افزایش عینک‌سازی‌های غیر مجاز در کشور/ اپتومتریست‌ها به دنبال حقوق خود در پاراکلینیک‌ها

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
افزایش عینک‌سازی‌های غیر مجاز در کشور/ اپتومتریست‌ها به دنبال حقوق خود در پاراکلینیک‌ها

دبیر اجرایی سمینار پاراکلینیک در اپتومتری با اشاره به افزایش فعالیت عینک‌سازی‌های غیر مجاز در سطح کشور گفت: از متولیان نظام سلامت، یاری می‌طلبیم تا شاهد به بازی گرفته شدن سلامت بینایی مردم توسط مراکز غیر مجاز نباشیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، طیبه دوابی در آستانه برگزاری سمینار پاراکلینیک در اپتومتری، افزود: اپتومتریست‌ها به عنوان مراقبین اولیه بینایی در روند مراقبت از سلامت بینایی احاد جامعه و پیشگیری از نابینایی و کم بینایی و تنبلی چشم نقش مهمی دارند.

وی ادامه داد: یکی از موارد شرح وظایف اپتومتریست‌ها انجام تست‌های پاراکلینیک است که این تست‌ها به تشخیص بیماری و ارجاع به موقع بیماران به چشم پزشک نقش بسیار مهمی دارند و برخلاف آنچه در برخی مراکز چشم پزشکی در حال انجام است، انجام تست‌های پاراکلینیک تنها اپراتوری و کلیک کردن و پرینت گرفتن نیست.

این کارشناس اپتومتری تأکید کرد: برای انجام صحیح تست‌های پاراکلینیک باید علم و تجربه کافی داشت و با توجه به گستردگی علم پاراکلینیک جهت بازآموزی همکاران اپتومتریست، سمیناری تحت عنوان پاراکلینیک در اپتومتری برگزار می شود.

دوابی افزود: محورهای سمینار پیش رو، حول تفسیر و انجام علمی و دقیق تست های پریمتری، پنتاکم، ارب اسکن، Oct، و نیز تجویز انواع لنز تماسی و آشنایی با علم روز و شناخت و کاربرد انواع عدسی های عینک است.

عضو هیأت مدیره جامعه اپتومتری ایران گفت: شرح وظایف هر گروه در وزارت بهداشت مبتنی بر سر فصل‌های مصوب این وزارتخانه است ولی ما شاهد انجام وظایف مصوب اپتومتریست‌ها توسط افراد غیر اپتومتریست هستیم و متاسفانه در وزارت بهداشت صدای ما شنیده نمی شود و این مسئله منجر به عدم وجود امنیت شغلی فارغ التحصیلان و دانشجویان این رشته شده است.

وی با عنوان این مطلب که ما شاهد مهاجرت نخبگان اپتومتری به کشورهایی مثل کانادا و استرالیا هستیم، افزود: مشکلات حرفه ای در این رشته و عدم احساس امنیت شغلی و چالش‌های موجود و ورود افرادی بدون کنکور به رشته اپتومتری و نیز عدم حمایت بیمه ها از خدمات اپتومتری علاوه بر تضییع حقوق اپتومتریست ها و بیماران، برخلاف تمام مقررات و منطق حاکم بر امور حرفه ای در وزارت بهداشت است.

دوابی گفت: واقعا جای سؤال است در یک رشته ای مرتب عنوان می شود که در مراکز با کمبود نیرو مواجه هستند ولی فارغ التحصیلان آن رشته در جایگاه یک اپتومتریست فعال هستند و اپتومتریست بیکار نه دستش به جایی می‌رسد و نه صدایش شنیده می‌شود.

وی تأکید کرد: از طرف دیگر، روز به روز شاهد افزایش عینک‌سازی‌های غیر مجاز در سطح کشور و ارائه آموزش های غیر مجاز هستیم که از مسئولین و متولیان نظام سلامت، توجه و یاری می طلبیم تا بیش از این شاهد به بازی گرفته شدن سلامت بینایی مردم توسط مراکز غیر مجاز نباشیم.

افزایش عینک‌سازی‌های غیر مجاز در کشور/ اپتومتریست‌ها به دنبال حقوق خود در پاراکلینیک‌ها
jkkjkjkjkj