حرکت دانشجویی در ایران یک سرمایه نجیب و کم‌هزینه است

پنجشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۵
حرکت دانشجویی در ایران یک سرمایه نجیب و کم‌هزینه است

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: حرکت دانشجویی در ایران یک سرمایه نجیب و کم‌هزینه است و ما باید برای اینها دعا کنیم و به اینها نگاه امنیتی نداشته باشیم. نگاه امنیتی کارها را خراب می‌کند و این نگاه در دولت روحانی نبود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، برنامه تلویزیونی زاویه با موضوع «مطالبات جنبش دانشجویی» با حضور سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزیر علوم، داود گودرزی رئیس سازمان بسیج دانشجویی، محمدصادق کوشکی و حمیدرضا جلائی‌پور از اعضای هیات علمی دانشگاه از شبکه چهار سیما روی آنتن رفت.

حمیدرضا جلائی‌پور عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در این برنامه گفت: جنبش های اجتماعی جزئی از زندگی مردم است که سعی می کنند مشکلی را حل کنند ولی برخی ان را با شورش اشتباه می گیرند.

وی گفت: یکی از سرمایه های این جامعه حرکت های جمعی دانشجویان است. مهم ترین کاری که اینها کردند این است که از عرصه عمومی نقد و بررسی در مورد مسائل مهم کشور دفاع کرده اند و هزینه آن را هم داده اند.

جلائی پور گفت: حکومت ها نیاز دارند حرفهای دانشجویان را بشنوند. دانشجویان فعال که 20 تا 30 درصد کل دانشجویان هستند به مسائل جدی فکر می کنند.

وی تصریح کرد: خیلی از دانشجویان به خاطر انجام کاری که به کشور کمک می کند هزینه داده اند، 400 دانشجو ستاره‌دار شدند و ده‌ها نفر به زندان رفتند. نماد دانشجوی هزینه داده بهاره هدایت است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اظهارات کوشکی در خصوص وزیر ارشاد، گفت: آقای کوشکی به وزیر ارشاد بی احترامی کرد، وزیر ارشاد یک فرد فرهنگی است و مادر دانشگاه تهران وی را می شناسیم. آقای کوشکی می گوید وزیر ارشاد کار امنیتی کرده است ولی چه اشکالی دارد که فردی کار امنیتی کرده باشد.

وی گفت: از سال 88 تا 92 فضای جامعه سیاسی کشور فضای نیمه بسته ای بود، ما اگر از این وضعیت بیرون نمی آمدیم الان وضعیت ونزوئلا را داشتیم ولی دانشجویان در انتخابات بر ائتلاف تاکید کردند و در شرایطی که رفسنجانی رد صلاحیت شد روحانی رای آورد و این کار را دانشجویان کردند که یک حرکت خودجوش بود.

این استاد دانشگاه گفت: جنبش دانشجویی زمانی جنبش می شود که یک کاری کند که وجدان عمومی دانشجویان جریحه دار شود و 30 درصد دانشجویی فعال به 70 درصد تبدیل شود.

جلائی‌پور ادامه داد: نایب رئیس مجلس روز اربعین توسط دانشگاهی در مشهد دعوت شد و هم‌فکران آقای کوشکی برنامه وی را لغو کردند. چرا پس این مسائل را پیگیری نمی‌کنند.

وی در قسمتی از سخنان خود در واکنش به اظهارات کوشکی، افزود: چه اشکالی دارد یک معلم طرفدار یک دولت باشد. من به عنوان یک معلم طرفدار دولت روحانی هستم.

وی اظهار داشت: دانشجویان ابتدا باید به تحصیل بپردازند و بعد در کار فوق‌ برنامه به تصویب عرصه عمومی، نقد و بررسی راجع‌به برنامه‌های مهم کشور بپردازند.

وی گفت: دانشجویان باید از کارشناسان و مسئولان مختلف دعوت کنند و مسائل مهم کشور را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

جلائی پور افزود: حرکت دانشجویی در ایران یک سرمایه نجیب و کم‌هزینه است و ما باید برای اینها دعا کنیم و به اینها نگاه امنیتی نداشته باشیم. نگاه امنیتی کارها را خراب می‌کند و این نگاه در دولت روحانی نبود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در قسمتی از سخنان خود با مخاطب قرار دادن کوشکی گفت: من و شما حذف می شویم ولی نام حجاریان در تاریخ ایران خواهد ماند.

حرکت دانشجویی در ایران یک سرمایه نجیب و کم‌هزینه است