سجادی: جودو نقش تعیین کنده در ورزش ایران دارد

سه شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵
سجادی: جودو نقش تعیین کنده در ورزش ایران دارد

معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش می‌گوید: جودو برای ورزش ایران در عرصه بازی‌های آسیایی و حتی المپیک نقش تعیین کننده‌ای دارد.

به گزارش ایلنا و به نقل از سایت فدراسیون جودو، سید نصرالله سجادی در مراسم معارفه محمد درخشان به عنوان رئیس فدراسیون جودو اظهار داشت: خوشبختانه فردی در راس فدراسیون جودو قرار گرفت که هم به فضای داخلی جودو مسلط است و تمام زوایای آن را می‌داند و هم در عرصه‌های خارجی و بین‌المللی ارتباطات بسیار خوبی را برقرار کرده است. ضمن اینکه با تجربیاتی که دارد، می‌تواند بودجه‌ها خوبی را جذب جودو کند. مجموعه این عوامل فرایند و دورنمای روشنی را به جودوی ایران نشان می‌دهد و این مهم برای دستگاه ورزش نیز بسیار حائز اهمیت است.

معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش افزود: دوران اوج و شکوفایی جودوی ایران همان زمانی بود که درخشان مسئولیت فدراسیون را داشتند و جودوی ایران در آن دوران طلایی از مرزهای آسیا عبور کرد و وارد رقابت با بزرگان جهان شد اما با تغییر و تحولاتی که از اواسط دهه 80 در جودو به‌ وجود آمد، ثبات مدیریت در جودو از بین رفت و افرادی که آمدند با توجه توانمندی‌هایی که داشتند و زحمات زیادی هم کشیدند اما پسرفت جودو آغاز شد و دوران افت جودو را هم  از بازی‌های المپیک پکن به بعد، لندن و بعد تا المپیک ریو سپری کردیم. این اتفاقات در حالی افتاد که جودوی ایران ظرفیت و توانمندی بالایی دارد اما تغییرات پیاپی و عدم برنامه‌ریزی مناسب باعث افت محسوس جودو در این یک دهه اخیر شد.

وی با تاکید بر این نکته که جودو با تعداد مدال‌های زیاد جزو معدود رشته‌های رزمی است که قدمتی 50 و چند ساله در المپیک دارد، گفت: ورزش جودو هیچ‌گاه هم مورد تهدید قرار نگرفته و از المپیک 1964 توکیو به بعد می‌بینیم که جودو همواره در المپیک ها بوده است. بنابراین از اهمیت زیادی در جهان برخوردار است و برای اینکه بتوانیم جایگاه گذشته را به‌ دست بیاوریم و سهم خود را از جودوی جهان بگیریم، نیاز به یک ساز و کار مناسب دارد.

سجادی با تاکید بر این مهم که توقع نداریم با حضور درخشان از همین فردا مدال های آسیایی و جهانی پشت سر هم بیاید، ولی معتقدیم وی می‌تواند با یک برنامه ریزی مناسب و استفاده از استعدادها و توانایی‌های موجود خیلی زود جودوی ایران را به آنچه که شایستگی اش را دارد برساند.

معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش افزود: در اهمیت جودو همین بس که اخیرا این رشته ورزشی را در ردیف فدراسیون‌های پایه و پرمدال قرار دادیم که بودجه‌های بهتری را جذب کند و مورد توجه ویژه هم قرار گیرد و من یقین دارم با حضور درخشان شاهد شکوفایی مجدد جودو خواهیم بود.

سجادی عنوان کرد: جودو برای کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی و المپیک تعیین کننده می‌تواند باشد و ان‌شاالله با یک کار ریشه‌ای و برنامه‌ریزی اساسی به آنچه جوانان ایرانی شایستگی آن را دارند دست یابیم. شما دیدید که همین هفته‌های اخیر نوجوانان و جوانان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا با وجود شرایطی که بود توانستند مقام‌های خوبی را کسب کنند و این نشان می ‌دهد که جوانان ما شایستگی های زیادی دارند.

وی در پایان گفت: باید از احمد گواری که با آرامش توانستند این دوره انتقالی فدراسیون جودو را در مدت کوتاه سرپرستی به خوبی مدیریت کنند، همچنین از سایر مسئولان و سرپرستان قبلی و همه خانواده جودو نهایت تشکر را داشته باشم و امیدوارم با همکاری و همدلی تمامی دلسوزان بتوانیم شاهد شکوفایی ورزش جودو و کوراش در آسیا و جهان باشیم.


 
سجادی: جودو نقش تعیین کنده در ورزش ایران دارد