بقای کشاورزی با نرخ بالای سود بانکی ممکن نیست

دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵
بقای کشاورزی با نرخ بالای سود بانکی ممکن نیست

مشهد- ایرنا- معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی در هیچ جای دنیا با نرخ سودهای بانکی 16، 18 یا 20 درصد دوام نمی آورد زیرا تولیدکننده برای بازپرداخت این تسهیلات باید حداقل در سال 10 تا 15 درصد اضافه درآمد داشته باشد.

مشهد- ایرنا- معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی در هیچ جای دنیا با نرخ سودهای بانکی 16، 18 یا 20 درصد دوام نمی آورد زیرا تولیدکننده برای بازپرداخت این تسهیلات باید حداقل در سال 10 تا 15 درصد اضافه درآمد داشته باشد. به گزارش ایرنا، عباس کشاورز روز دوشنبه در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان رضوی افزود: افرادی که از دریافت تسهیلات بانکی با سودهای بالا حمایت می‎کنند، باید در سال‏های آینده منتظر ورشکستگی تولیدکنندگان باشند.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بخش کشاورزی در کشور دارای چندین مشکل از جمله بهره وری پایین، وضعیت بحرانی آب و کسب ارزش ناچیز است.
وی تصریح کرد: برخی عنوان می کنند که مشکل کم آبی کشور تنها به حوزه کشاورزی باز می گردد البته نباید گفت که سهم آب مصرفی بخش کشاورزی معقول و منطقی است اما این مسأله نوعی فرافکنی از طرف افرادی است که آب را به این روز انداخته‎اند.
وی تصریح کرد: در شرایط فعلی به ازای هر متر مکعب آب 25 سنت درآمد حاصل می شود و در شرایط ایده آل 850گرم گندم تولید می شود.
معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: این آمار و ارقام در شرایط فعلی رضایت بخش نیست و سرمایه ای که باید از این بازار به دست بیاید مناسب نیست.
کشاورز تصریح کرد: در بخش کشاورزی دچار مشکلاتی از جمله منابع مالی، نیروی انسانی و فناوری نیز هستیم و حوزه کشاورزی در این سه حوزه رنج می برد.
وی با اشاره به اینکه دنیا برای مشکلاتی که امروز در کشور ما وجود دارد راه حل ارائه داده، ادامه داد: خراسان رضوی نیز در شرایط بحرانی آب قرار دارد و با توجه به این شرایط باید عملکرد این استان را بررسی کرد.
معاون وزیرت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: باید با حرکت بر اساس علم روز دنیا، از کاشت محصولات بی ارزش جلوگیری کرد و در همین خصوص غیر از جو، گندم و سیب زمینی نباید محصول دیگری به صورت بذر کاشته شود بلکه باید بوته آماده انتقال به زمین را کشت کنیم زیرا با این روش حدود 25 تا 30 درصد در مصرف آب صرفه‎جویی می‎شود و حدود 30 تا 40 درصد بهره‏وری افزایش می‎یابد.
وی یادآور شد: سرمایه ‏گذاری در بخش کشاورزی کشور غیر از مقاطعی در دهه 50 شمسی، بیش از 5.5 درصد نبوده است و این انباشت فقدان سرمایه به تولیدکنندگان این بخش فشار می‏ آورد.
وی با تاکید بر ضرورت کنار گذاشتن تمام نسخه‏های قبلی بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: باید محصولاتی را که تولید آن‏ها به آب بیشتری نیاز دارد، وارد کردده و در مقابل محصولاتی را صادر کنیم که تولید آن‏ها به آب کمتری نیاز دارد.
*رویکرد اصلی جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزایش توسعه صادرات است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این جلسه اظهار کرد: یکی از رویکردهای اصلی جهاد کشاورزی این استان افزایش توسعه صادرات است که تا کنون در این زمینه اقدامات مناسبی انجام شده و برای مثال در شرایط فعلی انگور استان به کشور روسیه صادر می‏شود.
مجتبی مزروعی با اشاره به بحران آب در خراسان رضوی، اظهار کرد: با اتخاذ تصمیمات کارشناسانه در بحث الگوی کشت در 2 سال اخیر 40 درصد سطح زیر کشت هندوانه و 10 درصد سطح زیر کشت خربزه در استان کاهش داشته که از این طریق در مصرف آب صرفه ‏جویی شده است.
مزروعی اظهار کرد: تا کنون بیش از 300 هزار تن گندم از کشاروزان خریداری شده و امیدواریم تا پایان سال رکورد 550 هزار تنی را در این بخش کسب کنیم.
وی با اشاره به اینکه کشاورزان ما توان بازپرداخت تسهیلات را ندارند، خاطرنشان کرد: باید تلاش شود که کشاورزان از لحاظ مالی تقویت شوند زیرا این قشر در 10 سال گذشته ضربه خورده اند به گونه ای که اکنون حتی از دریافت تسهیلات نیز واهمه دارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه به بخش کشاورزی استان حدود هفت درصد اعتبار تخصیص یافت، افزود: باید تلاش شود در برنامه ششم این اعتبار افزایش یابد.
استان خراسان رضوی افزون بر یک میلیون و 200 هزار متر مربع عرصه باغی و زراعی دارد.
7498/5132
بقای کشاورزی با نرخ بالای سود بانکی ممکن نیست