از «جشن همگانی» مجید قصیری تا ۱۳گفت‌وگو با نویسندگان مطرح جهان

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
از «جشن همگانی» مجید قصیری تا ۱۳گفت‌وگو با نویسندگان مطرح جهان

سه عنوان کتاب تازه که یکی از آنها برای کودکان است از سوی نشر افق روانه بازار کتاب شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سه کتاب چاپ اول از سوی نشر افق روانه بازار کتاب شد.

*دعوت به یک «جشن همگانی»

مجید قیصری با تازه‌ترین اثر خود، عموم خوانندگان ادبیات داستانی را به یک «جشن همگانی» دعوت کرده است. 16 داستان کوتاه از این نویسنده که با بهره‌مندی از اسطوره‌ها، مضامین دینی و مذهبی و باورهای بومی ایران نوشته شده ‌است، در «جشن همگانی» از سوی نشر افق روانه‌ی بازار کتاب شد.

موسای دیگر، سنگ اقبال، سحر باطل، سفرنامه‌ی عیلامی و شر کامل، از جمله داستان‌هایی هستند که قیصری در این مجموعه گردآورده است.

قیصری در این مجموعه از داستان‌های جنگ فاصله گرفته و به نوشتن داستان‌هایی با مضمون‌های متنوع که بیشترشان اسطوره‌ای و دینی هستند روی آورده. بر همین اساس، تنوع مضمون در این داستان‌های تازه، باعث شده که کار نو و متفاوتی از این نویسنده ببینیم.

نویسنده گاهی از اسطوره‌ها و باورهای مشخص بومی ایرانی بهره می‌برد، مانند داستان «بلور»، یا واقعه‌ای تاریخی را زمینه‌ی داستانش می‌کند مانند داستان «سحر باطل». او در داستان‌های دیگر این مجموعه، مسایل اجتماعی و سیاسی را هدف قرار می‌دهد، مانند «دختر رز» و «جشن همگانی».

قیصری در این مجموعه مضامین مختلف را دستمایه‌ی کارش قرار داده و مواجهه‌ی انسان سنتی با موقعیت‌هایی ویژه در جهان مدرن را ترسیم کرده است. نشر افق پیش از این از مجید قیصری، «زیرخاکی»، «شماس شامی»، «گوساله‌ی سرگردان» و «نگهبان تاریکی» را منتشر کرده بود.

*اسمش چیه؟

مجموعه‌ 52 شعر از شش شاعر کودکان و با تصویرسازی 13 هنرمند با عنوان «اسمش چیه؟» به بازار کتاب کودک و خردسال عرضه شد. کودکان و خردسالان با استفاده از این شعرها، ضمن سرگرمی و بازی و شادی، اسامی و کلمات تازه را نیز می‌آموزند، درحالی‌که با زندگی و کارکرد برخی موجودات و اشیا نیز به‌طور غیرمستقیم آشنا می‌شوند.

بنا به نوشته‌ مصطفی رحماندوست، دبیر این مجموعه، سروده‌های این کتاب، هیچانه نیستند، اما مثل هیچانه‌ها، بافته‌های آهنگینی‌اند که بر مبنای ویژگی‌هایی که در بازی‌های کودکانه سراغ داریم، برای پرورش و سامان دادن تخیل بی‌مرز خردسالان سروده شده‌اند.

جعفر ابراهیمی، مصطفی رحماندوست، افسانه شعبان‌نژاد، اسدالله شعبانی، شکوه قاسم‌نیا و بابک نیک‌طلب، شعرهای این کتاب را سروده‌اند. آمنه اربابون، آندریا پکلار، ماهنی تذهیبی، هدا حدادی، راشین خیریه، رضا دالوند، زهرا رسولی، کمال طباطبایی، میترا عبداللهی، سمیه علی‌پور، حدیثه قربان، علی مفاخری و عاطفه ملکی‌جو، تصویرسازی‌های 52 شعر این مجموعه را انجام داده‌اند.

این مجموعه که کاری از خانه‌ شعر کودک است، با مدیریت هنری کیانوش غریب‌پور در 112 صفحه به بازار عرضه شده است.

*سیزده گفت‌وگو با نویسنده‌های مطرح جهان

«دوازده به علاوه‌ یک» عنوان مجموعه‌ گفت‌وگوهای سعید کمالی دهقان با سیزده نویسنده‌ مطرح جهان است که نشر افق منتشر کرده است.

ماریو بارگاس یوسا، پل استر، ای.ال.دکتروف، اریک امانوئل اشمیت، املی نوتومب، ویسواوا شیمبورسکا، جان بارت، آلن دوباتن، تی.سی.بویل، ایزابل آلنده و اری دلوکا و البته دیوید لینچ فیلم‌ساز، افرادی هستند که این روزنامه‌نگار ایرانی با آن‌ها درباره‌ آثارشان گفت‌وگو کرده است.

در همین حال، گفت‌وگویی با اسماعیل فصیح، نویسنده‌ فقید ایرانی نیز ضمیمه‌ی این کتاب شده که از انگشت‌شمار گفت‌وگوهای این نویسنده است.

کمالی دهقان در این گفت‌وگوها سعی کرده نگاهی کلی داشته باشد به مجموعه‌ آثار، زندگی و فعالیت‌های یک نویسنده. از تحلیل یک اثر تا بررسی روند فعالیت یک نویسنده، محور این گفت‌وگوها بوده است. برخی از نویسندگان در این گفت‌وگوها درباره‌ی ایران نیز سخن گفته‌اند. اغلب این گفت‌وگوها تلفنی و برخی نیز به صورت حضوری در پاریس، نیویورک و ... انجام شده است. این گفت‌وگوها پیش از این در مطبوعات مختلف منتشر شده بود، اما اینک در قالب یک کتاب، با مقدمه‌ای سوی کمالی دهقان روانه‌ی بازار کتاب می‌شود.

از «جشن همگانی» مجید قصیری تا ۱۳گفت‌وگو با نویسندگان مطرح جهان