آمریکا به دنبال حکم اعدام برای عامل تیراندازی فرودگاه فلوریدا

یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵
آمریکا به دنبال حکم اعدام برای عامل تیراندازی فرودگاه فلوریدا

مقامات آمریکایی در صدد هستند، عامل مسلح تیراندازی در فرودگاه فلوریدا که به کشته شدن 5 نفر و زخمی شدن 6 نفر دیگر منجر شد را اعدام کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالیکه بازرسان آمریکایی در تلاش برای پی بردن به انگیزه کهنه‌سرباز جنگ عراق می‌باشند که به کشتن پنج مسافر و زخمی کردن 6 نفر دیگر در یک فرودگاه بین‌المللی پر رفت و آمد در فلوریدا متهم است، این عامل مسلح بعنوان متهم شناخته شده است و اگر محکوم شود، احتمالاً با حکم اعدام روبرو است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد، «استبان سانتیاگو» 26 ساله متهم شده است که در فرودگاه بین‌المللی مرتکب یک عمل خشونت‌بار شده است که در نتیجه آن چندین نفر جان خود را از دست داده‌اند.

وی همچنین با اتهاماتی در زمینه حمل سلاح مواجه شده است. سانتیاگو به بازرسان گفته است که وی این حمله را برنامه‌ریزی کرده بود و یک بلیط یک طرفه به سوی فرودگاه «فورت لادردل» خریداری کرد.

مقامات امنیتی آمریکا هنوز نمی‌دانند که به چه دلیل این هدف را انتخاب کرد و تروریستی بودن این حادثه را رد نکرده‌اند.

مقامات آمریکایی در حین یک کنفرانس خبری اعلام کردند که با 175 نفر گفت‌وگوهایی را انجام دادند و با سانتیاگو نیز که یک سرباز سابق گارد ملی از آلاسکا بوده است نیز درباره این حادثه گفت‌وگو کردند.

پروازها در فرودگاه فورت لادردل بعد از این حادثه از سرگرفته شده است و البته ترمینالی که این حادثه در آن رخ داد، همچنان تعطیل است.

«جرج پیرو» مأمور اف بی آی اعلام کرد که سانتیاگو بعد از آنکه با یک اسلحه نیمه خودکار 9 میلی متری در فرودگاه تیراندازی کرد، به مدت چندین ساعت با بازرسان صحبت داشته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اسلحه وی به صورت قانونی در پروازی که از آلاسکا داشته بود، مورد بررسی قرار گرفته بود.

مقامات آمریکایی می‌گویند در ماه نوامبر سال گذشته میلادی، سانتیاگو به دفتر اف بی آی در آلاسکا مراجعه کرده بود و اعلام کرد که دولت آمریکا، افکار وی را کنترل می‌کرده است و او را به تماشای ویدئوهای داعش وادار می‌کرده است.

طبق این گزارش، سانتیاگو در لیست پرواز ممنوع آمریکا قرار نداشته است و ظاهراً این اقدام خشونت‌بار را به تنهایی مرتکب شده است.

مادر سانتیاگو در حالی که اشک را از چشمانش پاک می‌کرد گفت که پسرش زمانیکه 18 سال سن داشت و بعنوان سرباز آمریکایی در عراق خدمت می‌کرد، به شدت از دیدن یک بمب که در کنار دو نفر از دوستانش منفجر شد، متأثر شده است.

سانتیاگو که در زندان فدرال است با اتهامات فدرال روبرو است و احتمالاً روز دوشنبه (فردا) در دادگاه حاضر خواهد شد.

آمریکا به دنبال حکم اعدام برای عامل تیراندازی فرودگاه فلوریدا