ساماندهی پژوهش و فناوری یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه پایدار است

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
ساماندهی پژوهش و فناوری یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه پایدار است

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: ساماندهی پژوهش و فناوری یکی از عناوین و مؤلفه‌های اصلی تحقق توسعه پایدار است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، علیرضا بندانی صبح امروز در پنجاهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و  پارک‌های علم و فناوری در تالار امام رضا (ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در دنیای امروز جز بر پایه علم و دانش توسعه پایدار اتفاق نمی‌افتد در واقع پژوهش نیروی محرکه هر نوع توسعه اجتماعی، فرهنگی اجتماعی و سیاسی است.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان افزود: در سال‌های اخیر این فضای اجتماعی، این اکوسیستم و این فضای اجتماعی و کسب و کار به وجود آمده و محققان ما به دنبال این هستند که بدانند چگونه از درسی که می‌خوانند در بازار اقتصاد استفاده کنند.

این مسؤول ادامه داد: در دانشگاه‌ها مراکز پژوهشی و مراکز رشد در سال‌های اخیر جریان خلاقیت و نوآوری برای تبدیل ایده به ثروت حداقل در این مراکز علمی جاری و ساری شده است.

وی گفت: دستاوردهایی که در این نوع همایش‌ها به وجود می‌آید باعث رونق فضای کسب و کار و تبدیل ایده‌ها به محصول و ثروت می‌شود.

بندانی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان یکی از پهناورترین استان‌های کشور است، بیان کرد: 40 مرکز آموز عالی دولتی و غیردولتی در این استان فعال بوده و 100 هزار دانشجوی در این منطقه در حال تحصیل هستند.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان به تشریح ظرفیت‌های این استان پرداخت و افزود: انرژی‌های نو، دریا و گیاهان دارویی از جمله مزیت‌های سیستان و بلوچستان است.

این مسؤول ادامه داد: در این استان با چالش‌های مختلف از جمله اجتماعی اقتصادی و فرهنگی و زیست محیطی مواجه هستیم که به خشک‌سالی، بیکاری و مهاجرت دامن زده است.

بندانی گفت: دانشگاه باید نقش اجتماعی و مسؤولیت‌پذیری خود را ایفا کند و دانشگاه یکی از مراکزی است که باید برای برون‌رفت از این معضلات تحقیق و پژوهش و برنامه داشته است.

وی تأکید کرد: ساماندهی پژوهش و فناوری یکی از عناوین اصلی تحقق توسعه پایدار است.

گفتنی است، این اجلاس که صبح امروز با حضور مسؤولان کشوری و استانی در دانشگاه سیستان و بلوچستان آغاز شده فردا به کار خود پایان می‌دهد.

ساماندهی پژوهش و فناوری یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه پایدار است
ساماندهی پژوهش و فناوری یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه پایدار است