کلاهبرداری اینترنتی به بهانه ثبت‌نام اربعین/ زائران فقط از سامانه سماح استفاده کنند

شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵
کلاهبرداری اینترنتی به بهانه ثبت‌نام اربعین/ زائران فقط از سامانه سماح استفاده کنند

رئیس پلیس فتای استان البرز با اشاره به برخی کلاهبرداری های اینترنتی به بهانه ثبت نام اربعین از طریق سایت های جعلی گفت: هموطنان حتما از طریق سامانه ثبت نام زیارت اربعین (سماح) ثبت نام کنند.

به گزارش ایلنا، سرهنگ محمد اقبالی گفت: فعالیت سایت های جعلی و تقلبی یکی از مهمترین شگردهای مجرمانه ای است که در ایام مناسبتی صورت می گیرد و عدم آگاهی تعداد زیادی ازکاربران، هویت پنهان افراد و نامحدود بودن مرز جغرافیایی، فرصت های جدیدی را برای مجرمان فراهم کرده است.

وی افزود: با نزدیک شدن به ایام اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، خیل عظیمی از مردم خدادوست تصمیم به زیارت مرقد آن امام بزرگوار دارند که براساس تجربه سال های گذشته برخی ازسایت های غیررسمی وغیرمجاز با اهداف مجرمانه یا کلاهبرداری جهت ثبت نام اربعین ایجاد می شود که شهروندان فقط باید از طریق سامانه ثبت نام «سماح» و پس از آن از طریق دفاتر مجاز سازمان حج و زیارت اقدام کنند.

این مقام انتظامی گفت: زائران هنگام پرداخت هزینه به صورت اینترنتی، نکات ایمنی را رعایت و حتی الامکان از مکان های مورد اعتماد برای ثبت نام و پرداخت های اینترنتی استفاده کنند.

سرهنگ اقبالی افزود: مجرمان با طراحی سایت های شبیه سایت های اصلی که درگاه های بانکی جعلی نیز دارد اقدام به سرقت اطلاعات کارت بانکی افراد کرده و برای اخذ اطلاعات حساب شهروندان مثل رمز عبور و اطلاعات بانکی، کاربران را به صفحات جعلی موسوم به فیشینگ می‌کشانند.

وی گفت: شهروندان باید مراقب باشند تا در دام سایت های جعلی که فقط برای سرقت اطلاعات بانکی افراد راه اندازی شده اند نیفتند. 

وی با تاکید بر هوشیار بودن مردم در خصوص آگهی ها و پیامک هایی که به نظر جذاب و خارج از قوانین سازمان حج و زیارت است، افزود: تمام سایت های مهم و حفاظت شده در صفحه های اینترنتی خود از پروتکل https استفاده می کنند.

سرهنگ اقبالی افزود: شهروندان از ارائه مدارک هویتی از قبیل گذرنامه به افراد غیرمسئول خودداری کرده و اسکن مدارک خود را نیز در مکان های مجاز ثبت نام ارسال کنند.

رئیس پلیس فتا استان البرز در پایان گفت: شهروندان درصورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک از طریق شماره تلفن ۲۱۸۷۱۶۷۸ و یا با آدرس اینترنتی پلیس فتا مراتب را به این پلیس اطلاع دهند.

کلاهبرداری اینترنتی به بهانه ثبت‌نام اربعین/ زائران فقط از سامانه سماح استفاده کنند