مسئله معاد مسؤولیت‌پذیری را به همراه دارد

چهارشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۵
مسئله معاد مسؤولیت‌پذیری را به همراه دارد

مفسر قرآن کریم گفت: معاد مهم‌ترین مسئله است، افراد در جاهلیت بت‌ها را بدون مسؤولیت می‌پرستیدند زیرا به معاد اعتقاد نداشتند، اگر معاد نباشد مسؤولیت نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی پیش از ظهر امروز در درس تفسیر قرآن کریم که در مسجد اعظم برگزار شد، اظهار کرد: ذات اقدس الهی در قرآن به علل و عوامل هدفمند سوگند یاد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: خداوند قسم یاد می‌کند، به بادهایی که ذرات را پراکنده می‌کنند، این بادها چند کار از جمله تلقیح گیاهان، پربار کردن ابرها و هدایت ابرها را بر عهده دارند تا به بارش بپردازند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه آسمان و زمین به حق خلق شده‌اند، گفت: این نظام باطل و بی‌مقصد نیست، اگر حساب و کتاب وجود نداشته باشد، فایده ندارد، خداوند از باران به عنوان رحمت یاد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: معاد مهم‌ترین مسئله است، افراد در جاهلیت بت‌ها را بدون مسؤولیت می‌پرستیدند، اگر معاد نباشد مسؤولیت نیست و همه آزاد هستند.

آیت‌الله جوادی آملی یادآور شد: مشکل برخی متفکران این است که تصور می‌کنند انسان همین بدن است و روح ندارد در نتیجه مرگ آخر راه است لذا با این تفکر نمی‌توانند جهان‌بین باشند.

وی اضافه کرد:‌ با این شرایط اخلاق، حقوق، فضائل و فرشته‌خویی معنایی ندارد، این معاد دارای جاذبه محض است، ‌اگر کسی از اعتقاد به معاد فاصله گرفت باید بررسی کند چه عاملی این امر را سبب شده است.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه خدا نور السماوات و الارض است، گفت:‌ در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است کسی خدا را با چشم الهی ببیند، باید بیان کرد اگر کسی از علم حصولی گذشت و به شهود رسید می‌تواند خداوند را مشاهده کند.

وی خاطرنشان کرد:‌ عالی‌ترین مقام انسان کمال انقطاع است تا به این وسیله از جهان منقطع شود، اگر فرد بخواهد خدا را مشاهده کند، به اندازه خود مشاهده می‌کند، باید در نظر داشت خدا اندازه‌پذیر نیست.

آیت‌الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: ما مکلف به برهان هستیم و این برایمان کافی است و یقین داریم بهشت و جهنم حق است.

مسئله معاد مسؤولیت‌پذیری را به همراه دارد
jkkjkjkjkj