ایران، روسیه و ترکیه می‌توانند بحران سوریه را حل کنند/ مداخله واشنگتن جنگ را دائمی می‌کند

دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵
ایران، روسیه و ترکیه می‌توانند بحران سوریه را حل کنند/ مداخله واشنگتن جنگ را دائمی می‌کند

«ران پل» عضو پیشین کنگره آمریکا با انتقاد شدید از دخالتهای واشنگتن در امور داخلی دیگر کشورها به ویژه سوریه، گفته است که ایران، روسیه و ترکیه می توانند زمینه ساز پایان بحران سوریه شوند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «ران پل» عضو اسبق کنگره آمریکا و رئیس کنونی «بنیاد ران پل برای صلح و پیشرفت» در یادداشتی از دولت آمریکا خواسته به دخالت در بحران سوریه پایان دهد.

«ران پل» از 1997 تا 2013 نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا و پیش از آن قانونگذار ایالتی بود. وی سه بار در سال‌های 1988 و 2008 و 2012  نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود.

ران پل منتقد سرسخت سیاست‌های خارجی و مالی دولت آمریکا به ویژه مواضع مداخله جویانه و جنگ طلبانه آن در کشورهای خارجی از قبیل کشورهای خاورمیانه است.

یادداشت این عضو پیشین کنگره آمریکا به شرح ذیل است:

«در نتیجه نشست وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه روی یک آتش بس در سوریه کار شد و در حال اجرا شدن است و تا حالا به نظر می‌رسد که آتش بس برقرار باقی مانده است.

چه چیزی در این آتش بس خاص، بسیار مهم است؟ این آتش بس بدون مشارکت دولت آمریکا، طراحی، مورد موافقت و مورد اجرا در آمده است. در واقع یاس و ناامیدی از امتناع واشنگتن برای جداسازی و تفکیک "میانه‌روهایش" از گروه‌های تروریستی و تداوم اصرارش بر تغییر رژیم در سوریه، سبب شد این سه کشور(ایران، روسیه و ترکیه) درصدد حصول به راه حل خودشان برای سوریه برآیند. آنها همچنین دولت سوریه و بخش اعظمی از اپوزیسیون را وارد توافق کردند در حالی که آمریکا تمایلی به این کار نداشت.

نومحافظه کاران و "مداخله جویان انسان دوستانه" همیشه به ما گفته‌اند که آمریکا باید در هر بحرانی در جهان نقشی مرکزی داشته باشند در غیر اینصورت هیچ بحرانی حل نخواهد شد. آنها می‌گویند که بدون مداخله ما، جهان سقوط خواهد کرد.

حقیقت آن است که اغلب مداخله آمریکا برای "حل" این بحران‌ها در واقع سبب دائمی شدن آنها می‌شود. وضعیت جنگی شصت و اندی ساله بین کره شمالی و کره جنوبی را در نظر بگیرید. آیا مداخله آمریکا هیچی کاری برای حل این مشکل انجام داده است؟ راستی دهه‌ها مداخله ما در اختلاف اسرائیلی-فلسطینی چطور بوده است؟ آیا ما اصلا هیچ به صلح بین اسرائیلیها و فلسطینیان نزدیکتر شده‌ایم؟ در حالی که میلیاردها دلار برای رشوه دادن و مداخله هزینه کردیم.
عدم مداخله در امور دیگران، به اعتبار آمریکا آسیبی نمی‌زند. مداخله آمریکا، بمباران، حملات پهپادی و تغییر رژیم‌ها است که به اعتبار ما در ماورای بحار آسیب می‌زند. ممانعت ما در سوریه، جنگ را در این کشور ادامه داده است. در حالی که روسها و سوریها در حال آزاد کردن شرق حلب از محاصره 4 ساله القاعده بودند، دولت اوباما خواستار آتش بس بود. در حالی که سوریها شروع به بازگشتن به منازلشان در شرق حلب می کردند، وزارت خارجه آمریکا همچنان به ما می‌گفت که روسها و دولت سوریه دارد غیرنظامیان را کشتار می‌کند.
رسانه های جریان اصلی در آمریکا در واقع مناقصه‌گر و حامی مداخله جویان در واشنگتن هستند و آنها در به در به دنبال منحرف کردن افکار از آن چیزی است که شاید آغاز پایان کابوس سوریه باشد. آنها نمی‌خواهند که مردم آمریکا بفهمند و بدانند که بقیه دنیا می‌تواند بدون حضور پلیسی جهانی آمریکا در قلب یک اقدام، مشکلاتشان را حل کنند. در نتیجه آن زمانی که در نهایت این مساله فهمیده شود که حل بحران‌ها در کشورهای خارجی لزوما به مداخله ما نیاز ندارد، نومحافظه‌کاران بازنده خواهند بود. بیایید امیدوار باشیم که این موضوع زودتر حادث شود».
انتهای پیام/م

ایران، روسیه و ترکیه می‌توانند بحران سوریه را حل کنند/ مداخله واشنگتن جنگ را دائمی می‌کند