاکنون با برگزاری این دوره‌ها سعی دارند کیفیت محصولات تولیدی واحدهای تولیدی را افزایش دهند.

آموزش تخصصی نیروی انسانی در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان چهارمحال و بختیاری در رابطه با آموزش افراد و واحدها در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی گفت: برای بهبود کیفیت محصولات تولیدی و همچنین افزایش کمیتی آن برگزاری یکصد و 11 دوره آموزشی و تخصصی را در دستور کر خود داریم که تاکنون 54 دوره آموزشی برگزار شده است که امیدواریم تا پایان سال این هدف 100درصد محقق شود.

علیرضا شفیع‌زاده با اشاره به اینکه باید تا پایان سال جاری 2 هزار و 417 نفر به صورت تخصصی آموزش ببینند گفت: تا پایان آبان ماه سال جاری 56 درصد از این برنامه صورت گرفته که امیدواریم تا پایان سال 100درصد جامعه هدف آموزش‌های تخصصی را بگذرانند.

شفیع‌زاده ارگونومی، استفاده از لوازم و حفاظت فردی، آشنایی با گریدهای پلیمری پیشرفته، ایمنی دیگ‌های بخار و مخازن تحت فشار، ایمنی کارگاه، ایمنی لیفتراک و جرثقیل ایمنی و بهداشت وHSE  مقدماتی، آشنایی با اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم و عوارض ارزش افزوده، تقسیم بازار انتخاب بازار هدف و موضع‌یابی، کارگاه تبلیغات، مدیریت فروش، بازرسی رنگ‌های صنعتی، کارآفرینی، تصفیه آب و فاضلاب واحدهای صنعتی ویژه hsee، نحوه پیشگیری و روش‌های کاهش آلودگی مواد اولیه و پیشگیری ثانویه، آشنایی با بالابرهای هیدرولیکی و کنترل کیفیت لوله‌های پلیمری را از مهم‌ترین عنوان‌های دوره‌های آموزشی و تخصصی در استان برشمرد.

تراز مثبت تجاری در چهارمحال و بختیاری / صادرات بر واردات پیشی گرفته است

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته تاکنون صادرات استان نسبت به واردات بیشتر بوده و همیشه تراز تجاری مثبت است گفت: سال گذشته 87 میلیون دلار کالا صادرات داشتیم و امسال هم پیش‌بینی می‌کنیم این روند مثبت را داشته باشیم.

نعیم امامی افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری صادرات کالا به 102 میلیون دلار برسد که تاکنون در 9 ماهه نخست سال 12 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داریم که تا پایان سال جاری این میزان به بیش از 20 درصد خواهد رسید.

موفقیت استان در بهره‌برداری از طرح های صنعتی و ملی

وی با اشاره به تکمیل و راه‌اندازی 33 طرح مهم در کشور گفت: سهم استان ما 4 طرح ملی است.

امامی افزود: نساجی حجاب چادر مشکی، فولاد سفید دشت به عنوان نخستین فولاد 7گانه کشور، کارخانه ورق‌های پوشش‌دار تاراز و فرومنگنز شهرستان بن 4 طرح ملی استان هستند که به جز کارخانه فرومنگنز شهرستان بن که تاپایان سال به بهره برداری خواهد رسید مابقی افتتاح و به بهره‌برداری رسیدند و تقریبا تکالیف استان در این رویکرد انجام شده است.

بانک‌ها باید همکاری بیشتری با بخش صنعت استان داشته باشند/ استان در رقم خالص میزان پرداختی رتبه 20 را دارد

وی با بیان اینکه در بحث پرداخت‌های خالص تسهیلات اقتصاد مقاومتی نسبت به استان‌های دیگر عقب هستیم، تصریح کرد: انتظار داریم بانک‌ها با سرعت و دقت و همکاری بیشتر نسبت به تکمیل پرونده پرداخت معرفی شدگان جهت دریافت تسهیلات تلاش کنند.

امامی با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت ما نسبت به وام‌های پرداختی در حوزه صنعت به تعداد پروانه بهره‌برداری (تعداد کارخانه) در سطح کشور رتبه 12 را داریم، بیان کرد: استان در رقم خالص میزان پرداختی نسبت به استان‌های کشور رتبه 20  را داریم که در این زمینه باید بانک‌ها تلاش بیشتری کنند.

محور اصلی پرداخت تسهیلات در سال جاری دو حوزه صنعت و کشاورزی است

وی مطرح کرد: محور تسهیلات در سال جاری در حوزه صنعت و کشاورزی است که تاکنون تقریبا به 303 طرح و واحد چه در بخش کشاورزی و چه حوزه صنعت نزدیک به 200 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است و تا پایان سال این میزان افزایش خواهد یافت.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در چهارمحال و بختیاری 50 طرح بالای 60 درصد پیشرفت وجود دارد، گفت: تاکنون 25 طرح آماده بهره‌برداری شده که امیدواریم 50 درصد دیگر تا پایان سال آماده شوند.

فعال شدن 50 درصد از واحد های صنعتی تعطیل در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در 7 رویکرد اقتصاد مقاومتی در 6 رویکرد آن در سطح کشور پیشتاز هستیم گفت: 450 واحد صنعتی در 20 سال گذشته هیچگونه فعالیتی نداشتند که از این تعداد تقریبا 100 واحد در 5 سال گذشته تعطیل شدند که از 450 واحد  تعداد 350 واحد به دلیلی نداشتن موضوعیت و بازار کار باید لغو امتیاز شوند و برای 100 واحد باقی مانده که اخیراَ تعطیل شدند باید برنامه‌ریزی کرد که 50 درصد این میزان تا پایان سال فعال خواهند شد.

ایجاد 5 هزار شغل جدید تا پایان سال جزء اهداف اقتصاد مقاومتی/ تحقق 2 هزار و 500 شغل تکلیف صنعت در بحث اشتغال

وی با اشاره به اشتغال‌زایی صنعت چهارمحال و بختیاری گفت: تکلیف استان ایجاد 2هزار و 500 شغل جدید تا پایان سال بود که تاکنون 2 هزار و 900 شغل ایجاد شده و استان از این برنامه کاملا جلو هست و بالای 100 درصد این هدف محقق شده است و مازاد 2 هزار و 500 تا جزء محقق شده‌های اقتصاد مقاومتی است که تا پایان سال تلاش داریم این رقم را به 5 هزار شغل برسانیم و تکلیف‌مان را در این زمینه ادا کنیم.

وی با بیان اینکه 2 هزار و 900 شغل ایجاد شده در سامانه رصد ثبت شده و برای این تعداد بیمه رد می‌شود، گفت: ما در حوزه صنعت مشاغل موقت هم داریم که تامین اجتماعی تکلیف آنها را مشخص نکرده است که امیدواریم تا پایان سال مشخص شود.

صنعت به تنهایی پاسخگوی بیکاری جوانان استان نیست/ چهارمحال و بختیاری آماده سرمایه‌گذاری در سال آینده است

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه مشکل بیکاری در استان وسیع و حاد است، گفت: همه دستگاه‌های اجرایی استان باید بسیج شوند تا مشکل بیکاری 38 هزار جوان بیکار و تحصیل کرده حل شود چرا که صرفا حوزه صنعت نمی‌تواند پاسخگوی این مشکل باشد زیرا زیرساخت‌های صنعتی ما محدود است و واحدهای اشتغال‌زای صنعتی ما محدودیت دارند و بخش کشاورزی، ساختمان و خدمات باید فعال شود، چراکه در این حوزه‌ها به نیروی انسانی فراوانی احتیاج است.

امامی در پایان تصریح کرد: استان چهارمحال و بختیاری در سال آینده نیاز به سرمایه‌گذاری جدید در حوزه صنعت و کلنگ‌زنی پروژه‌های جدید است.

فقط مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان به استان وارد می‌شود

مدیر‌کل گمرک استان چهار‌محال ‌و ‌بختیاری نیز با اشاره به اینکه در راستای اهداف و سیاست‌های اقتصاد‌ مقاومتی واردات به استان تنها شامل مواد‌ اولیه مورد نیاز کارخانه‌ها و ماشین‌آلات صنعتی است و تاکنون هیچ‌گونه مواد مصرفی وارد استان نشده است، خاطرنشان کرد: ارزش ریالی این میزان واردات به استان 40 میلیون دلار‌بوده که عمده واردات به چهارمحال و بختیاری از کشورهای چین، آلمان، ترکیه، ایتالیا و ازبکستان بوده است.

مبارزه با کالای قاچاق و ترویج فرهنگ استفاده از کالای ایرانی

الله‌دادی به وجود 233 پرونده قاچاق کالا در استان اشاره و عنوان کرد: در هشت ماهه نخست سال جاری کالای قاچاق، به ارزش بیش از 70 میلیارد و 921 میلیون ریال در محورهای مواصلاتی و مبادی گمرکی استان کشف و ضبط شده است.

وی افزود: مهم‌ترین هدف مبارزه با کالای قاچاق حمایت از تولید داخلی و ترویج فرهنگ استفاده از کالای ایرانی در میان خانواده‌های کشور و استان‌ها است.

فعالیت بسیج سازندگی در 18 عرصه اقتصاد مقاومتی

مسؤول بسیج سازندگی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به اینکه این سازمان در بحث اقتصاد مقاومتی در 18 عرصه فعالیت می‌کند، گفت: پرورش زنبور عسل، پرورش شتر، پرورش دام سنگین، پرورش قارچ، پرورش ماکیان، بوقلمون، کشت زعفران، صنایع تبدیلی، پرورش شتر مرغ ، مرغ بومی ، بلدرچین ، احداث گلخانه ، داربستی نمودن باغات، پرورش کبک و غاز، ماهیان سردابی و گرم آبی، ورمی کمپوست،  گیاهان دارویی و صنایع دستی عرصه‌هایی است که بسیج سازندگی در بحث اقتصاد مقاومتی دنبال می‌کند.

تخصیص 14 میلیارد تومان اعتبار به عرصه اقتصاد مقاومتی

محمدعلی مرادی با اشاره به فعالیت بسیج سازندگی در سطح شهرستان‌ها و مناطق عشایری و روستایی چهارمحال و بختیاری گفت: سال جاری 14 میلیارد تومان اعتبار در عرصه‌های اقتصاد مقاومتی تخصیص داده شده که از این میزان 9 میلیارد و 500 میلیون تومان به تولیدکنندگان با بازپرداخت 36 و 46 ماهه و سود 16 درصد پرداخت شده است.

ایجاد بیش از هزار و 700 شغل ثابت در 897 کارگاه تولیدی

وی با بیان اینکه تاکنون 897 کارگاه تولیدی در اقتصاد مقاومتی فعالیت می‌کنند گفت: اگر به طور میانگین برای هر کارگاه دو نیروی کار ثابت قرار دهیم یعنی تاکنون بیش از هزار و 700 شغل ثابت در 18 عرصه ایجاد شده است.

مرادی گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های بسیج سازندگی کشور و به دنبال آن استان مشخص کردن قطب‌های تولیدی برای شهرستان‌ها است.

وی افزود با برنامه‌ریزی‌ها و کارشناسی‌های انجام شده شهرستان سامان و بن قطب تولید محصولات باغی و کشاورزی و فرآوری ضایعات میوه به لواشک و محصولاتی مانند آن، شهرستان شهرکرد قطب تولید لبنیات، شهرستان کیار قطب تولید فرورده لبنیات، فرآورده‌های انگور و کشمش، شهرستان فارسان قطب تولید قارچ و فراورده‌های آن مانند ترشی، شهرستان کوهرنگ مرکز تولید عسل و شهرستانرهای لردگان و بروجن به عنوان مرکز تولید سیب درختی و فرآورده‌هایی چون سرکه سیب معرفی شدند.

تحقق شعار هر خانه یک کارخانه در میان خانواده‌های روستایی و مناطق مختلف استان

مرادی با بیان اینکه طرح‌های اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی در راستای طرح‌های کوچک و سنتی و زود بازده می‌باشند، افزود: اجرای طرح قطب‌های تولید در شهرستان‌ها به صورت سنتی و خانگی است که در مرحله اول باید خانواده‌هایی که توان و ظرفیت تولید را دارند شناسایی شوند و در اصل در هر خانه یک کارخانه داشته باشیم.

مسؤول سازمان بسیج سازندگی استان چهارمحال و بختیاری افزود: تمام طرح‌های برنامه‌ریزی شده و در حال اجرای اقتصاد مقاومتی در استان به صورت تخصصی یک مشاور در تهران دارند.

وی برپایی نمایشگاه‌های اقتصاد مقاومتی و عرضه و فروش محصولات این عرصه در سطح شهرستان‌ها و مرکز استان را از دیگر طرح‌های حمایتی بسیج سازندگی از تولیدکننده عنوان کرد.

جلوگیری از ورود دلالان به عرصه تولید از مهم‌ترین اهداف اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی

مرادی بیان کرد: برای جلوگیری از ورود دلالان به عرصه تولید و کم کردن ضایعات تولیدی با شرکت‌های مختلفی تفاهم‌نامه بسته شده که بازار کار و مقصد فروش را برای تولیدکنندگان ما مشخص کنند و حتی اقدام به برپایی نمایشگاه‌های داخلی و خارجی نمایند.

عدم محدودیت ورود افراد مختلف به عرصه تولید و مشاغل خانگی

مسؤول سازمان بسیج سازندگی استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: با توجه به اینکه در طرح‌های زود بازده و خانگی محدودیتی نداریم و افراد مختلفی بخصوص خانواده‌های ما در روستاها می‌توانند وارد عرصه شوند و با استفاده از تسهیلات اقتصاد مقاومتی کارگاه تولیدی حتی در خانه‌های خودشان ایجاد کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس گفتنی است؛ استان چهارمحال و بختیاری طبق آمار 36 هزار جوان بیکار و تحصیل کرده را در خود جای داده، که باید مسؤولان این استان برای رفع معضل بیکاری برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشند و از خروج نیروی کار از استان جلوگیری و به بحث تولید داخلی و توجه به استعدادها و ظرفیت‌های جوان نخبه توجه ویژه کنند.

چهارمحال و بختیاری آماده سرمایه‌گذاری‌های جدید در سال آینده/تحقق شعار «هر خانه یک کارخانه» در مناطق مختلف استان