100 روز گذشت؛ «شیر» به مدارس نیامد

شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵
100 روز گذشت؛ «شیر» به مدارس نیامد

به رغم گذشت 100 روز از آغاز سال تحصیلی و وعده‌های مکرر مسئولان آموزش و پرورش، هنوز دانش‌آموزان «طعم شیر» در مدارس را نچشیده‌اند و شیر مدارس در برزخ توزیع یا عدم توزیع قرار دارد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، توزیع شیر مدارس رویه هر ساله و از جمله برنامه‌های وزارت آموزش و پرروش در جهت توانمندسازی جسمی و ذهنی دانش‌آموزان در طول سال تحصیلی است اما امسال عدم توزیع شیر مدارس و وعده‌های مسئولان به سوژه تکراری تبدیل شده است.

در این میان می‌توانیم به اظهارنظرهای متفاوت و در عین حال مؤکدانه مسئولان وزارت آموزش و پرورش اشاره کنیم که از تابستان و اوایل مهر سال جاری بر توزیع شیر در مدارس در اسرع وقت تأکید داشته‌اند، اما متأسفانه هنوز این وعده عملی نشده است.

بطحایی: توزیع 800 میلیون پاکت شیر درمدارس

سید محمد بطحایی معاون وقت پشتیبانی وزارت آموزش و پروش در 12 تیرماه سال جاری از توزیع 800 میلیون پاکت شیر در مدارس خبر داده بود. 

مجاوری: 55 نوبت توزیع شیر در سال گذشته 

منصور مجاوری، مسئول کمیته توزیع شیر مدارس وزارت آموزش و پرورش نیز در 25 مرداد سال جاری در خصوص توزیع شیر مدارس در سال تحصیلی گذشته و اکنون اظهار کرد: با تصمیم دولت 400 میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها و 150 میلیارد تومان از محل بودجه عمومی برای برنامه شیر مدارس مصوب شد.

وی افزود: از آنجا که پیش بینی می‌کردیم این مبلغ به علت وضعیت بودجه به طور کامل تخصیص نیابد، بر اساس بودجه 400 میلیارد تومانی برنامه ریزی  کردیم و در نهایت استان‌ها با 175 کارخانه لبنیاتی در سراسر کشور قرارداد بستند که 60 درصد استریل و 40 درصد پاستوریزه بود.

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در سال تحصیلی گذشته 55 نوبت از 15 مهر توزیع شد و تا اواخر اسفند ادامه داشت و یک وعده هم پس از عید نوروز توزیع شیر داشتیم؛ البته در برخی استان‌ها مانند خوزستان و ایلام اجازه دادیم به علت آلودگی هوا و فواید مصرف شیر، توزیع شیر در نوبت‌های بیشتری انجام شود که در برخی نقاط حتی به 60 نوبت هم رسید.

وی به قرارداد 400 میلیاردی با شرکت‌های لبنیاتی اشاره کرد و گفت: تاکنون 250 میلیارد تومان به کارخانجات شیر تزریق شده اما هنوز 150 میلیارد تومان بدهکار هستیم و امیدواریم این بودجه هرچه سریعتر در اختیار ما قرار بگیرد تا بتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم.  

مجاوری افزود: اگر 550 میلیارد تومان مصوب به طور کامل تخصیص پیدا می‌کرد، می‌توانستیم رقم توزیع شیر در مدارس را به 70 نوبت برسانیم، اما چاره‌ای نداشتیم جز اینکه تا 55 نوبت شیر توزیع کنیم.

وی با بیان اینکه جامعه آماری ما در سال 94 گسترده بود، عنوان کرد: تا اردیبهشت سال 95 همه مقاطع تحصیلی از پیش دبستانی تا متوسطه مشمول این طرح شدند؛ به عبارتی دانش آموزان، پیش دبستانی‌ها، معلمان و کودکان تحت پوشش بهزیستی که شمار آنها به 14.5 میلیون نفر می‌رسد، 798 میلیون پاکت شیر دریافت کردند.

مسئول کمیته توزیع شیر مدارس وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: این جامعه آماری گسترده را در سال‌های گذشته نداشتیم، علاوه بر این شیرهای توزیع شده از کیفیت خوبی برخوردار بودند و حتی یک مورد مسمومیت با شیر در دانش آموزان نداشتیم.

حسین صفایی مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز دوم شهریور سال جاری از توزیع شیر از اول مهر سال جاری در مدارس خبر داده بود.

فانی: 600 میلیارد تومان بودجه شیر مدارس در سال جاری

علی اصغر فانی وزیر وقت آموزش و پرورش در  12 مهر سال جاری اعلام کرد: بودجه امسال شیر مدارس 600 میلیارد تومان است که مبلغ 450 میلیارد آن از بودجه هدفمندی یارانه‌ها و 150 میلیارد آن نیز از بودجه آموزش و پرورش است.

وی از توزیع 70 نوبت شیر در مدارس در سال تحصیلی جاری خبر داده بود.

احمدی دانش آشتیانی: بودجه توزیع شیر را نداریم

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش نیز در اوایل سال تحصیلی جاری در گفت و‌گو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در خصوص توزیع شیر در مدارس، اظهار داشت: رایزنی‌هایی در حال انجام است؛ امیدواریم بودجه شیر را تأمین کرده و بتوانیم آن را در مدارس توزیع کنیم.

اسدالله عباسی عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با فارس در خصوص توزیع شیر در مدارس تصریح کرد: مطالباتی از قبل مربوط به شیر مدارس وجود داشت که باقی مانده بود و با پیگیری‌ها مقرر شد از آن 1300 میلیارد باقی مانده (T) یارانه شیر مدارس تأمین شود.

 در جدیدترین اظهار نظر مسئولان آموزش و پرورش نیز منصور مجاوری مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش، هفته گذشته از آغاز توزیع شیر در مدارس از  هفته جاری خبر داد.

وی بیان داشت: آموزش و پرورش امسال بیش از 450 میلیارد تومان اعتبار از محل یارانه‌ها و اعتبارات داخلی برای توزیع شیر مدارس در نظر گرفته بود که 300 میلیارد تومان از این اعتبار برای بدهی و تسویه حساب معوقه پارسال به کارخانجات توزیع شیر پرداخت شده است.

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: امیدواریم مابقی اعتبارات در نظر گرفته شده برای توزیع امسال شیر مدارس نیز تأمین اعتبار شود تا بتوانیم مانند سال گذشته این طرح را به خوبی اجرا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اوایل سال تحصیلی 600 میلیارد تومان اعتبار از محل یارانه‌ها و اعتبارات داخلی آموزش و پرورش برای شیر مدارس اختصاص یافت.

به گزارش فارس، تأمین بودجه و تخصیص اعتبار لازم برای توزیع شیر در مدارس ، به عنوان یک دغدغه و دل مشغولی همیشگی مسئولان ارشد نظام آموزشی مبدل شده است و روندی که هر ساله با تأخیری چند روزه از آغاز سال تحصیلی به سرانجام رسیده و توزیع آن آغاز می‌شد، امسال پس از گذشت 100 روز از آغاز تحصیل دانش‌آموزان در برزخ توزیع یا عدم توزیع قرار دارد و هنوز دانش‌آموزان «طعم شیر» را در مدارس نچشیده‌اند و دیگ جوشیدن شیر مدارس هنوز به سر نیامده است.

100 روز گذشت؛ «شیر» به مدارس نیامد
100 روز گذشت؛ «شیر» به مدارس نیامد
100 روز گذشت؛ «شیر» به مدارس نیامد