Home

ورود نگاه توحیدی به سیاست خارجی، بسیاری از مشکلات ما را حل می‌کند

رییس قوه قضاییه گفت: اینکه برخی از آقایان می‌گویند با ارتباط گرفتن با فلان کشور خارجی می‌شود مشکلات را حل کرد این نگاه نشات گرفته از نگاه توحیدی نیست. نگاه استقلالی به مسائل باعث می‌شود که گمان کنیم اسباب نتیجه را خلق می‌کند نه خداوند.

پنجشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۵
ورود نگاه توحیدی به سیاست خارجی، بسیاری از مشکلات ما را حل می‌کند
رییس قوه قضاییه گفت: اینکه برخی از آقایان می‌گویند با ارتباط گرفتن با فلان کشور خارجی می‌شود مشکلات را حل کرد این نگاه نشات گرفته از نگاه توحیدی نیست. نگاه استقلالی به مسائل باعث می‌شود که گمان کنیم اسباب نتیجه را خلق می‌کند نه خداوند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، آیت‌الله آملی لاریجانی در سومین نشست هم‌اندیشی اساتید بسیجی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به نگاه توحیدی و تاثیر آن بر جوانب مختلف زندگی گفت: ‌ زندگی امروز ما با کثرت‌های زیادی توام شده است که موجب غفلت ما می‌شود. حرکت ما در دنیا به سوی فرصت و امکانات جدید باعث می‌شود کثرت‌های ما زیاد شود و ممکن است ما را از دین دور کند و گاهی هم ممکن است در ساحت دین اثر گذارد و باعث شود انسان متدین دچار غفلت شود. کثرت‌گرایی باعث می‌شود انسان با مقتضی خود بیگانه شود.

رییس قوه قضاییه در ادامه گفت: هرچه پیشرفت انسان در علم بیشتر شود، فرصت‌های جدیدی به وجود می‌آورد که ممکن است غفلت‌های جدید نیز در پی داشته باشد و نگاه توحیدی را ایجاد کند. ما در حیات ایمانی خود به خدا و اصولی ایمان داریم اما باید دید در عمل چه میزان به آن‌ها پایبند هستیم و تا چه حد توانستیم زنگار از ایمان خود بزداییم. نگاه توحیدی به فکر، روح و حرفه ما سامان می‌دهد و همچنین عزت و ذلت ما را هم ترتیب می‌دهد. انسان باید توجه داشته باشد که حقیقت فقط خداوند به طور مطلق است و همه قدرت‌ها قائم به او هستند و او سلطان حقیقی است.

او در ادامه تشریح کرد: نگاه توحیدی در قرآن موج می‌زند. فقط باید با دقت خوانده شود. ملاصدرا معتقد است خداوند موجود بلاحد است و این وجود نامحدود جایی برای باقی وجود‌ها نمی‌گذارد. مگر به صورت عین‌الربطی. خدا در قرآن می‌فرماید که من به شکل نور هستم و هیچ باطل و سخن غیرحقی در قرآن وجود ندارد. پس چطور است که ما این نور را نمی‌بینیم. در جواب باید بگوییم که دلیل این امر رفتار و کردار و دغدغه‌های خودمان است که باعث شده حجابی بین ما و خدا به وجود آید. خداوند در قرآن و پیامبر و ائمه مسائل را با این نگاه توحیدی ترسیم کرده است. فلسفه و عرفان هم همین‌طور است اما متاسفانه از وقتی در طول روز که از خواب بیدار می‌شویم تا زمانی که شب به خواب می‌رویم این مسائل را درک نمی‌کنیم و متوجه آن نیستیم.

آملی لاریجانی با اشاره به نگاه سیاسی امام راحل گفت: وقتی امام خمینی فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، این یک تعارف نبود و نشات گرفته از همین نگاه توحیدی ایشان بود. شخصی که قدرت خدا را درک کند و او را تنها قدرت دنیا بداند، از قدرت هیچ کس نمی‌ترسد. اگر این نگاه به سیاست خارجی ما راه پیدا کند، بسیاری از مشکلات حل می‌شود. اینکه برخی از آقایان می‌گویند با ارتباط گرفتن با فلان کشور خارجی می‌شود مشکلات را حل کرد این نگاه نشات گرفته از نگاه توحیدی نیست. نگاه استقلالی به مسائل باعث می‌شود که گمان کنیم اسباب نتیجه را خلق می‌کند نه خداوند.

او در ادامه افزود: ممکن است برخی پزشکان در مسائل خود به جنبه مادی عمل و پاداش که قرار است به آن‌ها برسد، توجه داشته باشند ولی اگر با نگاه توحیدی به این مسائل نگاه کنند، خدمت به خلق را دلیل رضایت خداوند می‌دانند و پاداش خود را در آخرت از خدا می‌گیرد. برخی ارزش‌ها مانند نفع بیمار وعدم ضرر به او و استقلال بیمار در انتخاب در برخی قوانین جزو حقوق بیماران در نظر گرفته شده است.

ادامه دارد...