آقای رئیس‌جمهور توزیع شیر مدارس چه شد؟/ کاهش ۴۳ درصدی مصرف لبنیات در کشور

دوشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۵
آقای رئیس‌جمهور توزیع شیر مدارس چه شد؟/ کاهش ۴۳ درصدی مصرف لبنیات در کشور

مدیرعامل صنایع شیر ایران گفت: دولت از سال گذشته بدهی شیر مدارس را به ما نداده و باید پرسید آقای رئیس‌جمهور که زمانی توزیع شیر مدارس را افتخار دولت خود می‌دانست، آیا از توقف این طرح خبر دارد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی رومی ظهر امروز در همایش امنیت غذا، سلامت و توسعه به افت شدید استفاده از شیر و لبنیات در کشور اشاره کرد و گفت: پس از حذف یارانه شیر، بنابر آمار بانک مرکزی سرانه مصرف لبنیات در کشور 43 درصد کاهش یافته و در ایران سالانه سرانه مصرف شیر 80 کیلوگرم است، در حالی‌که در دنیا این رقم 300 کیلوگرم است.

وی با اشاره به اینکه با کاهش مصرف لبنیات در پی افزایش قیمت، 80 درصد مردم با مشکل سوءتغذیه مواجه هستند، خاطرنشان کرد: کمبود کلسیم نیز از مشکلات دیگری است که باید دستگاه‌های مختلف به این موضوع توجه ویژه کنند؛ چراکه در آینده تبعات جبران‌ناپذیری خواهد داشت.

رومی به بازدید رئیس‌جمهور از صنایع شیر ایران در سال 93 اشاره کرد و تصریح کرد: در آن موقع آقای رئیس‌جمهور یکی از افتخارات دولت خود را توزیع شیر در مدارس اعلام کرد، اما اکنون توزیع شیر مدارس متوقف شده و باید دید آیا رئیس‌جمهور از این موضوع اطلاع دارد؟

مدیرعامل صنایع شیر ایران اظهار داشت: برای افزایش مصرف شیر و تأمین سلامت جامعه باید یارانه شیر پرداخت شود و در کنار آن نیز موضوع توزیع شیر مدارس توسط دولت جدی گرفته شود، اما متأسفانه شاهدیم از سال گذشته هنوز بدهی صنایع شیر ایران بابت توزیع شیر مدارس پرداخت نشده است.

وی با انتقاد از عملکرد صداوسیما برای ترویج مصرف شیر در کشور، گفت: صداوسیما باید برای سلامت جامعه تلاش کند، نه اینکه صرفاً با گرفتن پول اقدام به تبلیغ چیپس و پفک کند.

رومی افزود: دولت باید برای حمایت از غذای سالم به شرکت‌هایی که می‌خواهند غذای سالم ارائه کنند، باید تسهیلات با سود کم ارائه کند؛ چراکه در شرایط کنونی تولید با وام‌های 32 درصدی امکان‌پذیر نیست.

آقای رئیس‌جمهور توزیع شیر مدارس چه شد؟/ کاهش ۴۳ درصدی مصرف لبنیات در کشور
jkkjkjkjkj